Sposób na wolne Wi-Fi. Mało kto o tym pamięta!

Wybór dobrego routera Wi-Fi do domu jest kluczowy, aby internet chodził szybko. Nawet podłączony światłowód nie pomoże, gdy nasz router jest stary i nie gwarantuje dużej przepustowości. Jak wybrać dobry router, aby nasz internet śmigał jak nigdy?

Do czego służy router WiFi?

Jak sama nazwa wskazuje, router WiFi pozwala na utworzenie sieci bezprzewodowej w mieszkaniu lub domu. To dzięki niemu mamy dostęp do bezprzewodowego internetu, z którym łączymy się przy pomocy wielu urządzeń. Dzisiaj ciężko wyobrazić sobie dom bez WiFi. Korzystamy przecież z telefonów, konsol do gier, komputerów i SmartTV. Do niektórych sprzętów nie da się podpiąć kabla z internetem, a z uwagi na ich mobilny charakter byłoby to bardzo niewygodne.

Reklama

Decydując się na podpisanie umowy z dostawcą internetu, technik sieci internetowej zamontuje w naszym domu lub mieszkaniu router (lub modem z WiFi), który otrzymujemy wraz z podpisaniem umowy. Teoretycznie wszystko jest już gotowe i możemy cieszyć się bezprzewodowym internetem. Czy jednak fabryczny router od sieci jest wystarczająco dobry? Wiele osób popełnia jeden prosty błąd.

Modem i router WiFi od dostawcy internetu. Czy wymieniać?

Na pozór wraz z podpisaniem umowy z operatorem otrzymujemy wszystko, co potrzebne do korzystania z sieci. Mamy nasze WiFi, hasło i możliwość podłączenia się do niej przy pomocy naszych urządzeń. Niestety, często po czasie zauważamy, że nasze WiFi działa wolno, mimo wysokiej prędkości na umowie. Potencjalnych problemów z internetem w domu może być sporo.

Wtedy okazuje się, że router lub modem dostarczony przez operatora sieci nie ma zbyt dobrych parametrów. Z reguły otrzymujemy podstawowe urządzenie z ograniczoną liczbą funkcji. Może być niewyposażone w najnowsze standardy zabezpieczeń, jak również nie radzić sobie z obsługą wielu odbiorców. Liczba urządzeń przyłączonych do WiFi ma przecież znaczenie - a ty w przeciętnym gospodarstwie domowych może być sporo:

Co podłączamy do sieci WiFi?

 • Telewizory
 • Konsole do gier
 • Komputery
 • Telefony
 • Urządzenia AGD
 • Gadżety

Okazuje się, że nawet dwuosobowe gospodarstwo domowe może mieć kilkanaście urządzeń korzystających z WiFi. W takiej sytuacji pora na zaopatrzenie się we własny, dobry i mocny router WiFi. Ten fabryczny będzie po prostu za słaby. Jakie kryteria powinien spełniać dobry router WiFi?

Jak kupić dobry router WiFi do domu?

W przypadku routera WiFi cena odgrywa istotną rolę. Decydując się na zakup urządzenia z niskiej półki, musimy być gotowi na wiele kompromisów, które w dłuższej perspektywie mogą nam się dać we znaki. Chcąc wymienić fabryczny router WiFi warto zainwestować w urządzenie wyższej klasy. Ile kosztuje dobry router WiFi?

Średnia półka cenowa routerów WiFi zaczyna się od około 300-400 złotych. W tej cenie otrzymamy router z obsługą pasm 2,4 GHz i 5 GHz, co świetnie sprawdzi się przy internecie w wyższej prędkości i pozwoli optymalnie korzystać z tego, za co przecież płacimy każdego miesiąca. Taki router bardzo często posiada dodatkowe funkcje, jak zewnętrzną aplikację do kontrolowania sieci lub porty USB - te przydadzą się np. do stworzenia własnej przestrzeni dyskowej w chmurze sieci domowej.

Jaki router do 400 zł kupić? Zapewnia dobre WiFi:

 • ASUS RT-AX55 - 389 zł. Router obsługuje technologię WiFi 6. Oferuje pasma 2,4 GHz i 5 GHz, świetnie poradzi sobie w większym mieszkaniu lub domu. Wygodny i prosty w obsłudze, dostępna jest mobilna aplikacja na telefon.
 • TP-LINK Archer AX55 - 382 zł. Ten mocny router od TP-LINK pozwala na korzystanie z pasm 2,4 GHz (574 MB/s) i 5 GHz (2402 MB/s) oraz port USB w obudowie.

O ile port USB jest rzeczą raczej opcjonalną (sam nie wykorzystałem jeszcze tego dodatku), to inne parametry są kluczowe. Dobry router WiFi powinien charakteryzować się wysoką przepustowością i obsługą różnych pasm. W ten sposób nie tylko wykorzystamy prędkość dostarczonego internetu, ale również obsłużymy wszystkie urządzenia w domu lub mieszkaniu.

A co z bezpieczeństwem? Aby nasz router WiFi i sieć były bezpieczne, wymagany jest odpowiedni poziom zabezpieczeń. Niezależnie od tego, czy chcemy kupić router za 200, 400 czy 1000 zł ważne, aby obsługiwał odpowiedni standard - zalecany jest np. Wireless Protected Access 2 (WPA2). To szyfrowanie bardziej zaawansowane, niż w przypadku starszego WPA. W przypadku droższych routerów jest to standard, jednak tańsze modele mogą nie być wyposażone w odpowiednią ochronę. Pamiętajmy, że hasło do WiFido WiFi to nie jedyna forma zabezpieczenia naszego internetu domowego.

Router WiFi dla graczy. Czy warto?

Na rynku znajdziemy wiele urządzeń i gadżetów przeznaczonych dla fanów gier komputerowych. Nic dziwnego, że kupić można również router dla graczy. Czym charakteryzuje się takie urządzenie i czy warto je kupić? To zależy. Jedną z cech gamingowych routerów jest bezsprzecznie cena, która może wynosić nawet 1000 zł lub więcej. Czy taki zakup jest zasadny?

Gamingowy router do WiFi to nie tylko nietuzinkowa stylistyka i okazjonalnie podświetlenie RGB. Cała otoczka skrywa jednak mocne parametry, które świadczą o wysokiej cenie. Znajdziemy na rynku urządzenia jak np. TP-LINK Archer GX90, który oferuje 3 oddzielne pasma WiFi o łącznej przepustowości do 6579 MB/s. To o wiele więcej, niż w przypadku proponowanych wcześniej routerów do 400 zł. Urządzenia tej klasy można też pochwalić za specjalne systemy optymalizacji przesyłu danych. To skutkuje niższym pingiem w grach sieciowych i, co najbardziej istotne, stabilnym oraz szybkim połączeniem.

Zobacz: Ktoś kradnie WiFi?

Skoro jest tak dobrze, to nad czym się tu w ogóle zastanawiać? Warto przemyśleć taki zakup, bo jest drogi, a my niekoniecznie musimy wykorzystywać w pełni potencjał tak zaawansowanego urządzenia. TP-LINK Archer GX90 kosztuje 1349 zł, a to i tak nie najdroższy router dla graczy. Czy na potrzeby domowego WiFi, oglądania Netflixa i surfowania po sieci musimy mieć aż taki zapas mocy? To już kwestia indywidualna.

Jaki router WiFi wybrać do światłowodu?

Światłowód to coraz popularniejszy sposób na podłączenie do internetu w Polsce. Decydując się na lepszy internet w domu, warto pamiętać, że sam światłowód to nie wszystko. Potrzebny jest również odpowiedni router, który będzie w stanie obsłużyć na wystarczającym poziomie bardzo szybki internet. Jaki router do światłowodu będzie odpowiedni? Zebraliśmy kilka propozycji w różnych cenach:

 • TP-LINK Archer C64 - 160 zł. Niedrogi i wystarczający router do światłowodu
 • ASUS RT-AX1800U - 289 zł. Wystarczający router oferujący łączną przepustowość do 1775 MB/s
 • ASUS TUF-AX3000 V2 - 470 zł. Router do światłowodu dla graczy, ale bez cenowej przesady

Co powinien mieć mocny router WiFi do światłowodu? Zależy nam na wysokiej prędkości, różnych pasmach i kilku antenach. Przy ich pomocy możemy zrobić pająka z routera, dzięki czemu zasięg WiFi będzie optymalny, podobnie jak prędkość. 

Polecamy na Antyweb | Światłowody w całej Polsce. Czy twój adres jest na liście?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: WiFi | Internet | router | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama