Ten marker wybarwia komórki raka mózgu
Świecące związki chemiczne mogą pomóc w przeprowadzaniu operacji mających na celu wycięcie guzów mózgu.
U osób z bardziej agresywnymi postaciami nowotworów odnotowano różową poświatę po podaniu 5-ALA, substancji gromadzącej się w szybko replikujących komórkach nowotworowych. Dzięki temu chirurgom będzie łatwiej odróżnić komórki rakowe od zdrowej tkanki mózgowej.
Leczenie glejaka - najczęstszej postaci raka mózgu - zwykle obejmuje operację, która ma na celu wycięcie jak największej części tkanki nowotworowej. Rokowania dla pacjentów są zazwyczaj złe.
W przeprowadzonych badaniach, 99 pacjentów z podejrzeniem glejaka o wysokim stopniu złośliwości otrzymało napój zawierając 5-ALA przed operacją. Chirurdzy wykorzystali mikroskopy fluorescencyjne, aby namierzyć zmienione nowotworowo tkanki, dzięki czemu wycieli nawet te, których nie dostrzegliby gołym okiem. Świecenie zaobserwowano u 85 z 99 pacjentów.
U 14 pacjentów, u których chirurdzy nie stwierdzili żadnej fluorescencji, stwierdzono 7 glejaków o niskim stopniu złośliwości i 7 przypadków trudnych do oceny.
- Istnieje pilna potrzeba posiadania czegoś, co pozwoli dostrzec tkankę nowotworową, gdy pacjent jest na stole. Piękno 5-ALA polega na tym, że w przypadku glejaków o wysokim stopniu złośliwości, zabarwia wszystkie zmienione komórki - powiedziała prof. Kathreen Kurian z Uniwersytetu w Bristolu, główna autorka odkrycia.
Teraz naukowcy chcą opracować inne typy markerów wykrywające komórki glejaka o niskim stopniu złośliwości.