Odnowione wideo pierwszego wybuchu bomby wodorowej

70 lat temu, Amerykanie przeprowadzili pierwszy w historii ludzkości test bomby wodorowej, setki razy potężniejszej od tej zrzuconej na japońską Hiroszimę.

Odnowione wideo pierwszego wybuchu bomby wodorowej Ivy Mike
Odnowione wideo pierwszego wybuchu bomby wodorowej Ivy MikeUSAFmateriały prasowe

Dokładnie 31 października 1952 roku, Amerykanie przeprowadzili pierwszą detonację bomby wodorowej o nazwie Ivy Mike. Odbyła się ona na atolu Eniwetok na dzisiejszych Wyspach Marshalla. Jej moc była setki razy większa od tej zrzuconej na Hiroszimę, ponieważ jej potęga drzemała w reakcji fuzji termojądrowej.

Bomba wodorowa Ivy Mike o mocy 10 MT

Bomba Ivy Mike mogła poszczycić się mocą aż 10,4 MT, czyli ponad 450 razy więcej niż bomba zrzucona na Nagasaki. Amerykanie byli przerażeni i jednocześnie zafascynowani mocą fuzji termojądrowej. Przebieg detonacji uwieczniono na materiale filmowym, który właśnie przeszedł rekonstrukcję, dzięki czemu teraz można go obejrzeć w dużo lepszej jakości niż pierwotnie.

Wybuch był potężny. Kula ognia wytworzona przez eksplozję miała maksymalny promień od 2,9 do 3,3 kilometra. Chmura grzyba uniosła się na wysokość 17 kilometrów w mniej niż 90 sekund. Minutę później osiągnął 33 kilometry i ustabilizował się na wysokości 41 kilometrów. Na wyspie powstał krater o średnicy 1,9 kilometra i głębokości 50 metrów.

Odkrycie izotopów plutonu-246 i plutonu-244

Oprócz sprawdzenia w praktyce ogromnej mocy niszczącej tej broni, eksperyment miał też na celu kwestie stricte badawcze. Co ciekawe, po eksplozji naukowcy znaleźli ślady izotopów plutonu-246 i plutonu-244 oraz potwierdzili istnienie przewidywanych, ale nieodkrytych pierwiastków. W 1955 roku oficjalnie nadano im nazwę einstein i ferm.

Armia USA tym testem potwierdziła, że konfiguracja Tellera-Ulama sprawdza się w praktyce i teraz należy zbudować lotniczą bombę wodorową do użytku mobilnego na całym świecie. Amerykańskie testy broni wodorowej sprawiły, że do wyścigu dołączył również Związek Radziecki. Później pomiędzy krajami wybuchła zimna wojna, w której często oba kraje straszyły się użyciem broni jądrowej.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas