Nietoperze pomagają niewidomym. Pozwalają "widzieć" za pomocą dźwięku
Zainspirowani wykorzystaniem echolokacji przez nietoperze, naukowcy opracowali inteligentne okulary, które przekształcają informacje wizualne w unikalne sygnały dźwiękowe, które usprawniają zdolność osób niewidomych i słabowidzących do poruszania się po otoczeniu.
Technologie wspomagające umożliwiają osobom z niepełnosprawnością sensoryczną pokonywanie barier w życiu codziennym. Ślepota lub niedowidzenie mogą szczególnie wpływać na zdolność do wykonywania codziennych czynności oraz angażowania się w działania i interakcje społeczne, dlatego to właśnie na nich koncentruje się nowe urządzenie.
Badania nad technologiami wspomagającymi dotyczą tu najczęściej wykorzystania dotykowych i słuchowych informacji zwrotnych jako sposobów wzmacniania zmysłów. Teraz naukowcy z Uniwersytetu Technologicznego w Sydney (UTS) opracowali inteligentne okulary nowej generacji, które przekształcają informacje wizualne w wyraźne ikony dźwiękowe, tzw. "dotyk akustyczny".
Zainspirowani sposobem, w jaki nietoperze wykorzystują echolokację (system określania położenia przeszkód lub poszukiwanych obiektów w otoczeniu z użyciem zjawiska echa akustycznego), rozpoczęli prace nad inteligentnymi okularami, które nazwali Foveated Audio Device (FAD).
FAD składa się z zestawu okularów rzeczywistości rozszerzonej, gdzie dźwiękiem i śledzeniem kamery/głowy zarządza silnik Unity Game Engine 2022 oraz telefonu OPPO Find X3 Pro z systemem Android. Umożliwia to FAD przekształcanie obiektów w odrębne ikony dźwiękowe, gdy tylko znajdą się w polu widzenia urządzenia.
Naukowcy przetestowali swoje okulary na 14 dorosłych uczestnikach, siedmiu ze ślepotą i niedowidzeniem oraz siedmiu widzących z zawiązanymi oczami, którzy stanowili grupę kontrolną.
Badanie składało się z etapu szkoleniowego, zadania w pozycji siedzącej, podczas którego FAD był używany do skanowania i sonifikacji przedmiotów na stole oraz zadania przeprowadzanego na stojąco, podczas którego badano działanie FAD, gdy uczestnicy szli i szukali przedmiotu w zagraconym otoczeniu. W badaniu wykorzystano cztery przedmioty: miskę, książkę, kubek i butelkę.
Wyniki okazały się zaskakująco obiecujące, ponieważ urządzenie znacznie zwiększyło zdolność do rozpoznawania obiektów i sięgania po nie bez większego wysiłku umysłowego.
Po pewnych modyfikacjach technologia dotyku akustycznego może stać się integralną częścią technologii wspomagających, ułatwiając codzienne życie osób niewidomych i niedowidzących.