WiFi na zewnątrz będzie szybkie jak w domu. Jak to zrobić?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Internet WiFi w ogrodzie, na balkonie czy na tarasie nie zawsze działa tak szybko, jak w domu. Co zrobić, żeby zwiększyć zasięg na zewnątrz? Użyj wzmacniacza sygnału, rozważ system Mesh, zmień ustawienia routera WiFi. Który sposób będzie najlepszy?
Spis treści:
Zmień pasmo i kanał routera WiFi
Zwiększenie zasięgu WiFi możliwe jest dzięki wykorzystaniu kilku prostych rozwiązań. Bardzo często zdarza się, że główną przyczyną złego zasięgu na tarasie, na balkonie czy w ogrodzie jest nieprawidłowe ustawienie samego routera.
Najgorszym miejscem dla routera jest wnęka w ścianie. Emitowany sygnał WiFi jest wtedy zagłuszany przez ściany. Jeżeli router został wyposażony w dodatkowe anteny, warto także sprawdzić kierunek ich ustawienia.
Dobrym rozwiązaniem jest zawsze montaż routera WiFi w pobliżu drzwi balkonowych albo okna i skierowanie anten na zewnątrz. Wpływa to na zwiększenie jakości sygnału na tarasie, a nawet w ogrodzie.
Żeby poprawić zasięg sygnału WiFi, warto także sprawdzić ustawienia routera. Poprawę sygnału można uzyskać przestawiając router na pasmo 5 GHz. Skutecznym sposobem na poprawę jakości sygnału jest również zmiana kanału, którym nadawany jest sygnał.
Kup wzmacniacz WiFi. Tani i łatwy sposób na poprawę zasięgu
Nieprawidłowe miejsce ustawienia routera czy jego zła konfiguracja to nie zawsze główne przyczyny słabego zasięgu WiFi poza domem.
Rozwiązaniem może być rozbudowa sieci WiFi o dodatkowe punkty dostępu lub wzmacniacze sygnału. Takie urządzenia są łatwe w konfiguracji. Po ich uruchomieniu wystarczy sparować je z głównym routerem.
Taki wzmacniacz sygnału lub punkt dostępu można rozmieścić w kilku punktach w domu, dzięki czemu jakość sygnału będzie zdecydowanie lepsza. Chcąc komfortowo korzystać z WiFi w ogrodzie, ustawienie jednego z punktów warto rozplanować przy oknie lub drzwiach tarasowych.
Bardzo ważną informacją jest również fakt, że urządzeń, które wzmacniają sygnał lub stanowią dodatkowy punkt dostępu, można mieć w domu kilka. Skutecznie wpływa to zwiększenie siły sygnału WiFi w całym domu, jak i na zewnątrz - nawet w dalszych częściach ogrodu.
System MESH. Kompletne WiFi w domu
System MESH to kilka łączących się ze sobą routerów, które razem tworzą rozbudowaną sieć WiFi o dużym zasięgu. Główną zaletą MESH jest ciągła komunikacja pomiędzy routerami, dzięki czemu tworzona jest swojego rodzaju siatka kratowa. Ta swoim zasięgiem obejmuje wybrany obszar.
Każdy z elementów sieci MESH łączy się ze sobą, tworząc w ten sposób rozległą i stabilną sieć bezprzewodową. Przemieszczając się po domu, użytkownik korzysta niezmienne z jednej sieci WiFi. W rzeczywistości łączy się z różnymi routerami sieci MESH, w zależności od miejsca, w którym jesteśmy w domu lub na zewnątrz.
Zaletą systemu MESH jest możliwość jego rozbudowania zależnie od potrzeb użytkowników. Jeżeli w danym miejscu, np. na tarasie sygnał WiFi jest słaby, wystarczy przy wejściu na taras umieścić kolejny element sieci. Wówczas można skutecznie zwiększyć zasięg sieci WiFi.
Transmiter sieciowy. Internet przez sieć elektryczną
PowerLine Ethernet to specjalny rodzaj adapterów, które umożliwiają wykorzystanie instalacji elektrycznej do stworzenia rozbudowanej sieci internetowej. Wystarczy podłączyć adapter do gniazdka elektrycznego (np. na tarasie) i cieszyć się zasięgiem WiFi na zewnątrz bez ograniczeń.
Konfiguracja transmiterów sieciowych jest niezwykle łatwa. Większość modeli dostępnych na rynku działa na zasadzie plug and play. Oznacza to, że po rozpakowaniu wybranego zestawu i podłączeniu go do sieci WiFi oraz elektrycznej będzie on od razu gotowy do użycia.
Podstawowy zestaw składa się standardowo z dwóch adapterów. Pierwszy adapter należy umieścić przy routerze, a drugi w miejscu, w którym będziemy korzystać z sieci, np. w pokoju na piętrze, na tarasie czy w ogrodzie.
Decydując się na transmitery sieciowe, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów w zakresie ich działania. Standardowe adaptery pozwalają na przesyłanie siecią elektryczną ograniczonej liczby danych. Nie bez znaczenia jest także jakość przesyłanego sygnału. Ta zależy m.in. od samego stanu sieci elektrycznej. Należy także pamiętać, aby transmitery wpinać bezpośrednio do gniazdek elektrycznych. Stosowanie przedłużaczy może zakłócać sygnał sieciowy.