Samsung Galaxy Watch - test
Testujemy Galaxy Watch, najnowszy inteligentny zegarek Samsunga. Czy koreański gigant nadal dostarcza najbardziej udane smartwatche dla urządzeń z Androidem?
Galaxy Watch Samsunga to bezpośredni następca linii inteligentnych zegarków Gear S. Smartwarch taki jak Gear S3, testowany przez nas prawie dwa lata temu (materiał tutaj), był najlepszym inteligentnym zegarkiem dla urządzeń z Androidem w momencie swojego debiutu. Czy ocena Galaxy Watch - w październiku 2018 roku - może być równie pozytywna?
Wygląd
My przetestowaliśmy większy model Galaxy Watch (46 mm, kolor srebrny). To istotna informacja, ponieważ model 42mm (na rynku w kolorach: czarny i różowe złoto) ma nie tylko inne wymiary i niektóre elementy specyfikacji (szczegóły techniczne na dole materiału), ale przede wszystkim dysponuje mniejszą baterią, a co za tym idzie - innym czasem pracy.
A sam Watch? Jeden rzut oka i od razu widać, że podstawowe założenia związanie ze sterowaniem nie uległy zmianie. Wybór funkcji urządzenia odbywa się za pomocą nie tylko ekranu dotykowego, ale przede wszystkim obracanego pierścienia i dwóch przycisków (umieszczono je po prawej stronie). Ten model użytkowania sprawdzał się dobrze dwa lata temu, czyniąc obsługę S3 naprawdę intuicyjna i zarazem możliwą nawet na mrozie (rękawiczki) czy w przypadku, kiedy mamy brudne palce itd. Ten format sprawdza się i dzisiaj. Minus jest taki, że koperta zegarka musi być okrągła.
Oprócz obracanego pierścienia, zegarek oferuje jakie funkcje jak: Always On Display (istotny aspekt, bo Galaxy Watch może pokazywać godzinę bezustannie), standard wojskowy MIL-810-STD, czyli wodoodporność do 5 ATM i tarczę pokrytą szkłem Corning Gorilla Glass DX+. Gumowe paski (22 mm) można wymienić, a tył zegarka jest plastikowy. Do wykonania i zastosowanych materiałów zwyczajnie nie ma się co przyczepić. Sama stylistyka i wygląd to kwestia w stu procentach subiektywna - jednym spodoba się design Galaxy Watcha, inni wybraliby nowego Apple Watcha. Jak to z zegarkami bywa - każdy ma własne preferencje.
Co potrafi Galaxy Watch?
Krótka odpowiedź brzmi: "Potrafi sporo". Dłuższa deliberacja prowadzi jednak do istotnych wniosków: Galaxy Watch oferuje te apki i rozwiązania, które można uznać za najistotniejsze (o nich za chwilę), ale niewiele ponadto. Tizen - na bazie którego działa zegarek - nie jest najbardziej popularnym OS-em wśród zegarków, zatem - pomimo jego obecności na rynku od kilku lat - liczba apek nie rozpieszcza, delikatnie mówiąc. Aby w pełni korzystać z funkcji zegarka, instalujemy oprogramowanie Samsunga (bezbolesny proces). Użytkownicy Androida mają pełny dostęp do funkcji oferowanych przez Tizena. W przypadku iOS - są pewne ograniczenia. Więcej informacji w jednym z poprzednich testów.
Które funkcje Galaxy Watch są podkreślane w komunikacji Samsunga? Telefon ma funkcję monitorowania stresu, która automatycznie wykrywa jego poziom i zaleca odpowiednie ćwiczenia oddechowe. Nowa, jeszcze bardziej zaawansowana funkcja monitorowania snu bada wszystkie jego fazy i pomaga wykształcić zdrowe nawyki związane z odpoczynkiem. Galaxy Watch pomoże także monitorować aktywność ruchową - zegarek rozpoznaje 39 różnych aktywności fizycznych, w tym 21 nowych ćwiczeń wykonywanych na siłowni. Pozwala również śledzić na bieżąco spożywane kalorie. W teorii brzmi dobrze, w praktyce - wyniki należy traktować z pewnym dystansem, brać je bardziej jako poglądowe, a nie obiektywnie medyczne. Z pewnością niektóre z nich (np. poziom stresu) mogą być przydatne dla osób, których organizm wymaga nieustannego monitoringu ze względu na stan zdrowia bez konieczności używania profesjonalnego, medycznego sprzętu.
Dzięki SmartThings, Samsung Health, Samsung Flow czy Samsung Knox, Galaxy Watch pełni rolę furki do całego ekosystemu Galaxy. SmartThings pozwala sterować innymi urządzeniami wprost z nadgarstka, a Samsung Knox zapewnia bezpieczeństwo i prywatność danych zapisanych na urządzeniu. Natomiast aplikacja Samsung Flow pozwala w odblokowywać komputery i tablety. Są to rzecz jasna rozwiązania przydatne dla tych, który korzystają ze wspomnianego "ekosystemu" koreańskiej firmy.
Pozostałe funkcje są typowe dla poprzednich urządzeń z rodziny zegarków Samsunga, jak i generalnie - dla smart-zegarków, czyli m.in. powiadomienia, opcja czytania wiadomości, funkcja pilota/prezentera, alarm, kalendarz czy substytut zestawu głośnomówiącego, szczególnie przydatna w trakcie prowadzenia samochodu. Kluczowy wniosek jest następujący: najważniejsze funkcje działają bezbłędnie, co nie jest takie oczywiste u niektórych inteligentnych zegarków konkurencyjnych firm.
Samsung Galaxy Watch
Galaxy Watch spełnia normy standardu MIL-810-STD, jest wodoodporny do 5 ATM, a jego tarcza pokryta jest szkłem Corning Gorilla Glass DX+. Galaxy Watch dostępny jest w dwóch rozmiarach 46mm (kolor srebrny) lub 42mm (kolor czarny i różowe złoto), a dzięki nowym tarczom i paskom, użytkownicy będą mogli spersonalizować swoje urządzenia. Sprzęt w sprzedaży o 7 września 2018 roku
Bateria i czas pracy
Kluczowa kwestia w przypadku inteligentnych zegarków brzmi: Ile wytrzymają bez ładowania? Zanim odpowiemy, jedna informacja - Galaxy Watch wymaga osobnej stacji dokującej. Bez niej nie podładujemy urządzenia. A jak będzie się ono spisywało po naładowaniu na 100 proc.? Standardowe użytkowanie i nieustanna synchronizacja z telefonem oznaczają około 4 dni pracy bez ładowania - naprawdę dobry wynik. W przypadku dezaktywacji niektórych funkcji - czas pracy wydłuża się, nawet do 7 dni. A jeśli od razu włączymy opcję pełnego oszczędzania energii, zegarek będzie funkcjonował bez widoku ładowarki jeszcze dłużej. Jak na standardy inteligentnych urządzeń noszonych - całkiem udany wynik.
Podsumowanie
Cena: 1399 zł