mObywatel

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:02) Aktualizacja Środa, 22 listopada 2023 (14:47)
mObywatel to aplikacja mobilna stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która ma na celu ułatwienie dostępu do usług publicznych. Umożliwia ona użytkownikom przechowywanie cyfrowych wersji dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy, na telefonie komórkowym. Aplikacja zapewnia również dostęp do różnych usług administracji publicznej. mObywatel jest częścią szerszego programu cyfryzacji usług publicznych w Polsce.
mObywatel - najważniejsze informacje
mObywatel w wersji 2.0 jest dostępny od 2023 roku i zawiera coraz więcej dokumentów. /INTERIA.PL

mObywatel - najważniejsze informacje

  • Rodzaj/Typ:

    aplikacja, serwis internetowy

  • System operacyjny:

  • Opłata:

    Nie

  • Rejestracja:

    Tak

Co to jest mObywatel? 

mObywatel to aplikacja wydana przez Ministerstwo Cyfryzacji, która jest elektronicznym portfelem na dokumenty tożsamości. Pierwsza wersja pojawiła się pod koniec 2017 roku i działała wyłącznie na telefonach opartych na systemie Android. Właściciele urządzeń Apple musieli poczekać kolejne trzy miesiące – aplikacja trafiła do AppStore pod koniec stycznia 2018 roku.

Aplikacja jest zbiorem wielu dokumentów istotnych dla każdego obywatela, w tym dowodu osobistego, prawa jazdy, legitymacji szkolnej czy studenckiej, dowodu rejestracyjnego, ubezpieczenia OC pojazdu, liczby punktów karnych czy e-recepty. 

Dane wyświetlane w aplikacji są chronione biometrycznie lub hasłem ustawionym przez obywatela i - wraz z pojawieniem się mObywatela 2.0 - można je wykorzystać w zasadzie wszędzie – w urzędach, w przychodniach, u notariusza, na poczcie czy w banku. Usługi w najnowszej wersji są sukcesywnie poszerzane. 

Temat mObywatel znajdziesz również w serwisie:

mObywatel - Wiadomości