Politechnika Wrocławska uruchomiła innowacyjne laboratorium elektromobilności

Politechnika Wrocławska przy współpracy z LG Energy Solution Wrocław otworzyła Laboratorium Elektromobilności, czyli innowacyjne miejsce pozwalające na opracowywanie i testowanie nowoczesnych silników stosowanych w elektromobilności.

Rośnie zainteresowanie firm pojazdami elektrycznymi. Politechnika Wrocławska kształci przyszłych ekspertów
Rośnie zainteresowanie firm pojazdami elektrycznymi. Politechnika Wrocławska kształci przyszłych ekspertów123RF/PICSEL

Politechnika Wrocławska liderem elektromobilności

Politechnika Wrocławska pochwaliła się otwarciem planowanego od kilku lat Laboratorium Elektromobilności. Jego fundatorem jest firma LG Energy Solution Wrocław, która na mocy umowy ramowej z 2021 roku - będącej pokłosiem uruchomienia nowego kierunku "Elektromobilność" - przekazała na ten cel 600 tys. złotych.

Pozwoliło to na zakup specjalistycznego sprzętu, z którego będzie korzystać nie tylko 222 studentów wymienionego kierunku, ale także inni studenci oraz kadra naukowa. A mowa o pięciu stanowiskach badawczych, m.in. sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. 

Nie zabrakło też stanowiska z rowerami elektrycznymi, przekazanymi przez firmę ecobike, umożliwiającymi analizę pracy układu elektromechanicznego (warto pamiętać, że pod hasłem elektromobilność kryje się całokształt zagadnień związanych ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym).

Dążymy do stworzenia wielodziedzinowego uniwersytetu europejskiego. (...) Kształcimy studentów na ponad 50 kierunkach studiów. Od klasycznego kierunku, jak mechanika i budowa maszyn, aż po nowoczesny kierunek, jak elektromobilność. Sądzę, że możliwość korzystania z nowoczesnego laboratorium znacząco podniesie jakość kształcenia i umożliwi przeprowadzenie szeregu wartościowych prac badawczych
mówił podczas ceremonii otwarcia Prorektor ds. rozwoju Politechniki Wrocławskiej prof. Tomasz Nowakowski.
 Politechnika Wrocławska uruchomiła wyjątkowe laboratorium elektromobilności
Politechnika Wrocławska uruchomiła wyjątkowe laboratorium elektromobilnościLG Energy Solution Wrocławmateriały prasowe

"To rzecz na polskich uczelniach dotychczas niespotykana"

Jak dodaje dr inż. Maciej Skowron z Wydziału Elektrycznego, laboratorium pozwala "wyznaczyć poszczególne etapy przetwarzania energii. Unikatowym rozwiązaniem są stanowiska wyposażone w układy szybkiego prototypowania, dzięki którym studenci mogą projektować własne struktury sterowania silnikami prądu przemiennego i stałego w różnych konfiguracjach".

To rzecz na polskich uczelniach dotychczas niespotykana. Na pozostałych stanowiskach możemy z kolei analizować wpływ współpracy akumulatorów z układami napędowymi i sposób ich wzajemnego oddziaływania
tłumaczy.

LG Energy Solution to światowy lider dostarczający zaawansowane baterie litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych (EV), produktów IT i elektronarzędzi oraz do systemów magazynowania energii (ESS).

W 2016 roku w Biskupicach Podgórnych otworzył on LG Energy Solution Wrocław, czyli pierwsze i największe centrum produkcji baterii do samochodów elektrycznych w Europie. W zakładzie zajmującym powierzchnię około 100 hektarów znajduje się kilkadziesiąt nowoczesnych linii produkcyjnych, a ich obecna moc produkcyjna wynosi 70 GWh.

Firma od pewnego czasu chętnie współpracuje z ogólnopolskimi uczelniami i technicznymi szkołami średnimi. W tym roku uruchomiła np. program stażowy Charge The Future, w ramach którego studenci mieli możliwość odbycia 3-miesięcznego płatnego stażu pod okiem doświadczonego pracownika firmy LG Energy Solution Wrocław, stawiając tym samym pierwsze kroki na rynku pracy.

Albania: Zaprzysiężona dziewica KanunDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas