Co daje zastrzeżenie numeru PESEL? To musisz wiedzieć

Od 17 listopada 2023 roku Polacy mogą zastrzec numer PESEL w aplikacji mObywatel, na stronie internetowej i nie tylko. Co nam daje zastrzeganie numeru PESEL? Sprawdź wszystko, co musisz wiedzieć o ochronie swojego PESEL-u.

Zastrzeganie numeru PESEL w aplikacji

Pod koniec ubiegłego roku, czyli od 17 listopada istnieje możliwość zastrzegania numeru PESEL. Możemy to zrobić na kilka sposobów, a jednym z najłatwiejszych jest skorzystanie z aplikacji mObywatelJak zastrzec numer PESEL? Wystarczy uruchomić aplikację i wybrać z menu stosowną opcję. Cała procedura zajmie nam zaledwie krótką chwilę. To jednak nie wszystko, bo w apce sprawdzimy też kto weryfikował nasz numer PESEL, znajdziemy historię zastrzegania i cofniemy naszą decyzję.

Reklama

O zastrzeganiu numeru PESEL warto pamiętać, bo już od 1 czerwca 2024 roku wszystkie instytucje finansowe i banki będą miały obowiązek weryfikacji tego faktu. Jeżeli nasz PESEL jest zastrzeżony, to nie grozi nam niechciany kredyt czy pożyczka na nasze dane osobowe. Ale czy zastrzeganie PESEL-u jest bezpieczne i nic nie kosztuje? Sprawdźmy najważniejsze informacje.

Po co zastrzegać numer PESEL?

W obecnych czasach istnieje sporo zagrożeń dotyczących kradzieży i wykorzystywania naszych danych osobowych. Niepożądane osoby mogą wejść w posiadanie wrażliwych informacji na nasz temat na różne sposoby. Często do takich kradzieży dochodzi w internecie, np. poprzez ataki hakerskie na bazy danych pacjentów, pracowników czy użytkowników danych aplikacji i usług.

Zastrzeżenie numeru PESEL to natomiast działanie prewencyjne. Idea jest prosta. Zastrzeżony PESEL nie może być wykorzystany w sposób, który mógłby nam jakkolwiek zagrażać. Oznacza to, że zastrzeżony PESEL nie pozwoli złodziejom na wzięcie pożyczki na nasze dane, podobnie zresztą jak uniemożliwi skorzystania z PESEL-u u notariusza czy podczas procedury wydawania karty SIM.

Samo zastrzeżenie numeru PESEL jest darmowe i łatwo dostępne. Jest to zatem bezpośredni i skuteczny sposób na dodatkową ochronę naszych danych osobowych.

Co zrobić w banku?

Mając zastrzeżony PESEL istnieć będą pewne ograniczenia np. podczas wypłacania większych kwot gotówki w banku, czy podczas wnioskowania o kredyt. Nie stanowi to jednak większego problemu, bo aplikacja pozwala nam cofnąć zastrzeżenie PESEL-u. Jak to zrobić? W zasadzie tak samo, jak pierwotnie numer zastrzegliśmy.

Wystarczy uruchomić aplikację mObywatel i cofnąć zastrzeżenie w odpowiednim menu. Procedura trwa bardzo krótko i niemal od razu cofniemy zastrzeżenie. W ten sposób będziemy mogli bez przeszkód korzystać z różnych usług w placówkach finansowych zgodnie z własnymi potrzebami. Po dokonaniu odpowiednich formalności możemy ponownie zastrzec PESEL.

Ograniczenie w wypłacaniu pieniędzy z banku z zastrzeżonym PESEL-em jest jak najbardziej uzasadnione. Jak tłumaczy serwis pocztowy.pl, osoby będące w posiadaniu kradzionego numeru PESEL często działają pod presją czasu i całkiem możliwe, że chciałyby względnie szybko wypłacić dużą kwotę z naszego konta. Zastrzeżony numer PESEL to uniemożliwia. W takiej sytuacji maksymalna dzienna kwota wypłaty środków wynosi trzykrotność minimalnego wynagrodzenia ustawowego.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zastrzeżenie numeru PESEL | mObywatel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama