Gdzie nie podawać numeru PESEL? W tych miejscach uważaj!

Gdzie nie podawać numeru PESEL? Jest kilka miejsc, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Możemy w łatwy sposób narazić się na duże kłopoty!

Czy numer PESEL to dane wrażliwe?

Choć niektórych to zaskoczy, to numer PESEL nie stanowi danych wrażliwych. Zgodnie z przepisami (m.in. art. 9 RODO) dane wrażliwe to te dotyczące np. stanu zdrowia, pochodzenia etnicznego, poglądów, przekonań i tym podobnych. Do takiego rodzaju danych PESEL się nie kwalifikuje i uznawany jest za przykład tzw. danych zwykłych:

Nie oznacza to jednak, że PESEL nie podlega ochronie czy że informacja na temat numeru nie może zostać w określonych przypadkach wykorzystana - również na naszą niekorzyść. Numer PESEL, który zostaje nam skradziony (np. po wycieku danych) może zostać użyty w niektórych sytuacjach przez osoby do jego wykorzystywania niepożądane. Dlatego też warto pamiętać o możliwości, jaką jest zastrzeżenie numeru PESEL.

Reklama

Do czego prowadzi wyciek PESEL?

Dane nie pozostawiają złudzeń. Ponad połowa Polaków obawia się wycieku swoich danych osobistych, niemal co drugi z nas był świadkiem próby ich wyłudzenia, a aż 15% naszych rodaków padło ofiarami takiego procederu. Boimy się kradzieży informacji na nasz temat i nie ma w tym nic dziwnego. Działania złodziei danych czy hakerów mogą spowodować nam wiele szkód.

O jakich zagrożeniach mowa? Najczęściej przychodzi nam na myśl ryzyko związane z utratą pieniędzy. I słusznie, bo skradziony numer PESEL może posłużyć złodziejom do wyłudzania pożyczek online i podobnych usług finansowych. Ryzyko, że ktoś weźmie na nas kredyt nie wzięło się z niczego i każdego roku część Polaków pada ofiarami takiego oszustwa. W takiej sytuacji ktoś może oszukać instytucję finansową lub bank na nasze dane i to my będziemy ponosić konsekwencje tego czynu.

Gdzie nie podawać numeru PESEL?

Jednym z istotniejszych elementów obrony przed wyłudzeniami i kradzieżą danych osobistych jest nasza ostrożność. Wstrzemięźliwość w podawaniu numeru PESEL może okazać się zbawienna wobec wielu zagrożeń obecnych w internecie i nie tylko. No właśnie, nie tylko internet - kradzież numeru PESEL może mieć miejsce nawet w aptece. Jak to możliwe?

Czasami podczas próby realizacji recepty farmaceuta poprosi nas o podanie numeru PESEL w celu weryfikacji naszej tożsamości. To niesie ze sobą duże ryzyko, bo wystarczy, że w pomieszczeniu (np. w kolejce) będzie znajdował się ktoś, kto usłyszy cyfry naszego PESEL-u i postanowi je wykorzystać. Wówczas lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z eRecepty, np. w aplikacji mobilnej. Podawanie takich danych na głos jest ryzykowne i może nam sprawić kłopoty w przyszłości.

To samo tyczy się załatwiania spraw w urzędach czy placówkach bankowych. Zasadniczo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kartki papieru i zapisanej informacji, dzięki czemu nikt niepowołany nie usłyszy poufnych informacji czy danych osobistych, które przekazujemy urzędnikowi lub pracownikowi banku. Tak naprawdę nigdy nie wiemy, kto znajduje się w okolicy i czy akurat ta osoba nie czeka na okazję do kradzieży danych. Czy jest to nadmierna ostrożność? Nie - ciężko mówić o przesadzie, gdy chodzi o ochronę takich informacji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | PESEL | Dane osobowe | E-recepta | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy