Zastrzeżony PESEL? O tym musisz pamiętać

Zastrzeżenie numeru PESEL pozwala nam zadbać o ochronę naszych danych osobowych. Taka akcja wiąże się jednak z pewnymi konsekwencjami i ograniczeniami, o których musimy pamiętać. Wszystko po to, aby nie przeżyć niemiłej niespodzianki.

Tego nie zrobisz z zastrzeżonym PESEL-em

Domyślnie zastrzeganie PESEL-u ma nas chronić, ale ma pewne ograniczenia. Uniemożliwia wykonanie niektórych czynności. Warto o tym pamiętać np. przed pójściem do placówki banku czy notariusza. Czego nie zrobimy, gdy nasz PESEL jest zastrzeżony? Oto lista rzeczy, których z zastrzeżonym PESEL-em nie zrobisz: 

Reklama
  • Wzięcie pożyczki w banku
  • Wypłata znacznej ilości gotówki
  • Rejestracja kopii karty SIM
  • Korzystanie z płatności odroczonej
  • Korzystanie z zakupów na raty
  • Otwieranie rachunku bankowego
  • Podpisywanie aktów notarialnych

Nie oznacza to jednak, że po zastrzeżeniu numeru PESEL już nigdy nie skorzystamy z wymienionych usług. Są one dostępne, jednak przed skorzystaniem należy cofnąć zastrzeżenie PESEL-u. Wtedy ponownie będziemy mogli korzystać z usług typu sprzedaż ratalna i nie tylko.

Jak zastrzec numer PESEL?

Zastrzeganie numeru PESEL to funkcja dostępna od 17 listopada 2023 roku. Aby zastrzec numer PESEL, możemy w tym celu skorzystać ze specjalnej strony internetowej lub aplikacji mObywatel. Tam wśród wielu przydatnych dokumentów znajdziemy specjalną zakładkę dotyczącą zastrzeżenia numeru PESEL.

Cała procedura jest bardzo prosta i zajmuje niewiele czasu. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, a nasz numer PESEL zostanie zastrzeżony. Wszystko to potrwa ledwie kilkanaście sekund.

Jak cofnąć zastrzeżenie PESEL?

Cofanie zastrzeżonego numeru PESEL jest równie proste, jak jego pierwotne zastrzeganie. Wystarczy uruchomić aplikację, wejść w wybraną wcześniej opcję dotyczącą PESEL-u i cofnąć podjętą wcześniej decyzję przy pomocy jednego przycisku. To proste, ale jest jedna rzecz, o której musimy pamiętać. Chodzi o czas, który musi upłynąć, zanim informacja zostanie zaktualizowana i aktywowana. Powinno wystarczyć od 15 do 30 minut.

Zobacz też: Miliony Polaków skorzystało z tej opcji

Dlatego cofnięcie zastrzeżenia warto wykonać przed udaniem się do placówki bankowej. Co ważne, po załatwieniu swoich spraw możliwe jest ponowne zastrzeżenie numeru PESEL. Procedura jest prosta, darmowa i odwracalna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel | Dane osobowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama