Olympus SP - 570 UZ - mania wielkości

Padł nowy rekord wartości zoomu w aparacie kompaktowym. Na magię liczb po raz kolejny postawił Olympus i zaopatrzył model SP-570 UZ w obiektyw z 20-krotnym zbliżeniem optycznym. Rozmiar nie zawsze ma jednak znaczenie...

article cover
materiały prasowe

Najnowszy ultrazoom Olympusa wyposażono w sensor CCD (1/2,3) o rozdzielczości 10 megapikseli, system podwójnej (optyczno - elektronicznej) stabilizacji obrazu, funkcję wykrywania twarzy oraz technologię korekcji cieni. Najciekawszym elementem 570 UZ jest jednak jego obiektyw 26 - 520 mm (F/2.8 - 4.5) z gigantycznym, 20 - krotnym zoomem optycznym. Zastosowane w aparacie "szkło" powinno, przynajmniej w teorii, zapewnić fotografującemu możliwość wykonywania imponujących zbliżeń. W praktyce bywa niestety różnie...

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Budowa i funkcje

Obiektyw aparatu wyposażono w ciekawe jak na kompakt rozwiązanie, jakim jest manualny pierścień regulacji zoomu. Jego mechanizm działa niestety dość ociężale, przez co możliwość szybkiej zmiany ogniskowej jest często mocno ograniczona. Po lewej stronie obiektywu znajduje się przełącznik trybu ostrości auto/manualfokus, klawisz wyboru trybu fotografowania (zdjęcia pojedyncze, seryjne - w trybie zdjęć "superszybkich" aparat może, jak zapewnia producent, wykonywać fotografie o rozdzielczości 3 megapikseli z prędkością do 13,5 klatek na sekundę - lub seryjne z autobraketingiem) i przycisk podnoszenia lampy błyskowej.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Wszystkie najważniejsze element sterujące 570 UZ znajdują się na górnym panelu gripu. Są wśród nich: pokrętło nastaw wraz z umieszczonym pod nim włącznikiem głównym, spust migawki, klawisz kompensacji ekspozycji (regulacja w zakresie od -2 do +2 ze zmianą co 1/3 Ev) i pokrętło regulacyjne. Przy pomocy pokrętła nastaw uruchomić możemy podstawowe tryby pracy aparatu: tryb automatyczny, automatyki programowej (P), preselekcji czasu (S) lub przysłony (A), tryb nastaw ręcznych (M), a także jego programy tematyczne (portret, krajobraz, krajobraz + portret, sport, sceny nocne, nocny portret, pomieszczenia, świece, autoportret, zastane światło, zachód słońca, sztuczne ognie, multifajerwerki - aparat wykonuje dwa kolejne zdjęcia i łączy je w jeden obraz, potrawy, zdjęcia spoza szyby, dokumenty, aukcje, zdjęcia seryjne z możliwością wyboru najlepszego ujęcia, uśmiech, plaża, śnieg, szybkie zdjęcia - fotografowanie w trybie ciągłego ustawiania ostrości).

INTERIA.PL - Adam Nietresta

To samo pokrętło pozwala też włączyć funkcję fotoprzewodnika (system wskazówek i ustawień ułatwiających fotografowanie w najbardziej typowych sytuacjach zdjęciowych) oraz tryb rejestracji sekwencji wideo (aparat może nagrywać filmy AVI o rozdzielczości 640 x 480 - 30 kl/s lub 320 x 240 - 15 kl/s).

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Na tylnej ścianie testowanego modelu, nad wyświetlaczem (Hyper Crystal LCD 2,7", 230 tys punktów - bardzo czytelny nawet przy dużym kącie obserwacji) umieszczono: przełącznik sposobu kadrowania wizjer/wyświetlacz i klawisz blokady ostrości. Po lewej stronie ekranu znajdują się z kolei przyciski: podglądu zdjęć, kosza, uruchamiania funkcji kompensacji cieni, menu głównego oraz klawisz display. Ten ostatni - podczas robienia zdjęć - pozwoli wyświetlić na monitorze: siatkę, histogram i informacje o trybie pracy, wartości czasu i przysłony. Dodatkowo - w trybie podglądu - uzyskamy dzięki niemu dane dotyczące czułości i balansu bieli dla poszczególnych obrazów.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Po prawej stronie ekranu znajduje się klawisz nawigacyjny z przyciskiem zatwierdzania wyboru. Odpowiada on za dostęp do menu podręcznego, samowyzwalacza (2 lub 12s), trybów makro i supermakro oraz regulację ustawień lampy błyskowej (auto, redukcja efektu czerwonych oczu, błysk dopełniający z redukcją czerwonych oczu, lampa wyłączona, synchronizacja z długimi czasami).

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Menu i ustawienia aparatu

Większość najważniejszych ustawień fotograficznych dostępna jest z poziomu menu podręcznego. Pozwala ono regulować takie parametry jak: balans bieli (auto, słońce, chmury, żarówki, jarzeniówki, ustawienia własne), tryb pracy lampy, siła błysku (zmiana w zakresie od -2 do +2 z krokiem co 1/3), tryb kolorystyczny zdjęć (barwy naturalne lub wzmocnione) oraz ich ostrość, nasycenie i kontrast. To samo menu odpowiada też za regulację: czułości (ISO auto, 64, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400), trybu pracy autofokusa (pojedynczy, punktowy, AF detekcji twarzy, ręczny wybór pola ostrości), sposobu pomiaru oświetlania (ESP, punktowy, centralnie ważony), jakości obrazu (JPEG, RAW, RAW+JPEG), poziomu kompresji i rozmiaru zdjęć. Fotografie wykonane testowanym aparatem mogą mieć rozmiary: 3548x2736, 2560x1920, 2048x1536, 1600x1200, 1280x960, 640x480 i 1920x1080 w formacie 16:9.

Liczba ustawień dostępnych w menu podręcznym jest więc na tyle wyczerpująca, że fotografujący właściwie wcale nie musi korzystać z menu głównego. Zajrzeć do niego powinien praktycznie tylko w celu zmiany ustawień własnych aparatu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Fotografowanie i jakość zdjęć

570UZ nie odbiega pod względem oferowanych funkcji i ustawień od możliwości oferowanych przez większość kompaktów tej klasy. Jedyna istotna różnica dotyczy tylko, specyficznego dla aparatów Olympus, sposobu obsługi cyfrówki. Jakość zdjęć wykonywanych testowanym modelem także nie rzuca na kolana - kolorystyka zdjęć jest nieco "mdła", a poziom szumów dość wysoki nawet przy stosunkowo niewielkiej czułości.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Zdecydowanie najwięcej problemów sprawia jednak, czego można się było właściwie spodziewać, korzystanie z przerośniętego zoomu 570UZ. Przy najwyższych wartościach ogniskowej z trudem radzi sobie autofokus, a zrobienie nieporuszonego zdjęcia "z ręki" (nawet przy włączonej stabilizacji obrazu) też często graniczy z cudem. Osobnym zagadnieniem jest też (o czym była mowa wcześniej) powolna praca mechanizmu napędzającego cały układ optyczny.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Fotografując najnowszym Olympusem nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest to tak naprawdę konstrukcja bardzo przeciętna, która padła ofiarą swoistej gigantomanii. Pęd do zwiększenia wyników sprzedaży i zręczne zabiegi marketingowe nie zawsze idą w parze z jakością produktu i w przypadku 570 UZ zasada ta jest widoczna aż nadto. Co za dużo to niezdrowo!

Olympus SP-570 UZ, specyfikacja techniczna:

Matryca: sensor CCD 10 Mp

Obiektyw: 26 - 520 mm (F/2.8 - 4.5)

Wyświetlacz: Hyper Crystal LCD 2,7", 230 tys punktów

Czułość: ISO 6400

Pamięć: karty xD, 47 MB pamięci wewnętrznej

Zasilanie: akumulator AA, baterie

Wymiary/waga: 116 x 78,5 x 78 mm / 365 g

PLUSY:

+ wygoda obsługi menu podręcznego

+ czytelny wyświetlacz

MINUSY:

- działanie zoomu

- jakość zdjęć

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas