Asus UX50 - po pierwsze mobilność
Cienkie, lekkie i ergonomiczne - takie mają być nowe notebooki korzystające z platformy ULV firmy Intel. Czy notebook UX50 Asusa spełnia te wymogi, i jak sprawuje się w praktyce?
Pierwsze wrażenie
Pierwszy rzut oka na UX50 i od razu wiemy, że mamy do czynienia z solidnie wykonanym sprzętem. Zarówno obudowa, jak i klawiatura (kolor czarny) robi pozytywne wrażenie, przypominając trochę bardziej rozbudowaną wersję Eee PC 1008HA Seashell. Bardzo dobrze, że Asus zdecydował się na klawiaturę z dzielonymi klawiszami, dzięki czemu pisanie nie sprawia najmniejszych problemów (plus - klawiatura jest podświetlana, zatem możemy pracować w nocy). Nie ma mowy o trafieniu w złe klawisze i tym podobnym wypadkom.
Bardzo cieszy także szczelinowy napęd optyczny - wysuwana tacka to przeżytek i potencjalne niebezpieczeństwo. Rezygnacja z tego archaizmu była doskonałym posunięciem. Włączmy sprzęt.
Na ULV
UX50 został oparty o platformę ULC. O co dokładnie chodzi? Są to nowe procesory Intel Core 2 Duo o bardzo niskim napięciu zasilania (Ultra-Low Voltage, ULV) oparte na technologii procesorowej Intel Centrino 2 i współpracujące z niedrogim chipsetem (Mobile Intel GS40 Express). Procesory te umożliwią projektowanie cienkich konsumenckich laptopów oferujących długi czas pracy na zasilaniu bateryjnym..Procesory te wydzielają mniej ciepła (TDP - 10W) niż procesory o standardowym napięciu zasilania (TDP 25W-35W), umożliwiając konstruowanie bardzo cienkich (od 2 do 2,5 cm) laptopów, które są cichsze i dłużej działają na zasilaniu bateryjnym (ponad 7 godzin w przypadku baterii o pojemności 57 Wh).
Natomiast nie do końca pozytywnym zaskoczeniem okazuje się być czas pracy na naładowanej baterii - przy platformie ULV spodziewać się można naprawdę długodystansowych wyników. Tymczasem mówimy tutaj 3 godzinach pracy z minutami przy stosunkowo intensywnym wykorzystaniu możliwości technicznych i komunikacyjnych UX50. Czas pracy można trochę wydłużyć (przy większej oszczędności), ale chciałoby się jeszcze więcej.
Półka średnia
Z jednej strony UX50 nie wyróżnia się niczym nadzwyczajnym, układając się w rzędzie z innymi cienkimi i ergonomicznymi notebookami. Z drugiej jednak strony, za około 3 tys. złotych osoby szukające dobrze wyglądającego, sprawnego notebooka, przeznaczonego do pracy mobilnej, znajdą to, czego szukają. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe i oczywiste.
PLUSY
- Wykonanie i solidność,
- Klawiatura
- Napęd szczelinowy.
MINUSY
- Mimo wszystko czas pracy na baterii.
- Nie do grania.
Specyfikacja techniczna
Procesor Intel Core 2 Solo ULV 1,4 GHz
Karta graficzna nVidia GeForce G 105M
Ekran 15,6 cali, rozdzielczość 1366 na 768
HDD 320 GB
Pamięć RAM 4GB
Napęd nagrywarka DVD
Komunikacja bezprzewodowa WiFi 802.11b/g/n
Liczba portów USB 3
Waga 2,6 kg
Rozmiary 385 na 257 na 32 mm