Przyszłość jest już dziś. Powstały sztuczne neurony, kompatybilne z układem nerwowym

Takie sensacyjne wieści dochodzą do nas od naukowców z Uniwersytetu w Bath. Dzięki ich osiągnięciu, osoby całkowicie sparaliżowane będą miały szansę na wyzdrowienie i normalne funkcjonowanie w społeczeństwie!

Przyszłość jest już dziś. Powstały sztuczne neurony, kompatybilne z układem nerwowym
Przyszłość jest już dziś. Powstały sztuczne neurony, kompatybilne z układem nerwowymGeekweek - import

Ale i nie tylko. Krzemowe neurony pozwolą również urzeczywistnić futurystyczną wizję cyborgizacji ludności, czyli połączenia biologicznych organizmów z elektronicznymi urządzeniami. Sztuczne neurony będą połączone z twardym dyskiem, chmurą obliczeniową, superkomputerami i globalną siecią, dzięki czemu nasze zdolności intelektualne kolosalnie wzrosną.

Technologia ta pozwoli na przeniesienie naszej pamięci na fizyczne dyski, np. obraz (zdjęcia i filmy), który widzą nasze oczy oraz na wymianę myśli ze znajomymi. W ten sposób będziemy mogli zachować wspomnienia w obawie przed Alzheimerem lub utratą pamięci na skutek np. wypadku. Interfejs pozwoli szybko przywrócić każdy przez nas zapamiętany aspekt życia, a nawet wgrać fikcyjne sytuacje, które nigdy nie miały miejsca.

Zanim to jednak nastąpi, naukowcy skupiają się na bardziej przyziemnych kwestiach, a mianowicie na uzdrowieniu ludzi całkowicie sparaliżowanych oraz borykających się z chorobą Parkinsona lub Alzheimera. Badacze mówią tutaj o docelowym zastąpieniu biologicznego systemu nerwowego, syntetycznym. W tej chwili naukowcom z Uniwersytetu w Bath udało się stworzyć zamienniki dwóch rodzajów neuronów, a mianowicie komórek hipokampa, czyli obszaru mózgu odpowiedzialnego m.in. za pamięć i orientację przestrzenną, oraz komórek mózgowych odpowiedzialnych za kontrolę naszego procesu oddychania.

Sztuczne neurony są bardzo efektywne. Ponoć imitują z aż 94-procentową dokładnością te prawdziwe, a przy tym pochłaniają zaledwie jedną miliardową energii normalnych procesorów. Teraz naukowcy planują kolejne eksperymenty. Już chwalą się, że ich krzemowe neurony mogą z powodzeniem zastąpić również inne neurony w ludzkim organizmie, a przede wszystkim te znajdujące się w rdzeniu kręgowym, a nawet skórze.

Oznacza to, że niebawem nie tylko będziemy mogli połączyć nasze mózgi z maszynami, ale również stworzyć biokompatybilne z naszymi ciałami inteligentne kombinezony, które zapewnią nam pełną ochronę przed ekstremalnymi warunkami zewnętrznymi i dostarczą informacji o świecie zewnętrznym, o jakich nawet nam się nie śniło.

Źródło: GeekWeek.pl/Nature / Fot. Pexels

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas