Naukowcy prześlą dane nie do zhakowania za pomocą kosmicznej sieci kwantowej

Chińska Akademia Nauk czyni ogromne postępy w budowie pierwszej na świecie kosmicznej sieci kwantowej, za pomocą której będzie można wymieniać informacje niemożliwe do przejęcia przez cyberprzestępców.

Chociaż pierwsze kroki w tej materii poczyniono 4 lata temu, to jednak dopiero najlepsze znajduje się przed nami. Chiny intensywnie pracują nad budową pierwszej na świecie kwantowej sieci satelitarnej, w której informacje byłyby zaszyfrowane w ten sposób, że praktycznie nie byłoby możliwości ich odczytania przez niepowołane osoby. Każda taka próba kończyłaby się bezpowrotnym zniszczeniem informacji, a jej nadawca będzie wiedział o takich akcjach.

W ubiegłe wakacje na orbitę trafił satelita Micius. Na jego pokładzie znalazł się kryształ, który generuje pary splątanych fotonów. Jakiś czas temu przeprowadzono niezwykły eksperyment. W jego trakcie przesłano parę splątanych fotonów z orbity na powierzchnię ziemi do trzech stacji naziemnych oddalonych od siebie o ok. 1200 kilometrów.

Reklama

W zależności od położenia satelity, pary cząstek przebyły od 1600 do 2400 kilometrów. Był to wielki sukces, gdyż dotychczas eksperymenty były prowadzone z sukcesem na odległość zaledwie 100 kilometrów. Tak więc Chińczykom udało się stworzyć podwaliny do nowej, najbezpieczniejszej w historii świata komunikacji opartej na technologii przesyłu informacji na ogromne odległości z wykorzystaniem zjawiska splątania kwantowego.

Niedawno naukowcy przeprowadzili udany naziemny eksperyment, w którym przesłali klucz MDI-QKD. Jest on niezbędny do bezpiecznego przesyłu informacji. Zabezpiecza on znane i jeszcze nieodkryte kanały, jakimi hakerzy będą mogli próbować odczytać przesyłane informacje. Teraz naukowcy przygotowują się do wysłania klucza MDI-QKD przez satelitę Micius.

Nie jest to proste zadanie, ponieważ ta technologia ma jeszcze swoje ograniczenia, które naukowcy starają się pokonać. Jednym z nich są zmiany temperatury samego urządzenia. Chińscy badacze uważają jednak, że już za 2 lata będą w stanie przesyłać proste informacje bezprzewodowo pomiędzy swoimi instytutami za pomocą satelitów, a nie drogą naziemną, poprzez światłowody. Chcą w ten sposób wyeliminować tradycyjną formę komunikacji i fizyczne urządzenia. To właśnie one są najsłabszym ogniwem, gdyż mogą zostać łatwo zkahowane.

Państwo Środka jest obecnie absolutnym światowym pionierem technologii kwantowej komunikacji. Od jakiegoś czasu, kilka chińskich banków i instytucji na co dzień korzysta z superbezpiecznego szyfrowania kwantowego. Tak naprawdę jest to dopiero początek rewolucji, na którą od dawna czekał świat. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych od kiku miesięcy budują jedną z największych na naszej planecie sieci kwantowych. Jednak jest to system oparty na światłowodach, zatem mówimy tutaj o czym o wiele bardziej podatnym na ataki od komunikacji bezprzewodowej w przypadku technologii opracowywanej przez Chińczyków.

Źródło: GeekWeek.pl/University of Science and Technology in China / Fot. USTC

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy