Powstanie baza wojskowa w kosmosie. Siły Kosmiczne USA z ogromnym budżetem
Amerykańskie Siły Kosmiczne będą dysponowały w 2023 roku ogromnym budżetem, który opiewać będzie na 26,3 miliarda dolarów. Armia planuje budowę futurystycznych pojazdów i pierwszej bazy wojskowej na orbicie.
Pentagon będzie miał do wykorzystania w 2023 roku aż 858 miliardów dolarów (o 69,3 miliarda dolarów więcej niż w 2022 roku) na wszelkiej maści projekty militarne, które pozwolą USA utrzymać miano globalnego supermocarstwa. Z tej zawrotnej kwoty, aż 26,3 miliarda dolarów powędruje do samych Sił Kosmicznych. Nie można tutaj nie wspomnieć, że w przypadku tej formacji, to o aż 1,7 miliarda więcej, niż pierwotnie chciał Pentagon.
Oznacza to, że Siły Kosmiczne będą miały dodatkowe fundusze na realizację najbardziej futurystycznych projektów związanych ze swoją działalnością na ziemskiej orbicie. Szósta formacja armii USA planuje budowę pojazdów i satelitów do monitorowania oraz ochrony bliskiej przestrzeni kosmicznej. Wojna w Ukrainie zaowocowała przyspieszeniem prac nad wieloma projektami, które dotychczas pozostawały tylko w sferze marzeń lub mogliśmy je zobaczyć w filmach sci-fi.
Siły Kosmiczne USA zbudują na orbicie bazę wojskową
Z krążących od jakiegoś czasu pogłosek wynika, że Pentagon szykuje się do wysłania na orbitę dużego pojazdu w formie wahadłowca (będzie to większy pojazd od X-37B). Jego rolą będzie patrolowanie instalacji należących do agencji wywiadowczych i ochrona misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną, budowy nowego kosmicznego domu czy programu Artemis, czyli powrotu na Księżyc. Pojazd ma wynieść w kosmos rakieta SpaceX.
— Przestrzeń kosmiczna ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego USA i jest integralną częścią współczesnej wojny — napisał Biały Dom w podsumowaniu budżetu. — Budżet utrzyma przewagę USA poprzez poprawę odporności amerykańskiej architektury kosmicznej w celu wzmocnienia odstraszania i zwiększenia przeżywalności żołnierzy podczas działań wojennych — dodał Biały Dom.
Pojazdy kosmiczne i laserowa komunikacja od Elona Muska
Siły Kosmiczne przetestują systemy monitorowania rakiet balistycznych i pocisków hipersonicznych, a także technologii przeznaczonych do niszczenia satelitów wrogich krajów. W planach jest też przygotowanie do budowy pierwszej militarnej stacji kosmicznej. Pentagon chce mieć taką placówkę na ziemskiej orbicie, a następnie na powierzchni Księżyca.
Czytaj także | Wystarczy prosty test z krwi. Koniec z inwazyjnymi badaniami
W drugiej połowie lat 20., gdy Amerykanie powrócą na Księżyc i rozpoczną budowę tam pierwszych baz oraz powstaną pierwsze programy kosmicznego górnictwa, pojawi się potrzeba ochrony naturalnych zasobów księżycowych. Wówczas do akcji wkroczą żołnierze i roboty Sił Kosmicznych.
Co ciekawe, w celu realizacji tych wizji, Departament Obrony zamierza ściśle współpracować z Elonem Muskiem. Firma SpaceX ma dostarczyć elementy militarnej stacji kosmicznej i placówki na Księżycu za pomocą najpotężniejszego w historii ludzkości systemu transportu kosmicznego o nazwie Straship. Musk ma też udostępnić armii kosmiczny internet Starlink, a w przyszłości pomóc zbudować niezależną konstelację o charakterze militarnym.