Samsung NX10 - prawie jak lustrzanka

Aparaty kompaktowe z wymienną optyką przebojem zdobywają rynek sprzętu fotograficznego. Do grona producentów "lustrzanek bez lustra" dołączył ostatnio Samsung z modelem NX10. Sprawdzamy, na co stać nowość koreańskiego producenta.

Samsung NX10
Samsung NX10materiały prasowe

Monopol na produkcję "lustrzanek bez lustra" należał dotychczas do firm rozwijających aparaty systemu Mikro 4/3 - Panasonica i Olympusa. Pomysł na aparaty kompaktowe z wymiennymi obiektywami okazał się jednak tak popularny, że na odpowiedź innych producentów nie trzeba było długo czekać. Swoich sił w tym segmencie postanowił spróbować także Samsung, który zaprezentował na początku tego roku model NX10.

W odróżnieniu od konkurencji, koreański gigant wyposażył jednak swoje dzieło nie w matrycę 4/3, a w sensor CMOS o rozmiarze APS-C, czyli taki, jaki stosowany jest w większości "prawdziwych" lustrzanek. Jego rozdzielczość wynosi 14 megapikseli i może on zapisywać obrazy z czułością wynoszącą od 100 do 3200 ISO. Matryca chroniona jest przez system usuwania zanieczyszczeń, a przetwarzanie obrazu zapewnia procesor DRIMe II Pro. Ciekawostką jest też zastosowanie w aparacie całkiem nowego mocowania obiektywu - bagnetu NX. Jak na "lustrzankę bez lustra" przystało, kadrowanie w Samsungu NX10 możliwe jest wyłącznie w trybie podglądu na żywo, przy pomocy 3-calowego wyświetlacza AMOLED lub elektronicznego wizjera.

Nasz test przeprowadziliśmy przy pomocy obiektywu NX 18-55 mm f/3.5-5.6 OIS, ale w skład nowego systemu wchodzą jeszcze dwa szkła - NX 30 mm f/2.0 oraz NX 50-200 mm f/4-5.6 OIS. Ostatnio Samsung zapowiedział też wprowadzenie do oferty kolejnych modeli - NX 18-55 mm f/3.5-5.6, NX 20-50 mm f/3.5-5.6, NX 20 mm f/2.8, NX 18-200 mm f/3.5-6.3 OIS oraz NX 60 mm f/2.8. Jak na początek brzmi bardzo dobrze. Zanim jednak przekonamy się czy Koreańczycy zawojują rynek, sprawdźmy, na co stać pierwszy z aparatów NX.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Budowa aparatu

Samsung NX10 z wyglądu do złudzenia przypomina miniaturową lustrzankę, natomiast pod względem rozmiarów zbliżony jest do aparatów kompaktowych typu superzoom. Korpus aparatu wyposażony został w niewielką liczbę przycisków sterujących, odpowiadających wyłącznie za najważniejsze ustawienia i funkcje. Układ przycisków jest bardzo klasyczny, podobny do tego, jaki stosowany jest w większości cyfrowych kompaktów.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Z przodu obudowy umieszczono przycisk zwalniania obiektywu oraz klawisz podglądu głębi ostrości. Na górnym panelu - po lewej stronie - znajdziemy przycisk podnoszenia lampy błyskowej oraz (po stronie prawej) spust migawki z włącznikiem zasilania, pokrętło trybu pracy, pokrętło sterujące, klawisz zdjęć seryjnych oraz tzw. "zielony przycisk". Ten ostatni odpowiada za szybkie resetowanie takich m.in. ustawień, jak: korekta balansu bieli, korekta siły błysku czy położenie pola ostrości.

Wszystkie elementy sterujące na tylnej ścianie NX10 (za wyjątkiem klawisza menu, który znajduje się obok wizjera) umieszczono po prawej stronie wyświetlacza. Są to: przycisk kompensacji ekspozycji, przycisk blokowania ostrości/ekspozycji, klawisz ustawień ekranu (DISPLAY), przycisk szybkiego menu (Fn) oraz wielofunkcyjny przycisk nawigacyjny z klawiszami - skrótami, odpowiadającymi za regulację trybu autofokusa, pomiar światła, czułość i balans bieli. Na samym dole znalazło się jeszcze miejsce dla przycisków podglądu i usuwania obrazów.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Gniazda złącz aparatu (wejście zasilacza, HDMI, złącze wężyka spustowego i port USB/wideo) umieszczono po lewej stronie korpusu. Slot karty pamięci znajduje się po stronie przeciwnej.

Najważniejsze funkcje

Pod względem funkcjonalności, Samsung NX10 nie odbiega zbytnio od możliwości, jakie oferuje większość zaawansowanych kompaktów i prostych, amatorskich lustrzanek. Aparat umożliwia fotografowanie w trybach PASM, w trybie całkowicie automatycznym (smartAUTO) oraz w jednym z trybów tematycznych: krajobraz, portret, zdjęcia nocne, upiększanie, dzieci, zbliżenie, tekst, zachód słońca, świt, zdjęcia pod słońce, fajerwerki lub plaża i śnieg.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Zakres czasów otwarcia migawki wynosi od 1/4000 do 30 sekund, czułość można regulować w zakresie 100 - 3200 ISO, a korektę ekspozycji od -3 do +3 z krokiem co 1/3 lub 1/2 EV. Pomiar światła działać może w trybach: matrycowym, centralnie ważonym lub punktowym, natomiast system automatycznego ustawiania ostrości w ustawieniach: pojedynczym, ciągłym lub wykrywania twarzy. Obszar ostrości autofokusa ustawić można automatycznie (AF wielostrefowy) lub punktowo, w wybranym przez nas pojedynczym polu. Funkcja zdjęć seryjnych pozwala na fotografowanie z szybkością 3 kl./sek. lub (przy zmniejszonej rozdzielczości) nawet 30 kl./sek.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Lampa błyskowa NX10 działać może w trybach: automatycznym, błysku wymuszonego, redukcji czerwonych oczu i synchronizacji na pierwszą lub drugą kurtynę migawki. Korekty siły błysku dokonamy w zakresie od -2 do +2 z krokiem co 1/2 EV.

Opcje balansu bieli obejmują ustawienia: auto, światło dzienne, chmury, światło żarowe, światło jarzeniowe (3 ustawienia), lampa błyskowa i możliwość regulacji własnej według wzorca. Temperatura barwowa fotografii regulowana może być także ręcznie, w zakresie 2500 - 10000 K. Przy regulacji kolorystyki zdjęć skorzystać będziemy mogli również z ustawień "Kreatora obrazu". Umożliwia on wybór spośród trybów kolorystycznych, oznaczonych jako: standard, żywe, portret, pejzaż, las, retro, chłodny, spokojny i klasyczny. Przy każdym z nich regulować można dodatkowo takie parametry, jak - kolor, nasycenie, ostrość i kontrast. Istnieje też możliwość określenia trzech własnych trybów koloru.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Aparat Samsunga zapisuje zdjęcia w postaci plików JPEG (3 stopnie kompresji) lub RAW. Rozdzielczość RAW-ów wynosi 4592 x 3056 pikseli, natomiast rozdzielczość zdjęć JPEG - 4592 x 3056, 3872x2592, 3008 x 2000, 1920 x 1280, 1472 x 976, 4592 x 2584, 3872 x 2176, 3008 x 1688 lub 1920 x 1080 pikseli. W NX10 nie mogło też zabraknąć funkcji nagrywania filmów. Aparat zapisuje materiały wideo o rozdzielczości HD (1280 x 720, 30 kl./sek.), VGA (640 x 480, 30 kl./sek.) lub QVGA (320 x 240, 30 kl./sek.).

Wizjer i wyświetlacz

W Samsungu NX10, podobnie jak w innych aparatach pozbawionych luster, kadrowanie możliwe jest wyłącznie przy użyciu funkcji podglądu na żywo - na wyświetlaczu lub poprzez cyfrowy wizjer. Główny ekran aparatu to 3-calowy, zapewniający 100 proc. pokrycie pola kadru panel AMOLED o rozdzielczości 614 tysięcy punktów. Wizjer, którego rozdzielczość wynosi 921 tysięcy punktów również zapewnia pełne pokrycie kadru oraz powiększenie na poziomie 0,86 x.

Układ wskaźników na monitorze i w wizjerze jest identyczny, a jego schemat prezentujemy poniżej. Przełączanie między wyświetlaczem i wizjerem następuje automatycznie, dzięki czujnikowi zbliżeniowemu, umieszczonemu pod osłoną celownika.

materiały prasowe

Menu aparatu

Samsung NX10, jak większość aparatów, pozwala na regulację najważniejszych ustawień na dwa sposoby - przy pomocy szybkiego menu podręcznego (Fn) lub menu głównego. Pierwsze z nich umożliwia zmiany takich parametrów, jak: rozmiar i typ zdjęcia, obszar autofokusa, tryb lampy blyskowej, przestrzeń kolorów, działanie funkcji inteligentnego zasięgu (automatyczna optymalizacja prześwietlonych partii zdjęć) i tryb stabilizacji obrazu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Główne menu aparatu podzielone zostało na siedem zakładek, z których trzy pierwsze odpowiadają za ustawienia fotografowania, jedna za "konfigurację własną", a trzy kolejne za ustawienia aparatu. W menu fotografowania regulować można: rozmiar, format i jakość zdjęć, czułość, balans bieli, opcje kreatora obrazu, przestrzeń kolorów, tryb i obszar autofokusa, tryb migawki, pomiar światła, tryb lampy błyskowej i ustawienia braketingu.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Zakładka konfiguracja własna odpowiada m.in. za: regulację kroku kompensacji ekspozycji i ustawienia funkcji redukcji szumu. Menu ustawień aparatu pozwala z kolei na: formatowanie karty pamięci, resetowanie ustawień aparatu, numerację plików, nazywanie folderów, ustawienia języka, daty, godziny i dźwięków, regulację wyświetlacza, uruchamianie funkcji czyszczenia matrycy.

Podsumowanie - fotografowanie i jakość zdjęć

Samsung NX10 już przy pierwszym kontakcie robi bardzo dobre wrażenie. Aparat wykonany został bardzo solidnie, z dobrej jakości materiałów. Jego niewielkie rozmiary trzeba uznać za zaletę, choć wiążą się z nimi także pewne niedogodności. Pierwszą z nich jest brak profilowanego gripu, który utrudnia trochę trzymanie aparatu. Drugi problem to skromne rozmiary przycisków sterujących. Mimo tych wad, aparat Samsunga trzeba jednak pochwalić za dużą łatwość obsługi - NX10 jest konstrukcją prostą i funkcjonalną, z dobrze rozlokowanymi klawiszami i czytelnym, intuicyjnym menu.

Co najważniejsze, aparat pozwala również na wykonanie całkiem dobrych zdjęć. Fotografie charakteryzują się niskim poziomem szumów i dobrym odwzorowaniem kolorów. Nie można też narzekać na działanie autofokusa, ani na wizjer czy wyświetlacz aparatu. Także na tle konkurencji NX10 wypada bardzo dobrze i można przyjąć, że ( jak na razie) chyba najlepiej wpisuje się w koncepcję kompaktu z wymienną optyką.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Aparaty tego typu miały być w założeniu niewielkie, proste w obsłudze i zapewniać dobrej jakości zdjęcia. I taka jest właśnie cyfrówka Samsunga. W porównaniu z trochę przerośniętymi aparatami serii G Panasonica, NX10 jest modelem zdecydowanie bardziej poręcznym. Biorąc pod uwagę porównanie jakości do ceny, dystansuje również trochę rozdmuchane marketingowo aparaty Olympus Pen.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Choć z pewnością wielu entuzjastów systemu Olympusa nie zgodzi się z taką opinią, to NX10 zyskuje przewagę także (a może przede wszystkim) dzięki wykorzystaniu matrycy APS-C, a nie lubiącego szumy sensora 4/3. Niezależnie jednak od różnic i indywidualnych upodobań, cieszy fakt, iż konkurencja w segmencie aparatów z wymienną optyką zaczyna się zaostrzać. Dla przeciętnego konsumenta będzie to oznaczać większe możliwości wyboru i (z czasem) niższe ceny. Jeśli jednak ktoś już teraz jest przekonany do koncepcji "lustrzanek bez lustra", to Samsung NX10 z pewnością jest propozycją wartą rozważenia.

INTERIA.PL - Adam Nietresta

Samsung NX10, specyfikacja techniczna:

Matryca: CMOS 14 megapikseli o rozmiarze APS-C (23, 4 x 15, 6mm)

Mocowanie obiektywu: bagnet NX

Wyświetlacz: 3-calowy AMOLED, rozdzielczość 614 tysięcy punktów

Czas otwarcia migawki: 1/4000 do 30s

Czułość: ISO 3200

Pamięć: karty SD/SDHC

Zasilanie: akumulator litowo-jonowy BP1310 (1300 mAh)

Wymiary/masa: 123 × 87 × 39, 8 mm/ 353 g

Plusy:

+niewielkie rozmiary

+duża wygoda obsługi

+prostota i funkcjonalność

+dobra jakość zdjęć

Minusy:

- brak profilowanego gripu

- niewielkie rozmiary przycisków sterujących

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas