Samsung Z630 - Samotna szybkość
Telefony z technologią HSDPA pojawiły się na rynku nagle i to od kilku producentów jednocześnie. Testowanie transmisji danych w Samsungu Z630 szło nam jak po grudzie. I to tylko dlatego, że na jednym komputerze testowaliśmy kilka urządzeń. Dopiero kontakt z serwisem producenta rozwiał wątpliwości.
Schody zaczęły się później. Próba konfiguracji połączenia internetowego to pierwsze, niemiłe zaskoczenie. Program żąda najpierw likwidacji wszystkich istniejących już połączeń. Była to okazja do zrobienia porządków - skasowaliśmy kilka połączeń Nokii, Motoroli, Sony Ericssona. Okazało się jednak, że to nic nie dało, bo kreator Samsunga nadal nie pozwala ł na utworzenie nowej konfiguracji. Nie pomogło również ściągnięte (za pomocą połączenia poprzez telefon innego producenta) uaktualnienie koreańskiego oprogramowania. Kilka godzin prób i wysiłków poszło na marne.
Następnego dnia w godzinach pracy skontaktowaliśmy się z fachowcem z Samsunga. Po kilku słowach przedstawienia problemu pan Adam zadał nam jedno krótkie i - jak się okazało - zbawienne pytanie. Okazało się bowiem, że Samsung odmawia współpracy z internetem, gdy na komputerze wgrane jest oprogramowanie służące obsługi Motoroli. Jego odinstalowanie pomogło i w kilka minut później mogliśmy już spokojnie łączyć się z internetem. I potwierdzić - w Samsungu Z630 HSDPA faktycznie działa. Kontrolowaliśmy w różnych częściach Warszawy i okazało się, że nigdzie połączenie nie jest szybsze niż 1,2 Mbit/s, ale i to można uznać za sukces. Teoria co prawda mówi, że maksymalna szybkość transmisji powinna być nieco większa, ale praktyka jak zwykle pokazuje swoje.
W drugą stronę
Musieliśmy przeprowadzić jeszcze jeden eksperyment. Skoro oprogramowanie Motoroli blokuje oprogramowanie Samsunga, to czy zasada ta działa również w druga stronę? Z zimną krwią poszła więc w ruch płytka od Motoroli. I okazało się, że wszystkie inne instalacje nie przeszkadzają, by i model K3 błyskawicznie skonfigurował sobie nowe połączenie i błyskawicznie ściągnął pocztę.
Mocne włókno
Testowany telefon prezentuje się elegancko - tak zawsze wygląda połączenie czerni ze srebrem. Jest to typowy slider, przy czym mechanizm rozsuwający jest wysokiej klasy. Tak samo zresztą jak materiały użyte do wykonania obudowy. Jest to plastyk z dodatkiem włókna szklanego.
Taka mieszanka zwiększa przede wszystkim odporność obudowy na uszkodzenia mechaniczne. W teorii więc szybciej uszkodzimy wyświetlacz niż obudowę, ale jak wiadomo, telefon zawsze upadnie tak, by wyrządzić sobie jak największe szkody.
Radość kolorów
Wyświetlacz jest dość spory, bo ma przekątną 2,13 cala i jest w stanie rozróżnić ponad 260 tys. kolorów. Na takim wyświetlaczu zdjęcia wykonane aparatem z matrycą o rozdzielczości 2 mln pikseli wyglądają efektownie. Gorzej po przegraniu do komputera i obejrzeniu ich w znacznym powiększeniu. Wtedy są bardzo miękkie, wręcz rozmyte. Wielu użytkownikom to przeszkadza, a efekt trudno jest poprawić nawet używając zaawansowanych funkcji wyostrzania w programach graficznych. Tradycyjnie też uprzedzić musimy przed używaniem zoomu, choć tym razem Samsung zaproponował nam tylko trzykrotny. Ale na nieszczęście cyfrowy.
Ponieważ Z630 stworzony został do transmisji danych, można go wykorzystać również do prowadzenia wideorozmowy. Umożliwia to obiektyw umieszczony w prawym górnym rogu. Ta kamera ma rozdzielczość VGA, ale akurat do rozmów lepsza nie jest potrzebna. Jest natomiast możliwość nagrywania filmów wideo i to nawet trwających godzinę. Nie ma natomiast funkcji dyktafonu.
Telefon ma odtwarzacz plików mp3, ale odtwarzany dźwięk budzi spore niezadowolenie wśród melomanów. Narzekania dotyczą głównie wątpliwej jakości dźwięku jak i jego głośności. W tym wypadku potwierdzenia naszych spostrzeżeń szukaliśmy wśród tych internautów, którzy już z tego telefonu korzystali.
Wady nie wady
Chwalony jest natomiast wyświetlacz, ale akurat w wypadku Samsunga jest to standardowa pochwała, bo ten producent przyzwyczaił nas już do wysokiej jakości oferowanych przez siebie ekranów.
Na zdjęcia, muzykę, pliki Microsoft Office, txt, PDF lub html mamy w sumie 24 MB pamięci. Komu mało, może pamięć powiększyć, wykorzystując karty pamięci w najpopularniejszym teraz w telefonach formacie microSD. Z630 obsługuje karty do 2 GB pamięci.
Samoalarm
Samsung Z630 oferuje również funkcję wiadomości alarmowych. Wystarczy, że przyciśniemy cztery razy boczny przycisk na obudowie, a telefon automatycznie wyśle na wprowadzony wcześniej numer wiadomość SMS, że jesteśmy w niebezpieczeństwie. Ponadto, jako uzupełnienie, Samsung Z630 ma również funkcję "Mobile Tracker", która umożliwia odnalezienie telefonu w przypadku jego utraty.
Przy zmianie karty SIM telefon automatycznie wysyła wiadomość tekstową z informacją o numerze karty na wprowadzony wcześniej przez użytkownika numer. W trybie offline mamy dostęp do zawartości telefonu bez łączenia się z siecią.
Telefonu Z630 w trybie offline można bezpiecznie używać na przykład na pokładzie samolotu, ponieważ nie będzie on zakłócał sygnałów transmisyjnych. Ponadto oszczędza się w ten sposób baterie, co umożliwia dłuższe korzystanie z innych funkcji telefonu, w tym również z odtwarzacza muzycznego.
Piotr Rabiej
PLUSY
- szybki modem
- ładny wygląd
- bogactwo funkcji
MINUSY
- możliwe trudności przy współpracy z komputerem
- słaby aparat fotograficzny
- wieszanie się przy obsłudze e-maila
TECHNIKALIA
UMTS/GSM
Wyświetlacz TFT 262 tys. kolorów 320X240
Aparat 2 Mpix + VGA
Nagrywanie i odtwarzanie wideo
HSDPA/EDGE
MMS/JAVA/WAP/E-mail
Odtwarzacz MP3
Pamięć 25MB + Micro SD
Bluetooth/USB
Wiadomość alarmowa
Tryb Offline
Mobile Tracker