Ten sparaliżowany mężczyzna pisze wiadomości siłą umysłu

Urazy kręgosłupa, mogące prowadzić do kompletnego paraliżu, są medycznym stanem, na który wciąż nie mamy lekarstwa - nerwy rdzenia kręgowego nie mogą być wyleczone, by przywrócić funkcje motoryczne, ale…

Naukowcy nieustannie szukają innych sposobów, by obejść uszkodzenie i pozwolić sparaliżowanym osobom wykonywać czynności, które nie byłyby dla nich możliwe. Badacze z Uniwersytetu Stanforda opracowali na przykład specjalny implant mózgowy, który pozwolił mężczyźnie dotkniętym porażeniem czterokończynowym pisać wiadomości, po prostu wyobrażając sobie czynność fizycznego pisania listu na kartce papieru. Technologia ma imponującą skuteczność na poziomie 95% i pozwala pisać w tempie 90 znaków na minutę. Mężczyzna, który testował urządzenie, na skutek bardzo niefortunnego wypadku nie jest w stanie ruszać żadną ze swoich kończyn. 

Reklama

- Wynosił śmieci, poślizgnął się, upadł i z miejsca został dotknięty porażeniem czterokończynowym. Mówiąc wprost, jest całkowicie sparaliżowany - podaje serwis NPR, cytując doktora Jamie Hendersona, współautora badań. W związku z tym mężczyzna kilka lat temu zdecydował się na zgłoszenie do eksperymentalnego programu BrainGate2, który pozwala sparaliżowanym kontrolować komputery za pomocą myśli. Elektrody są chirurgicznie implantowane wewnątrz czaszki, zaraz nad korą ruchową, która jak sama nazwa wskazuje odpowiada za kontrolę ruchów. Kiedy tylko implant znalazł się na miejscu, naukowcy poprosili mężczyznę, by wyobraził sobie, że trzyma w ręku długopis i pisze list na kartce papieru. 

Komputer monitorował w tym czasie elektryczne impulsy w mózgu mężczyzny i dekodował sygnały związane z każdą pisaną literą. Kiedy był już w stanie odszyfrować każdą literę alfabetu, zaczął tłumaczyć unikatową aktywność mózgu z nią związaną na tekst. - Jesteśmy w stanie ustalić, czy napisałeś A, B lub C, a następnie pokazać to na ekranie i jesteś w stanie wymawiać tak całe słowa i sentencje, litera po literze - dodaje zaangażowany w badania Krishna Shenoy. Co warto podkreślić, uczestniczy wcześniejszych eksperymentów byli w stanie używać myśli, by wskazywać i klikać litery na ekranie, co jednak zajmowało zdecydowanie więcej czasu - nowy system opiera się na podobnych zasadach, ale działa szybciej i mężczyzna był w stanie z niego korzystać niemal natychmiast.

- Był bardzo szczęśliwy, kiedy był w stanie napisać odpowiedzi na zadane pytania. Był tym bardzo podekscytowany - tłumaczy Henderson, dodając, że to dopiero początek badań, ale wyniki są niezwykle obiecujące i mogą pomóc wielu osobom w przyszłości: - Możemy wyobrazić sobie, że ktoś po urazie rdzenia kręgowego chce napisać email lub programista chce wrócić do pracy po wypadku.

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama