Nokia 5700 XpressMusic - już nie zabawka, jeszcze nie wysoka półka
Pierwsze wrażenie po obejrzeniu telefonu Nokia 570 XpressMusic jest takie, że to plastikowa zabawka. Bo na pewno nie takie, że to telefon 3G. Wrażenia dopełnia sposób otwierania klapki celem włożenia baterii, lub karty. Czegoś takiego jeszcze dotąd nie było.
Dużo miejsca zajmuje wyświetlacz o rozmiarach 34x45 mm. o rozdzielczości 240x320 pikseli i 16 mln. kolorów. Obraz widoczny także w słońcu. Masa jest zasługą materiałów użytych w budowie tego telefonu. Klawiatura jest automatycznie podświetlana w zależności od ilości światła zewnętrznego. Charakterystyczną cechą tego modelu jest obrotowa dolna część zawierająca z jednej strony klawiaturę, z drugiej klawisze funkcyjne odtwarzacza muzycznego. Odwrócenie tej części powoduje uaktywnienie określonej funkcji.
Jeżeli obiektyw jest na wprost uruchomimy tryb zdjęć, przełączając joystikiem możemy wybrać tryb zdjęć statycznych, nagrywanie wideo, lub tryb panoramy. Klawisz włączania/pauzowania muzyki będzie służył wtedy do uruchomienia migawki. Obraz widzimy na dużym ekranie w poziomie dzięki czemu fotografowanie jest wygodne. Jednak użytkowników bardziej od wyglądu interesuje to, co telefon potrafi. A z tym, w przypadku Nokii 5700, jest już dużo lepiej. Telefon pracuje w technologii 3G, oprócz Bluetooth, dostępny jest port IrDA i USB. Do synchronizacji z komputerem służy Nokia PC Suite, z Outlookiem 2007 są synchronizowane także zdjęcia kontaktów.
Zabawa muzyką
Urządzenie jest smartfonem opartym na Symbianie 9.2, więc mamy możliwość rozszerzenia jego możliwości o dodatkowe oprogramowanie. Wprawdzie telefon zawiera oprogramowanie do odtwarzania multimediów w stylu RealPlayer i Flash, ale jeśli będziemy chcieli odtworzyć bardziej popularny format .avi to musimy zainstalować dodatkowe oprogramowanie, np. DivX Player.
Muzyki z odtwarzacza można także słuchać bezprzewodowo przez Bluetooth (stereo). Odtwarzacz może pracować w tle innych funkcji. Radia (Visual Radio), w które ten telefon jest także wyposażony nie posłuchamy już jednak przez Bluetooth. Włożenie kabelka (które przy radiu jest konieczne) powoduje przełączenie na słuchawki przewodowe, a nawet zawieszenie całego telefonu.
Telefon może powiadamiać nas o przychodzących połączeniach dzwonkami 3D, czyli normalny dzwonek + zastosowany na nim dodatkowy efekt przestrzeni. Otoczenia jakie mogą być symulowane to: Salon, Grota, Stacja kolejowa, Las, Droga. Dodatkowo możemy określić trajektorię dźwięku, czyli jak będzie się przemieszczał dźwięk między głośniczkami. Może to być dźwięk kołowy, przelot, zygzak, meander lub losowo. W efekcie możemy mieć dzwonki, które na pewno będą się wyróżniać.
Nie tylko do grania
Telefon jest wyposażony w aparat cyfrowy 2 MPx, maksymalna rozdzielczooeć zdjęć to 1600x1200 oraz we flash. Po skierowaniu obiektywu w swoją stronę możemy robić autoportrety. Efekt jest znacznie lepszy niż korzystanie z lusterka w innych telefonach (także innych producentów). Taki układ przyda się także przy prowadzeniu wideorozmów. Przy robieniu zdjęć możemy wybrać tryb nocny, tryb sekwencji 6 zdjęć z czasem między nimi ok. 1 sek. i rozdzielczością 1600x1200 px, ustawić tryb pracy flasha ("automatycznie", "zawsze" lub "bez"), samowyzwalacz (10, 20, 30 sekund).
Jakość samych zdjęć niestety nie zachwyca. Widać typowe wady większości cyfrówek w komórkach, a więc brak ostrości, słabe oddanie kontrastów, wypalanie jasnych miejsc. Najładniejsze zdjęcia wychodzą w jasny dzień, ale ze słońcem za chmurami. Wykonane zdjęcia możemy ulepszyć korzystając z wbudowanego edytora obrazów, lub na jego bazie stworzyć prezentację multimedialną za pomocą aplikacji muvee. Materiały możemy zapisywać na kartę pamięci microSD, (do testowego zestawu była dołączona 1GB). Pamięć Nokia PC Suite w telefonie dla użytkownika to 35 MB.
Nie dla każdego, czyli są pewne braki
Budowa, i kolorystyka kierunkują telefon w stronę młodzieży. Brakuje kilku możliwości, jakie można spotkać w innych modelach Nokii. Galeria nie ma wyświetlania zdjęć w stylu kart (takich jak w N76), nie ma też pokazów slajdów. Nie zainstalowano oprogramowania Office i przeglądarki plików PDF. QuickOffice nie jest dostępne w opcji "Pobierz".
Marcin Kwaśniak
PLUSY:
- dobra jakość odtwarzanego dźwięku
- starannie wykonane klawiatura i wyświetlacz
MINUSY:
- brak dodatkowego oprogramowania
- słaba jakość zdjęć
- klapka zamykająca komorę baterii i karty