Ta tarcza sprawi, że satelity przetrwają

Jedna z firm technologicznych pracuje nad rozkładaną osłoną termiczną, która sprawi, że satelity staną się wielokrotnego użytku. Umożliwia ona emerytowanym satelitom bezpieczny powrót na Ziemię, naprawienie ich bądź przeprogramowanie i ponowne wysłanie na orbitę.

Satelita, który składa się jak origami

Podstawowym problemem w przypadku emerytowanych satelitów jest to, że na ten moment nie ma możliwości bezpiecznego sprowadzania ich z powrotem na Ziemię, ponieważ ulegają spaleniu w atmosferze. W związku z czym, walijska firma projektowa Space Forge opracowuje składaną osłonę termiczną, która ochroni wracające satelity przed spaleniem. Testy na orbicie mają się odbyć jeszcze w tym roku. 

Naukowcy nowoczesną osłonę nazwali Pridwen na cześć legendarnej tarczy króla Artura. Jak ogłosiła firma, będzie się składała w taki sposób, aby jak najszybciej się rozłożyć i osłaniać satelitę. Wykonana została ze stopu zdolnego wytrzymać bardzo wysokie temperatury spowodowane tarciem podczas spadania przez ziemską atmosferę.

Reklama

Satelity wielokrotnego użytku

Firma SpaceX, projektując rakietę Falcon, która jest wielokrotnego użytku, zrewolucjonizowała przemysł rakietowy. Walijska firma ma nadzieję osiągnąć to samo dla satelitów, które po wykonanej misji są zazwyczaj porzucane. Tarcza zaprojektowana została w taki sposób, aby skierować ciepło jak najdalej od chronionej satelity, co w konsekwencji pozwala na jej wyhamowanie i bezpieczne lądowanie.  

Space Forge przygotowuje się na każdą ewentualność, a w związku z tym, że większość wyłączonych satelitów i wracających statków wpada do wody, pracują nad kolejnym wynalazkiem. Będzie to autonomiczny pojazd wodny Fielder, który odpowiedzialny będzie za wyłapywanie spadających satelitów. 

Technologia wykorzystana do stworzenia Pridwen została już przetestowana w tunelach aerodynamicznych. Jednak główne testy dopiero przed nami. Jeszcze w tym roku z USA zostanie wystrzelony satelita ForgeStar-1A, który posłuży do testów skuteczności tarczy na orbicie.  

Nowy rodzaj składanych satelitów staje się coraz bardziej popularny wraz z rozwojem przemysłu kosmicznego. Celem jest nie tylko zapobieganie ich spalaniu w atmosferze ziemskiej, ale również zmniejszanie ilości kosmicznych śmieci w przestrzeni.  

Polecamy na Antyweb | Takiego kontrolera PS5 jeszcze nie miało. Sony idzie śladem Microsoftu

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SpaceX | satelity | rakiety | Falcon 9
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy