Fotowoltaika

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:59) Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (09:56)
Fotowoltaika to technologia przetwarzania światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną za pomocą ogniw fotowoltaicznych. Fotowoltaika jest coraz bardziej popularna jako odnawialne źródło energii, ponieważ oferuje ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, takich jak paliwa kopalne, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Fotowoltaika - najważniejsze informacje
Panele fotowoltaiczne na dachu domu. /123rf.com /123RF/PICSEL

Fotowoltaika - najważniejsze informacje

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem promieniowania słonecznego na energię elektryczną. W tym celu wykorzystuje się specjalne instalacje. Składają się one z paneli fotowoltaicznych zbudowanych z ogniw, licznika dwukierunkowego oraz falownika przekształcającego prąd stały w zmienny. 

Tak wytworzona energia elektryczna może być wykorzystana do zasilania różnych urządzeń elektrycznych. Z kolei nadwyżki są przesyłane do komercyjnej sieci lub specjalnych magazynów. 

Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach budynków w takim miejscu, aby przez większość dnia miały one niezakłócony dostęp do promieniowania słonecznego. Można także je zainstalować na specjalnych konstrukcjach naziemnych. 

W instalacjach najczęściej stosuje się ogniwa zbudowane z krzemu. Monokrystaliczne mają uporządkowaną strukturę wewnętrzną oraz cechują się wysoką sprawnością. Innym rodzajem są ogniwa polikrystaliczne. W momencie, gdy na panele słoneczne padają promienie zachodzi zjawisko fotowoltaiczne. W jego wyniku powstaje prąd stały. Następnie trafia on do falownika, gdzie jest przekształcany w energię elektryczną, która może być wykorzystana w domowej sieci. Instalacje fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością, gdyż pozwalają korzystać z odnawialnego oraz darmowego źródła energii. Na ich montaż decyduje się coraz więcej osób. 

Rynek paneli słonecznych jest bardzo rozwinięty, a instalacje fotowoltaiczne są w stanie pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną w dużym stopniu, jeśli ich moc i wydajność jest odpowiednio dopasowana do konkretnego budynku. Żywotność nowoczesnych paneli wynosi nawet kilkadziesiąt lat.

Temat Fotowoltaika znajdziesz również w serwisie:

Fotowoltaika - Wiadomości

Fotowoltaika - Zdjęcia

Fotowoltaika - Wideo