Motorola One - test

Sprawdzamy smartfon Motorola One kosztujący mniej niż 1000 zł. Czy to dobra propozycja dla osób szukających wszechstronnego telefonu za odpowiednie pieniądze?

Motorola One
Motorola One INTERIA.PL

Program Android One autorstwa Google ma w założeniu dostarczyć jak najbardziej "czystą" wersję Androida dla smartfonów "za rozsądne pieniądze". Motorola w swoich androidowych smartfonach od dawna dbała o to, aby system był pozbawiony zbędnych aplikacji i nakładek. Duet Android One i Motorola wydawał się zatem idealny. Jak wypadł w praktyce?

Wygląd

W Motoroli One firma zrezygnowała ze stylistyki linii Moto G, decydując się na jakże modne wcięcie (notch). Wspomniany notch - w porównaniu do wielkości ekranu - jest naprawdę duży, nie każdemu spodoba się takie rozwiązanie. Telefon ma wyjście słuchawkowe i slot na karty microSD - nie brakuje fanów obu rozwiązań, którzy przywitają te technologie z otwartymi rękami. Smartfon ma moduł NFC i opcję Dual SIM.

Telefon naprawdę dobrze leży w dłoni, jego waga jest rozsądna (162 g), a proporcje przypadną do gustu tym, którzy preferują odrobinę mniejsze smartfony (149 na 72 na 7.90 mm). Ekran ma przekątną 5.9 cala (pokryty Gorilla Glass) w jakości HD+, zatem odstaje od standardów, oferując niższą rozdzielczość (720 na 1520 pikseli, ppi 285). W niektórych aplikacjach lub podczas oglądania filmów bywa to dość widoczne. Plus jest taki, że smartfon działa szybciej niż niektóre modele za 999 zł lub mniej z ekranem o wyższej rozdzielczości. W zestawie znajdziemy silikonowe etui oraz adapter korzystający z technologii szybkiego ładowania (jeszcze do niego wrócimy).

Podsumowując, Motorola One, jak większość telefonów "Motki", prezentuje się dobrze, wybierając klasyczny, niekrzykliwy design.

Motorola One
Motorola One INTERIA.PL

Prędkość działania

W środku znajdziemy chipa Snapdragon 625 (8 rdzeni 1,8 GHz) z GPU Adreno 506. Nie ma się co oszukiwać, nawet w dniu premiery była  to specyfikacja odstająca od modeli konkurencji. Pozytywnie zaskakuje ilość pamięci RAM (4GB), a także ilość pamięci wbudowanej (64GB, dużo jak na ten standard smartfonów). Jak Motorola One sprawdziła się w benchmarkach?

Antutu: 81 187  pkt.

Geekbench 4: 874 pkt. (Singe-Core Score), 4360 pkt. (Multi-Core Score)

Dla porównania

Asus ZenFone 5 otrzymał w Antutu 138 092 pkt. Geekbench 4 1511 pkt. (single-core Score), 5403 pkt. (multi-core Score).  Huawei P20 lite miał wynik w Antutu - 87 827 punktów i 3698 punktów w GeekBench multi-core. Motorola G6 Plus - GeekBench: 873 (single-core), 4135 (multi-core), AnTuTu: 88 209. LG Q7 w GeekBench miało 643 (single-core), 2244 (multi-core), a w AnTuTu - 55 618 punktów.

Xiaomi Mi8 Lite miał wynik: 141 251 w Antutu i kolejno 1602, a potem 5793 w Geekbench. Nokia 7.1 natomiast miała wynik Antutu: 116 236 pkt.; Geekbench 4: 1340 pkt. (Singe-Core), 4929 pkt. (Multi-Core)

Jak zatem widać, Motorola One "na papierze" odstaje od potencjalnej konkurencji. Jednak w rzeczywistości, za sprawą dobrej optymalizacji, implementacji nowego Androida (o funkcjach Android Pie w Motorola One można przeczytać tutaj) i wystarczającej specyfikacji, smartfon w tak zwanym codziennym użytku sprawdza się podobnie jak większość wymienionych powyżej.

Motorola One
Motorola One INTERIA.PL

Aparat

Motorola One korzysta z systemu dwóch aparatów fotograficznych o rozdzielczości 13 MP (jasność obiektywu f/2,0) plus 2 MP z tyłu. Przedni aparat ma obiektyw o rozdzielczości 8 MP z modnym efektem rozmycia tła w czasie rzeczywistym (działa wystarczająco dobrze).

Jak tylny aparat sprawdza się w praktyce? W skrócie: podobnie jak w innych smartfonach Motoroli za podobne pieniądze z 2018 roku. Przy dobrym oświetleniu zdjęcia są poprawne, chociaż smartfon czasami ma problem z scenami mającymi różnice w kontraście. W nocy i przy słabszym oświetleniu - bywa różnie.  Aparat z przodu, jak wspomniano, powinien wystarczyć. Jakość rejestrowanych materiałów wideo, jak na smartfon z tej półki cenowej, jest wystarczająca, znalazła się nawet opcja na materiały w 4K. Przykładowe zdjęcia poniżej.

Opis
Opis
Opis
Opis
+6

Bateria

Pomimo tego, że Motorola One ma akumulator o pojemność 3000 mAh, telefon bez problemu wytrzyma więcej niż dobę bez ładowania. Optymalizacja i odpowiednie oprogramowania zapewnia więcej niż 10 godzin oglądania filmów i gwarantuje niewielkie zużycie energii, kiedy nie korzystamy z telefonu, ale mamy aktywowane wszystkie funkcje telekomunikacyjne. Ładowarka TurboPower ma dostarczyć "mocy" na sześć godzin działania po 20 minutach ładowania. Telefon ma port USB-C i rzeczywiście, nie można mieć zastrzeżeń do szybkości ładowania.

Motorola One
Motorola OneINTERIA.PL

Podsumowanie

Motorola One to kolejny udany smartfon tej marki na polskim rynku. Ma wielu konkurentów w swoim segmencie cenowym, ale braki w mocy obliczeniowej nadrabia systemem operacyjnym.

Cena: Około 999 zł

Zalety
  • Wersja systemu Android
  • Ciekawe proporcje i wykonanie
  • Port słuchawkowy, USB-C, NFC i microSD
  • Czas pracy na baterii
Wady
  • Moc obliczeniowa pozostawia trochę do życzenia
  • Rozdzielczość ekranu i wielkość wcięcia ekranu
Ocena redakcji0.5/10
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas