Lumix TZ5 - aparat inteligentny
Czy możliwe jest skonstruowanie aparatu tak niezawodnego, że będzie on w stanie samodzielnie ustawić wszelkie parametry fotograficzne i wykonać zdjęcie niemalże idealne? Firma Panasonic twierdzi, że takim właśnie aparatem może być kompaktowy Lumix TZ5.
Niewielki TZ5 (rozmiary aparatu wynoszą 103,3 x 59,3 x 36,5 mm, masa ? 214 g) wyposażono w bardzo skromną liczbę przycisków funkcyjnych. Na górnym panelu aparatu znajdują się: włącznik główny, pokrętło wyboru trybu, spust migawki połączony z dźwignią regulacji zoomu oraz klawisz uruchamiający zoom cyfrowy.
- jakość zdjęć (JPEG, jakość "wysoka" lub "standardowa")
- czułość (tryb auto lub ISO 100 - 1600)
- balans bieli (auto, słońce, cień, światło żarowe, pomiar własny)
- tryb pracy autofokusa (1, 3 lub 9 pól ostrości, wykrywanie twarzy)
- opcje kolorystyczne (tryby: standard, naturalny, wzmocniony, czarno-biały, sepia, chłodny, cieplejszy)
Robiąc zdjęcia Lumixem TZ5 będziemy na pewno zadowoleni z solidnego wykonania aparatu i łatwości jego obsługi. Kadrowanie ułatwi bardzo czytelny (nawet przy ostrym świetle) wyświetlacz, a przy ujęciach wymagających dużych zbliżeń pomocny okaże się solidny, 10 ? krotny zoom optyczny. Pewną irytację mogą natomiast wywołać niewielkie rozmiary niektórych klawiszy funkcyjnych. Część przycisków (np. kursory) są bowiem na tyle mikroskopijne, że osoby o nieco grubszych palcach będą musiały wykazać się sporymi zdolnościami manualnymi.
Szkoda też, że tryb "inteligentny automatyczny" nie pozwala na samodzielną korekcję większości ustawień aparatu. Jeżeli nie zadowala nas bowiem jego działanie, wówczas jedynym ratunkiem okazuje się... zmiana trybu na "normalny" i własnoręczna regulacja parametrów zdjęcia. Ogólny wniosek jest zatem taki, że tryb "inteligentny" nie różni się zbytnio od rozwiązań stosowanych w większości aparatów.
Pochwalić można go za dość efektywną współpracę wszystkich tworzących go funkcji, ale przecież automatyczne: AF, balans bieli czy czułość są czymś całkowicie naturalnym w automatyce każdego aparatu. Zdjęcia wykonane przy pomocy TZ5 nie dają powodu do specjalnego rozczarowania, ale sam aparat (mimo swej "inteligencji") nie wyróżnia się na tle większości cyfrowych kompaktów niczym szczególnym. Cóż... na aparat doskonały będziemy musieli chyba jeszcze trochę poczekać.
Panasonic Lumix TZ5, specyfikacja techniczna:
Matryca: sensor CCD (1/2.33") o rozdzielczości 9,1 Mp
Obiektyw: LEICA DC VARIO-ELMAR 28-280 mm (F3.3 - F4.9)
Wyświetlacz: 3-calowy TFT LCD, 460 tys punktów
Czułość: ISO 1600 (1600 - 6400 w trybie wysokiej czułości)
Pamięć: karty SD, 50 MB pamięci wewnętrznej
Zasilanie: akumulator Li-ion (3.7V, 1000mAh)
Wymiary/waga: 103.3 x 59.3 x 36.5 mm /214g
PLUSY:
+ solidna budowa
+ łatwość obsługi
+ czytelny wyświetlacz LCD
MINUSY:
- rozmiary przycisków sterujących
- działanie systemu "inteligentnego"