iPhone 4 - najlepszy telefon Apple
Do oferty polskich operatorów trafił iPhone 4 - długo oczekiwany smartfon Apple. Spodziewaliśmy się po nim naprawdę wiele. Czy firma z Cupertino stanęła na wysokości zadania?
Wysoka półka
Najnowszy telefon Apple można teoretycznie oferują wszystkie cztery działające na terenie Polski sieci komórkowe. Teoretycznie, ponieważ operatorzy mają problemy z dostarczeniem egzemplarzy w niektórych rejonach kraju. Ceny iPhone'a 4 u operatorów można znaleźć w naszym "Porównaniu ofert iPhone 4". Mieliśmy okazję sprawdzenia modelu z pamięcią flash 32GB i systemem 4.0, działającego w sieci Orange.
Z telefonem dostarczane są klientom standardowe słuchawki Apple i ładowarkę. Rzut oka na iPhone 4 wystarcza do tego, by stwierdzić, że mamy do czynienia z elegancko wyglądającym, solidnym urządzeniem. Ma ono 9,3 mm grubości i umieszczoną po bokach stalową "obwolutę". Panel z przodu i z tyłu jest szklany - chemicznie wzmacniany, 30 razy bardziej wytrzymały niż plastik.
Dokładne wymiary iPhone 4 to: 115,2 na 58,6 na 9,3 mm. Całość waży 137 g. Przyciski ograniczono do minimum. Wszystko prezentuje się szalenie efektownie, chociaż na czarnej obudowie szybko pojawiają się odciski naszych palców. Co ważne, iPhone 4 umożliwia jedynie korzystanie z karty microSIM - warto to wiedzieć, przez zakupem.
Umieszczony w iPhonie 4 wyświetlacz Retina jest po prostu rewelacyjny - to absolutnie pierwsza liga. Ma rozdzielczość 960 na 640 pikseli, co jest prawdziwym rekordem jak na telefony komórkowe (326 punktów na cal). Jakość Retina wręcz onieśmiela i jest to jeden z największych plusów tego modelu.
Generalnie, iPhone 4 definitywnie jest najlepiej prezentującym się iPhonem na rynku. Oprócz tekstu polecamy zapoznanie się z materiałem wideo z naszego testu:
System jak się patrzy
Jak już wspomnieliśmy, testowany przez nas iPhone 4 działa w oparciu o system iOS 4.0 (dostępna jest już wersja iOS 4.1). Co nowego oferuje ten system? W skrócie: doczekaliśmy się m.in. opcji folderów, w których możemy umieścić do 12 ikon. Nie zabrakło także multitaskingu, czyli opcji umożliwiającej zmianę funkcjonujących aplikacji, bez konieczności ich zamknięcia.
Co prawda nie jest to "prawdziwy" multitasking - dodatkowo nie współpracuje on z wszystkimi aplikacjami - ale dla wielu użytkowników będzie w pełni wystarczający. Kilka z pozostałych stu nowości w iOS4 omawiamy w materiale "iPhone OS 4 - wreszcie z multitaskingiem".
Oprócz wyczekiwanego multitaskingu dostaliśmy także drugą kamerkę do wideorozmów, umieszczoną nad wyświetlaczem. Pojawienie się takiego rozwiązania umożliwiło realizację FaceTime, czyli wideokonferencji w wydaniu Apple.
Co ważne, zmieniono także "główny" aparat - nareszcie dostajemy 5 megapikseli oraz diodę LED. Dodatkowo możemy kręcić materiały wideo w rozdzielczości 720p w 30 klatkach na sekundę. Zarówno zdjęcia, jak i wideo, prezentują się dobrze, na tym samym poziomie co w konkurencyjnych, multimedialnych telefonach.
iPhone 4 działa bardzo szybko, trudno mówić o jakichkolwiek "zwisach" lub poślizgach. Wielka w tym zasługa procesora mającego 1 GHz oraz 512 RAM. Podobnie jak we wcześniejszych wersjach, także przeglądarka Safari w tym modelu nie obsługuje platformy flash, zatem nie możemy liczyć na surfowanie rodem z komputera.
Co z tą anteną?
Plusów iPhone 4 ma oczywiście wiele, ale nie jest też wolny od wad. Oczywiście, tą najbardziej rozpoznawalną jest problem z anteną, którego następstwem jest słabszy sygnał i problemy z zasięgiem.
Apple oficjalnie przyznało się do tego błędu, a każdy użytkownik iPhone 4 ma prawo uzyskać darmowy "zderzak-obudowę", którą nakładamy na telefon, aby zniwelować ten problem. Jeśli nie będziemy usatysfakcjonowani tym rozwiązaniem, możemy oddać telefon. Także w Polsce.
Jak to wyglądało? No cóż, z bólem musimy stwierdzić, że sygnał 3G nie był tak silny, jak w przypadku sprawdzanych razem z iPhonem czterech telefonów Motorola Milestone oraz BlackBerry. Co ważne, wszystkie trzy aparaty działały w sieci Orange. Zatem jest to odrobinę zaskakujące.
Nie twierdzimy, że to problem każdego modelu i każdego operatora - po prostu spisujemy nasze doświadczenia z testowanym iPhonem 4.
Bateria
Słaba bateria była problemem pierwszego iPhone'a. Na szczęście, w przypadku najnowszego modelu widzimy wyraźną poprawę. W sieciach 3G opisywany smartfon umożliwia około 7 godzin ciągłej rozmowy i ponad 6 godzin oglądania filmów.
Przy standardowej "eksploatacji" iPhone 4 spokojnie może być ładowany co drugi dzień, ewentualnie co ok. 36 godzin. To duży postęp, ponieważ nie musimy tego robić co wieczór :-)
Czy warto mieć iPhone'a 4?
Pierwszego iPhone'a można było traktować jako modną zabawę, ale iPhone 4 to smartfon dojrzały w pełnym tego słowa znaczeniu.
Plusy:
+ rewelacyjny wyświetlacz,
+ świetny system operacyjny i tysiące aplikacji,
+ poprawiony aparat oraz inne technikalia.
Minusy:
- kwestia sygnału i anteny,
- standardowe ograniczenia sprzętowe i systemowe Apple,
- dla niektórych - cena.