DigiWalker A702 - komórkowy GPS

Kolejny PDA z Tajwanu czy urządzenie oferujące nam ponadprzeciętne możliwości? Sprawdzamy jak sprawuje się w akcji DigiWalker A702 firmy Mio.

article cover
materiały prasowe

Ogólnie

W Mio A702 zainstalowano standardowy Windows Mobile 6.0 z pakietem Office oraz aplikacje Mio pozwalające obsługiwać GPS. Telefon jest sprzedawany w zestawie m.in. ze skórzanym etui, zestawem słuchawkowym, zestaw do mocowania urządzenia w samochodzie oraz z ładowarką i stosownym oprogramowaniem.

Mio A702 to smartfon, posiadający wszystkie funkcjonalności pozwalające na nowoczesne kontaktowanie się ze światem. Wielką zaletą urządzenia jest fakt, że łączy ono w sobie telefon, GPS oraz komputer.

Wygląd

Telefon posiada stylowy, biznesowy wygląd: klasyczne połączenie czerni, sztucznej skóry i aluminium, bez "ekscesów". Aparat jest stosunkowo ciężki (150 g),jednak jest to przyjemny ciężar, nadaje urządzeniu wrażenie solidności i stateczności. Klawiatura numeryczna jest czytelna, ale mogłaby być większa - podczas pisania SMS-ów całość może sprawiać drobne problemy.

Na pulpicie

Domyślnie do wyboru mamy skórek w różnych kolorach, aparat posiada także możliwość wyboru poziomego i pionowego trybu ekranu. Istnieje możliwość doboru elementów, które chcemy zobaczyć na pulpicie urządzenia (niestety, istnieje ograniczenie tylko do ośmiu możliwych elementów, podczas gdy spokojnie na pulpicie byłoby miejsce na większą ich ilość).

Ekran duży, dla map, sms-ów, książki telefonicznej i kalendarza dostatecznie czytelny, jednak jak zostało wspomniane wcześniej nie dość duży dla wygodnej obsługi pakietu Office.

System

Pakiet Office (Word, Excel, Power Point) wzbogacony został o przejrzysty, łatwy w obsłudze kalendarz i notatnik. Jednak obsługa samych dokumentów Office pozostawia wiele do życzenia: obsługa dużych arkuszy pisanych standardową czcionką 12 pkt. na ekranie telefonu jest po prostu niewygodna.

Pliki multimedialne (np. avi, MP3) można odtworzyć za pomocą zainstalowanego Windows Media Player z dość dobrą jakością. Pamięć telefonu jest duża (1 GB), jednak po zainstalowaniu standardowych aplikacji miejsca pozostaje niewiele - ok 25 MB. Na szczęście pamięć dodatkowo można powiększyć dzięki karcie microSD, tak aby np. można było odsłuchiwać na telefonie swoje ulubione MP3. Pamięć operacyjna 64 MB i procesor 200MHz radzą sobie nieźle, choć czasem trzeba czekać chwile na załadowanie się kolejnego ekranu.

Mio robi bardzo dobre urządzenia GPS - także i tym razem dostarczono dobry produkt.
materiały prasowe

Obsługa

Urządzenie możemy obsługiwać za pomocą rysika (stylus) wybierając opcje na ekranie dotykowym. Dodatkowo, możemy używać klawiatury numerycznej oraz przycisków nawigacyjnych znajdujących się po bokach urządzenia. Jest to duża zaleta, wtedy, kiedy np. prowadzimy samochód i nie mamy możliwości wyciągnięcia rysika.

Także wykonywanie i odbieranie połączeń może odbywać się poprzez komunikację z panelem dotykowym (obsługa dołączonym rysikiem lub - dla leniwych - paznokciem) bądź poprzez klawiaturę telefonu.

GPS

GPS zainstalowany w urządzeniu jest obsługiwany dzięki dostarczanemu oprogramowaniu Mio Map v3 (oczywiście mapy można update'ować). Oprogramowanie GPS jest bardzo funkcjonalne. Można z niego skorzystać nie tylko jadąc samochodem, ale także jadąc na rowerze, czy spacerując - umożliwiają to opcje do wyboru, które pozwalają także wybrać między trasą najkrótszą, najszybszą i ekonomiczną.

Możliwe jest skonfigurowanie środka podróży, jako: samochód, pieszo, autobus, taxi oraz pojazd uprzywilejowany. Dodatkową zaletą, jest możliwość przeglądania trasy w trybie mapy, gdzie widoczna jest cała planowana podróż oraz w trybie kokpit, gdzie otrzymujemy bieżące wskazówki dotyczące aktualnej trasy. Ciekawszymi funkcjami, które oferuje MioMap jest np. możliwość ustawienia profilów kolorów (dzienny, nocny lub dowolny inny). Wybór trasy optymalnej - coś pomiędzy szybką a krótką.

GPS jest bardzo czuły i aktualizuje się niezmiernie szybko, stale dostosowując się do zmiany położenia, dodatkowo można regulować jego czułość dostosowując maksymalną oraz minimalną prędkość pojazdu.

Dużym plusem jest możliwość zapamiętania ulubionych lokalizacji do których chcemy dotrzeć (POI - Points of Interest) np. praca lub dom. Bardzo wygodna jest także opcja przełączania miedzy rozmowa i GPS-em gdy ktoś zadzwoni do nas w trakcie podróży.

Ekran map GPS jest przejrzysty i czytelny (możliwość wyboru trybu dziennego i nocnego oraz zmiany schematów kolorów), a dźwięk wystarczająco głośny i wyraźny. Jako minus zaliczyć trzeba małą ilość języków do wyboru w standardzie.

Testy w praktyce

Na rowerze (w terenie, bez zasilania)

Trasa nie była długa ok.1,5h. w czasie jazdy Mio był schowany w plecaku. Niestety z punktu widzenia rowerzysty przydatność tego urządzenia kończy się na zapisie trasy, czasu przejazdu i dystansie. Brak jest takich informacji jak prędkość maksymalna czy średnia nie mówiąc już o możliwości sprawdzenia jakichkolwiek informacji w wybranym punkcie trasy. Nie udało mi się także wyeksportować ścieżek na komputer. W tym celu wymagana jest karta MicroSD ponieważ MioMap zapisuje ścieżki we własnym formacie w bliżej nieokreślonym miejscu w pamięci urządzenia a dopiero potem może je wyeksportować do "przenośnego" formatu na kartę (podobno da się coś potem zrobić z tymi ścieżkami, ale nie wiem co dokładnie bo nie miałem jak tego sprawdzić).

Po wyjeździe konieczne było ładowanie urządzenia - w optymalnych warunkach (maksymalna oszczędność energii) wytrzyma góra 2,5-3 godziny. Ogólnie, ze względu na baterie, Mio jest przydatny, ale działa stosunkowo krótko.

Na czterech kółkach

W samochodzie Mio jest dużo bardziej przydatnym urządzeniem. Oprócz nawigacji satelitarnej spełnia także role zestawu głośnomówiącego z obsługą za pomocą komend głosowych no i niema ryzyka, że padnie bateria chyba, że się go zostawi w wyłączonym samochodzie. W czasie jazdy nawet z dużymi prędkościami mapa zachowuje ostrość przesuwa się płynnie. Przydatne okazują się również informacje o miejscach kontroli radarowej (fotoradary, ulubione miejsca policji itp.) oraz alarm przy przekraczaniu dopuszczalnej prędkości.

Przewodnik/instrukcja papierowa do obsługi Mio Maps dostępna jest jedynie w języku angielskim, jest jednak bardzo przejrzysta i łatwa w użytkowaniu, głównie dzięki zawartym w niej obrazkom. W gruncie rzeczy jednak instrukcja jest niepotrzebna, bo obsługa mapy jest bardzo prosta, nawet osoba nigdy nie mającą do czynienia wcześniej z GPS jest w stanie zrozumieć jak działa aplikacja Mio Maps.

Alternatywnie, posiadając połączenie z internetem użytkownik może skorzystać z Google Maps.

Testujemy

Telefon działa bez zarzutu, jakość rozmów jest bardzo dobra, urządzenie świetnie łapie zasięg nawet w kiepskich do tego miejscach o które łatwo w wielkim mieście (przejścia podziemne, parkingi wewnętrzne). Dźwięk w czasie rozmowy jest czysty, bez szumów.

Aparat fotograficzny posiada matryce 3,2 Mpix - zasadniczo tyle wystarcza, ale jakość zdjęć odstaje od telefonów Nokii lub Sony Ericsson. Aparat prosty w obsłudze, głównie dzięki "inteligentnemu przyciskowi" z boku urządzenia, który prawie całkowicie wystarcza do jego obsługi.

Minusem urządzenia jest brak radia, które dostępne jest nawet w zwykłych telefonach komórkowych. Obsługa telefonu jest w marę intuicyjna, brakuje jednak możliwości szybkiego wybrania połączenia. Co więcej wysyłanie sms-ów jest dość kłopotliwe, widać, iż MIO A702 nie jest on pomyślany jako urządzenie do wysyłania SMS-ów. Istnieje możliwość odczytywania pisma ręcznego, jednak nie działa ona zbyt dobrze.

Także dodawanie nowych kontaktów do książki adresowej telefonu napotyka na początku pewne trudności, nie jest intuicyjne.

Podsumowując, MIO A702 jest świetny jako GPS, bardzo sprytne jest połączenie urządzenia GPS z telefonem komórkowym. Aparat jest bardzo dobry do obsługi biura w podróży, jednak jako telefon do wykonywania rozmów i wysyłania SMS-ów jest odrobinę zbyt nieporęczny. Mimo wszystko, Mio A702 okazuje się godnym reprezentantem w swojej "kategorii wagowej".

PLUSY

- doskonały GPS,

- brak problemów z zasięgiem,

- Wi-Fi

MINUSY

- odrobinę nieporęczna klawiatura

- jakość zdjęć.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas