Polski akcent na ISS. To urządzenie pozwoli zbadać pracę mózgu w kosmosie
Najnowsza prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS poleciała w kosmos z polskim sprzętem do badania mózgu. Dzięki temu dowiemy się, jak stan nieważkości wpływa na organizm człowieka.
Druga prywatna misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS rozpoczęła się w nocy 21 maja. W ramach tej misji astronauci z Axiom Space (Houston, USA), firmy kosmicznej współpracującej z NASA, przeprowadzą szereg badań i eksperymentów na niskiej orbicie okołoziemskiej.
Drugi prywatny lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) zawiera polski akcent. Czwórka astronautów w ramach misji Ax-2 przeprowadzi szereg badań naukowych pozwalających ocenić, jak nieważkość wpływa na organizm człowieka.
W trakcie misji będzie wykorzystywane system do monitorowania aktywności mózgu opracowany przez polską firmę neurotechnologiczną Cortivision. Wszystkie elementy bezprzewodowego systemu fNIRS "Photon Cap" zostały przystosowane do pracy na orbicie. Dzięki polskiemu urządzeniu dowiemy się, czy nasz mózg zaczyna inaczej pracować w warunkach braku grawitacji.
Astronauci przeszli badania przy użyciu polskiego systemu fNIRS jeszcze przed lotem w kosmos. Podobne badania czekają ich już na stacji ISS. Porównanie wyników badań da nam odpowiedź, jak ludzki mózg funkcjonuje podczas misji kosmicznych.
fNIRS jest bezpieczny, przenośny i stosunkowo odporny na zakłócenia [...] Używając fNIRS, badacze mogą potencjalnie monitorować zmiany aktywności neuronalnej w mózgach astronautów, co może pomóc w lepszym zrozumieniu wpływu lotów kosmicznych na funkcje poznawcze i neurologiczne"
Badania mózgów astronautów przy pomocy polskiego urządzenia mogą mieć bardzo duże znaczenie przy planowaniu przyszłych misji kosmicznych, w tym np. lotu na Marsa. Naukowcy chcą dowiedzieć się, jak ludzki mózg przystosowuje się do warunków braku grawitacji. Eksperymenty naukowe z pomocą polskiego systemu fNIRS "Photon Cap" pozwolą odpowiedzieć na pytanie, czy długotrwała izolacja w kosmosie nie prowadzi do spadku wydajności mózgu i tym samym pogorszenia samopoczucia astronautów.
Ax-2 to druga prywatna załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zorganizowana przez firmę Axiom Space. Załoga podczas trwającego około osiem dni pobytu na ISS przeprowadzi ponad dwadzieścia eksperymentów naukowych.
Polecamy na Antyweb | Dziennikarz WP i Radia 357 uważa, że Rossmann oszukuje na promocjach