Opona przyszłości Michelina będzie montowana w najnowszych samochodach [WIDEO]

Znany i ceniony producent ogumienia do wszelkiej maści pojazdów, niedawno zaprezentował koncept opony przyszłości, która posiada same zalety i uczyni podróżowanie bardziej ekologicznym. Teraz trafi do pierwszych pojazdów.

Mowa tutaj o oponie Uptis. Składa się ona ze sztywnej piasty przytwierdzonej do bieżni za pomocą elastycznych i sprężystych poliuretanowych ramion w formie żeber. Jej użytkownicy w ogóle nie będą musieli zawracać sobie głowy prawidłowym ciśnieniem powietrza w oponach, bo zwyczajnie go tam nie ma. Jednocześnie opona posiada wszystkie atrybuty tradycyjnej opony.

Podróżując po miejskich drogach, autostradach lub po ciężkim terenie, nie będzie trzeba martwić się o przebitą oponę, co często kończy się nieudaną wycieczką lub po prostu stratą czasu. Michelin zapewnia, że Uptis cechuje się rewelacyjną przyczepnością, dużo większą odpornością na uszkodzenia, łatwiejszym montażem, wydajnością, dłuższym czasem pracy i mniejszymi kosztami eksploatacji dla jej właściciela, w porównaniu z tradycyjnymi.

Reklama

Kluczowym elementem dla firmy i jej dbałości o środowisko naturalne, jest ekologiczny wymiar jej zastosowania. Największym problemem kierowców jest kwestia utrzymania prawidłowego ciśnienia w oponach. Oczywiście w nowych pojazdach stosuje się czujniki, które informują kierowców, że trzeba oponę dopompować, jednak by to uczynić, potrzebna jest wizyta np. na stacji paliw.

Za niskie ciśnienie w tradycyjnych oponach skutkuje ich szybszym zużyciem, zwiększa spalanie pojazdu i obniża bezpieczeństwo, szczególnie w złych warunkach pogodowych. Eksperci szacują, że opony przyszłości pozwolą ograniczyć bezsensowną produkcję 200 milionów opon rocznie dla klientów, którym przedwcześnie zużywają się tradycyjne opony.

Michelin nawiązał współpracę z General Motors. Koncerny zapowiedziały, że już w 2024 roku niektóre modele samochodów, produkowane na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, będą seryjnie wyposażane w Uptisy. Z najnowszych informacji wynika, że pierwszym pojazdem będzie Chevrolet Bolt EV i Mini Cooper. Na razie testy odbywają się na pojazdach marki Mini.

Warto tutaj dodać, że Michelin od jakiegoś czasu oferuje już oponę przyszłości do zastosowań w pojazdach przeznaczonych do off-roadu. Opona X Tweel UTV spisuje się świetnie i w żadnym aspekcie nie ustępuję tradycyjnych tego typu konstrukcjom. Co ciekawe, pierwszy jej koncept powstał w 2005 roku.

Źródło: GeekWeek.pl//General Motors / Fot. Michelin

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy