Ukraina niebawem dostanie takie cacko. Wygląda jak myśliwiec F-35

Turecki koncern Baykar, który wysłał na Ukrainę flotę słynnych dronów Bayraktar, właśnie przeprowadził udane testy o wiele bardziej zaawansowanej maszyny. Powstaje ona we współpracy z ukraińskimi firmami.

Oto Bayraktar Kizilelma, potężny dron z Turcji
Oto Bayraktar Kizilelma, potężny dron z TurcjiBaykarmateriały prasowe

Świetne tureckie drony szturmowe Bayraktar TB2 pozwoliły ukraińskiej armii dzielnie bronić miast i ludności cywilnej przed rosyjskim agresorem. Niedawno pojawiły się informacje, że firma Baykar zamierza zacieśnić współpracę z ukraińskimi firmami w celu stworzenia nowych, bardziej zaawansowanych pojazdów latających.

Teraz turecki koncern zaprezentował pierwsze efekty tej wielkiej współpracy. Jest nim najbardziej zaawansowany dotychczas dron o nazwie Kizilelma. Na pierwszy rzut oka z wyglądu przypomina on amerykańskie myśliwce F-35 Lightning II. Przedstawiciele Baykar zapewniają, że jest to maszyna światowej klasy.

Bayraktar Kizilelma to potężny dron z Turcji

Najciekawszym aspektem powstania tego drona jest fakt, że najważniejszy komponent znajdujący się na jego pokładzie, czyli silnik turboodrzutowy AI-25TLT, został opracowany i zbudowany przez ukraiński koncern Motor Sich.

Maszyna właśnie przeszła pomyślne testy. — Pierwszy test integracji silnika z pierwszym prototypem Bayraktar Kizilelma został pomyślnie zakończony — czytamy w oświadczeniu Baykar. Dron bojowy ma wejść do produkcji już na początku przyszłego roku.

Kizilelma jest przeznaczony do niszczenia celów w powietrzu, zdobywania przewagi i niszczenia obrony przeciwlotniczej wroga. W niedalekiej przyszłości ma on stacjonować na najnowszym tureckim desantowym lotniskowcu TGG Anadolu.

Ukraina pomogła zbudować zaawansowanego drona

Turecka maszyna będzie mogła przenosić pociski kierowane laserowo, pociski przeciwpancerne dalekiego zasięgu, rakiety typu powietrze-powietrze, a także autonomiczne, precyzyjne pociski manewrujące nowej generacji (SOM ALCM) oraz pociski przeciwradiolokacyjne.

Podstawowa wersja BSP Kizilelma będzie mogła poszczycić się prędkością maksymalną dochodzącą do 1100 km/h i przelotową 735 km/h. Dron pozostanie w powietrzu przed uzupełnieniem paliwa przez maksymalnie 5 godzin i powinien być w stanie odbywać loty na wysokości 11 kilometrów przy pułapie operacyjnym 14 kilometrów.

Ładowność bojowa tego UAV wynosi ok. 1000 kilogramów, a zasięg operacyjny to 930 kilometrów. Bayraktar Kizilelma będzie mógł w trakcie wykonywania zaplanowanych zadań współpracować z załogowym myśliwcem. Eksperci spodziewają się, że Ukraina może otrzymać kilka takich dronów, jeśli wojna z Rosją bardziej się zintensyfikuje.

Reparacje wojenne dla Polski. Co Niemcy o nich myślą?Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas