Złodziej WiFi kradnie internet. Oto jak się go pozbyć

Słabe WiFi w domu - co jest przyczyną? Niekoniecznie musi to być słaby router lub wolny internet. Czasami do naszej sieci bezprzewodowej może połączyć się nieproszony gość. Jak pozbyć się złodzieja WiFi?

Złodziej WiFi? Jak sprawdzić, kto korzysta z WiFi

Jak możemy sprawdzić, czy ktoś korzysta z naszego WiFi? Najprostszym sposobem jest skorzystanie z aplikacji, którą udostępnił nam dostawca sieci lub producent routera. W takim programie wyświetlą nam się wszystkie urządzenia, które korzystają z naszej sieci. Jeżeli nie posiadamy takiej apki, istnieje inny, lecz równie prosty sposób na zweryfikowanie użytkowników internetu w naszym domu.

Wystarczy zalogować się do interfejsu routera. Robimy to w taki sam sposób, jak wówczas gdy chcielibyśmy zmienić hasło routera. W tym celu wpisujemy w pasek przeglądarki 192.168.1.1, co pozwoli nam się zalogować. Niezbędne dane są umieszczone na specjalnej naklejce na obudowie routera, lub w pudełku wraz z innymi informacjami.

Reklama

Jeżeli ten sposób nie zadziała, to adres naszego routera jest inny - zdarza się to rzadko, ale jest możliwe. W takiej sytuacji musimy w pierwszej kolejności poznać właściwy adres. Aby to zrobić, korzystamy z kombinacji przycisków Windows + R, a następnie wpisujemy cmd, aby otworzyć wiersz poleceń. Tam wpisujemy [ipconfig] i wciskamy Enter. W wyświetlonych informacjach szukamy frazy Bramka domyślna lub Default Gateway - zaraz obok będzie przedstawiony adres naszego routera, który wpisujemy do przeglądarki. Po zalogowaniu się sprawdzimy aktywność w sieci. Dowiemy się, czy ktoś korzysta z naszego WiFi.

Jak zablokować komuś WiFi?

Aby zablokować osobę korzystającą z naszej sieci WiFi bez zgody, należy zidentyfikować które urządzenie należy do tej osoby. Z listy podłączonych urządzeń musimy znaleźć te, które należą do nas (np. komputery, telefony itp.), a następnie sprawdzić, który z adresów nie pasuje do żadnego z posiadanych urządzeń. Kiedy wiemy już, który adres należy do złodzieja WiFi, pozostaje tylko odłączyć go od naszej sieci.

Sposób na zrobienie tego może się różnić w zależności od modelu urządzenia. Na szczęście w większości przypadków zablokujemy intruza przy pomocy interfejsu urządzenia, do którego uzyskaliśmy dostęp poprzez przeglądarkę. Gdy usuniemy złodzieja WiFi z sieci pozostaje nam zabezpieczyć się na przyszłość. W takiej sytuacji warto zmienić hasło do WiFI.

Należy zadbać o odpowiednio skomplikowany ciąg znaków i wysokiej jakości protokół zabezpieczenia. Najlepiej, jeżeli nasz router posiada standard szyfrowania sieci WPA3 lub ewentualnie WPA2-AES lub WPA2-TKIP. W przypadku braku obsługi nawet WPA2 konieczna może okazać się zamiania urządzenia na nowsze i wyposażone w lepsze zabezpieczenia. Pamiętajmy, że korzystanie z "darmowego" internetu przez intruza to jedno, ale w przypadku słabych zabezpieczeń możemy stać się ofiarami cyfrowych kradzieży i nie tylko.

Jak zmienić hasło do WiFi?

Zmiana hasła do WiFi jest prosta i w tym celu przyda nam się interfejs routera, o którym pisaliśmy wyżej. Wystarczy, że wpiszemy w przeglądarce adres 192.168.1.1 (lub inny, zależny od modelu urządzenia) i zalogujemy się do panelu interfejsu. Tam znajdziemy wiele przydatnych informacji na temat naszej sieci, jak również wiele opcji konfiguracji. Jedną z nich będzie właśnie zmiana hasła sieci.

Aby ustawić dobre hasło do WiFi, powinniśmy skorzystać z dość długiego ciągu znaków. Najlepiej, żeby zawierał litery różnej wielkości, cyfry, a także znaki specjalne - wszystko w nieoczywistej kombinacji. Z oczywistych względów powinniśmy unikać np. imion połączonych z datami urodzenia czy pseudonimów lub kultowego już "admin12345". Takie proste hasła da się łatwo złamać i dostać do naszej sieci.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Polecamy na Antyweb: BLIK Zbliżeniowy. Co to jest i kto może z niego korzystać?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wi-Fi | Internet | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy