Neurochirurgia

Środa, 22 listopada 2023 (12:57) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (11:19)
Neurochirurgia to specjalistyczna dziedzina medycyny, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego, w tym mózgu, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych oraz naczyń krwionośnych mózgu. Techniki neurochirurgiczne są stosowane zarówno w leczeniu urazów, jak i w chorobach takich jak guzy mózgu, tętniaki czy wrodzone wady układu nerwowego. Neurochirurdzy wykorzystują zaawansowane technologie obrazowania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) czy tomografia komputerowa (CT), aby precyzyjnie diagnozować i planować zabiegi. Rozwój neurochirurgii przyczynił się do znacznego poprawienia jakości życia pacjentów i zwiększenia ich szans na powrót do zdrowia po poważnych urazach i chorobach neurologicznych.
Neurochirurgia - najważniejsze informacje
Neurochirurgia to dziedzina medycyny zajmująca się chirurgicznym leczeniem chorób i urazów układu nerwowego, w tym mózgu oraz rdzenia kręgowego. /vectorup /123RF/PICSEL

Neurochirurgia - najważniejsze informacje

Neurochirurg jest lekarzem, z którego pomocy korzystają pacjenci mający bardzo różne problemy ze strony układu nerwowego. Najczęściej są to osoby, w przypadku których leczenie farmakologiczne zawiodło. Powrót do pełnego zdrowia zagwarantować im może tylko przeprowadzenie inwazyjnej operacji lub zabiegu.
 
Choroby, z którymi pacjent udaje się do neurochirurga są bardzo różne, mogą to być między innymi:
  • dyskopatia: szyjna, lędźwiowa lub obejmująca odcinek piersiowo-lędźwiowy;
  • guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie układu nerwowego,
  • ostre, przewlekłe bóle kręgosłupa;
  • urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego;
  • krwotoki wewnątrzczaszkowe;
  • nadciśnienie wewnątrzczaszkowe;
  • przepukliny mózgowo-rdzeniowe;
  • choroby naczyniowe mózgu i naczyniaki.
 
Objawy, które mogą wskazywać, że warto udać się do tego specjalisty to: bóle i zawroty głowy; drętwienie i mrowienie kończyn, zaburzenia widzenia o nieznanej przyczynie; problemy z pamięcią czy urazy w obrębie kręgosłupa.

Neurochirurgia - Wiadomości