Parkingi zamienią się w elektrownie słoneczne. Na początek w Wielkiej Brytanii i Francji

Zapewniają cień, wytwarzają energię i nie wymagają dodatkowej przestrzeni. Elektrownie słoneczne powstające na wielkich parkingach pomogą uratować świat przed kryzysem energetycznym.

Jedną z największych wad elektrowni słonecznych używających paneli słonecznych jest to, że zajmują ogromne tereny. Szczególnie jest to problem w dużych miastach, które cierpią na brak wolnej przestrzeni. Rozwiązanie okazało się być na wyciągnięcie ręki, a wystarczyło inaczej spojrzeć na wielkie parkingi dla samochodów.

Wyobraźcie sobie parking z eleganckimi panelami słonecznymi zamontowanymi na czarnych stalowych podporach, wykorzystujących energię słoneczną i jednocześnie zapewniających cień zaparkowanym pojazdom. Ten prosty i zarazem rewolucyjny pomysł staje się rzeczywistością na parkingach w całej Wielkiej Brytanii. Solarne parkingi będą wytwarzać energię elektryczną, zapewnią ochronę przed deszczem czy śniegiem, a wreszcie sprawią, że parkingi zaczną wyglądać bardziej estetycznie.

Reklama

Farmy słoneczne przy każdym hipermarkecie?

W Wielkiej Brytanii ukazał się właśnie raport o "solarnych parkingach" przygotowany przez organizację charytatywną CPRE oraz brytyjski Instytut Energetyki. Najwięksi eksperci od energii słonecznej policzyli, że tylko zamiana parkingów przy dużych centrach handlowych w farmy solarne może sprawić, że poprawi się sytuacja z energią w dużych miastach. Podobne parkingi z panelami słonecznymi mogą powstać przy miejskich hotelach, szpitalach czy ośrodkach wypoczynkowych. 

Solarne parkingi mogą zasilać stacje ładowania pojazdów elektrycznych (EV), zwłaszcza tam, gdzie samochody są parkowane na dłuższe okresy, jak na przykład w kompleksach biurowych czy centrach handlowych. Instalowanie paneli słonecznych na dachach dużych budynków, takich jak supermarkety, często okazuje się ryzykowne ze względu na ich dużą wagę. W przypadku parkingów ten problem przestaje istnieć.

Pomysł solarnych parkingów zachwycił także Francuzów.  Na początku roku francuski senat przyjął ustawę, która zobowiązuje do instalacji paneli słonecznych na istniejących i nowych parkingach przy dużych centrach handlowych. 

Pomysł zamiany parkingów w farmy solarne pomoże nie tylko zmniejszyć koszty uzyskiwania energii, ale także może przyczynić się do wzrostu popularności samochodów elektrycznych. Można bowiem sobie wyobrazić sytuację, że na każdym dużym parkingu będą darmowe stacje ładowania takich pojazdów.

Polecamy na Antyweb | Rząd udostępnił narzędzie do sprawdzania wycieków danych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: panele słoneczne | parking | energia elektryczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy