Sony A700 - głowa rodziny
Rodzina lustrzanek systemu alfa firmy Sony składa się już z pięciu modeli. My mieliśmy możliwość przyjrzeć się najbardziej zaawansowanemu aparatowi tej linii - A700.
A 700 dysponuje matrycą CMOS (23,5 x 15,6 mm) o rozdzielczości 12 megapikseli z systemem redukcji szumów, optycznym stabilizatorem obrazu Super Steady Shot oraz 11-punktowym autofokusem. Aparat może wykonywać zdjęcia z maksymalną prędkością 5 kl/s i współpracuje z wszystkimi obiektywami systemu alfa oraz odziedziczonymi w spadku Konica i Konica Minolta z mocowaniem bagnetowym typu A.
O tym, że mamy do czynienia z "czymś lepszym" - półprofesjonalnym, nazwijmy to, aparatem klasy wyższej mogą nas przekonać już same jego rozmiary i ciężar. Chwyt aparatu jest, dzięki rewelacyjnie wyprofilowanemu gripowi, bardzo pewny, lecz nieco zbyt duża masa testowanego modelu może sprawić, że po długotrwałym fotografowaniu i wykonaniu większej liczby nietypowych ujęć poczujemy, iż nasze ręce po prostu się męczą.
Osobny przycisk oznaczony jako DRIVE odpowiada za wybór trybu zdjęć pojedynczych lub seryjnych (z prędkością 3 lub 5 ujęć na sekundę), uruchomienie samowyzwalacza (2 lub 10 s) oraz funkcji braketingu. Braketing przy zdjęciach seryjnych pozwala (po naciśnięciu i przytrzymaniu spustu migawki) na wykonanie kolejno trzech lub pięciu zdjęć z przesunięciem ekspozycji o 0.3, 0.5 lub 0.7 stopnia. Podobne możliwości daje też opcja braketingu przy zdjęciach pojedynczych. Atutem aparatu jest również możliwość fotografowania z braketingiem wybranego przez nas balansu bieli oraz braketingiem nasycenia kolorów (kolejno barwy: "niskie", "średnie" i "wysokie"). Osobny tryb pracy aparatu uruchamiany przyciskiem DRIVE odpowiada za fotografowanie przy pomocy dołączonego do A700 pilota. Gdy ustawimy już wszystkie niezbędne parametry, pilot pozwoli nam zdalnie zwolnić migawkę.
Kończąc opis budowy i najważniejszych funkcji testowanego aparatu trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo solidnie i estetycznie wkomponowanych w lewą część korpusu złączach HDMI, USB i Wideo oraz gniazdach studyjnej lampy, zasilającym i wężyka spustowego. Komora baterii umieszczona jest tradycyjnie w podstawie aparatu, a gniazdo kart pamięci po prawej stronie gripu.
Wizjer i wyświetlacz LCD
Gdy podczas robienia zdjęć spojrzymy w wizjer aparatu, zobaczymy w nim informacje o aktualnych ustawieniach autofokusa, lampy błyskowej, pomiaru ostrości i wartości kompensacji ekspozycji. Po wciśnięciu spustu migawki do połowy (jeśli nie zdecydujemy się na nastawy ręczne) w wizjerze pojawią się także informacje o czasie otwarcia migawki i wartości przysłony.
Główny wyświetlacz A700 (3 cale, 921 tys. punktów) poinformuje nas o bieżącym trybie pracy aparatu (P, A, S, M etc.), wartościach czasu/przysłony, wartości ekspozycji, trybie pracy lampy, czułości ISO, a także o tym, czy wykonujemy aktualnie zdjęcia pojedyncze, seryjne czy z braketingiem i jakie przyjęto ustawienia balansu bieli.
Dzięki wyświetlaczowi dowiemy się też o rozmiarze obrazów i ich jakości, a także o tym, jak miewa się bateria i ile zdjęć zmieści się jeszcze na karcie pamięci. Po wciśnięciu przycisku Fn na wyświetlaczu pojawią się dodatkowo skale kompensacji ekspozycji i siły błysku lampy, informacje o trybie pomiaru ostrości i uruchomionym aktualnie stylu twórczym.
Pełny histogram, uruchamiany za pomocą przycisku C, składa się z czterech elementów pokazujących ogólną luminację zdjęcia oraz jasność dla kolorów czerwonego, zielonego i niebieskiego. Dodatkowo w oknie histogramu, A700 udostępnia też dane dotyczące m.in. czasu, przysłony, czułości, balansu bieli, ekspozycji i trybu pracy lampy oraz autofokusa z jakimi wykonano dane zdjęcie. Za pewne niedociągnięcie można natomiast uznać fakt, że aparat pozbawiony jest funkcji live-wiev, która w lustrzankach tej klasy zaczęła już być właściwie standardem.
Bardzo obszerne menu główne A700 zbudowane jest z czterech zasadniczych zakładek: menu nagrywania, ustawień własnych, odtwarzania i ustawień aparatu. W pierwszej z zakładek regulować można rozmiar i format obrazu (4272 x 2848, 3104 x 2064, 2128 x 1424 w formacie 3:2; 4272 x 2400, 3104 x 1744, 2128 x 1200 w formacie 16:9), jego jakość (RAW, cRAW, RAW + JPEG, cRAW + JPEG oraz JPEG: X.FINE, FINE lub standardowy), określić krok ekspozycji (0,3 lub 0,5 EV), tryb błysku lampy (auto, błysk wypełniający, synchronizacja z długimi czasami, zdjęcia z lampą bezprzewodową, przebłysk) i jego siłę (w zakresie od -3 do +3 ze zmianą co 1/3) oraz górną (ISO 1600, 800 lub 400) i dolną (ISO 200 lub 400) wartość czułości.
Odrębne regulacje dotyczą ustawień ostrości. Menu nagrywania pozwala wybrać AF automatyczny lub funkcję DMF (ręczne ostrzenie już po ustawieniu ostrości przez autofokus), określić obszar działania AF (szeroki, punktowy lub lokalny), wybrać nastawy dla wyzwalania migawki (wyzwalanie tylko po ustawieniu ostrości przez AF lub bez potwierdzenia ostrości), włączyć lub wyłączyć wspomaganie autofokusa i wyłączyć mechanizm nastawiania ostrości po naciśnięciu spustu migawki do połowy.
Ostatnie z najważniejszych regulacji dostępnych w omawianej zakładce menu dotyczą mechanizmu redukcji szumów w A700. Aparat zaoferuje nam w tym zakresie funkcje redukcji zakłóceń przy fotografowaniu z długimi czasami naświetlania lub przy dużej czułości ISO.
Zakładki menu odtwarzania i menu ustawień aparatu pozwolą nam na zakończenie regulować najbardziej podstawowe ustawienia aparatu: język, datę, jasność LCD, numerację zdjęć etc. i sformatować kartę pamięci.
Jak widać asortyment funkcji i ustawień A700 jest bardzo szeroki. W aparacie tej klasy nie powinno to dziwić, ale fotografując testowanym modelem można niekiedy napotkać na pewne praktyczne trudności, które sprawiają, że jego obsługa okazuje się mało czytelna.
Jakość zdjęć
Fotografie wykonane testowaną lustrzanką tradycyjnie staraliśmy się ocenić pod kątem ich ostrości, nasycenia kolorystycznego i poziomu widocznych na nich szumów. A700 nawet w trudnych warunkach bardzo dobrze radzi sobie z ustawianiem ostrości i jest w stanie precyzyjnie odwzorować nawet najmniejsze detale obrazu. Wysoko należy też ocenić jakość kolorystyczną zdjęć - barwy fotografii są nasycone i plastyczne, bez zarzutów spisuje się balans bieli.
Fotografowanie z dodatkowym gripem
Przeznaczeniem opcjonalnego gripu jest ułatwienie wykonywania zdjęć pionowych i trzeba przyznać, że VG-C70AM wywiązuje się z tego zadania całkiem poprawnie. Profil gripu umożliwia bardzo pewny chwyt i swobodę kadrowania dzięki czemu jego obsługa nie powinna sprawiać większych trudności. Mocowanie gripu do korpusu A700 odbywa się tradycyjnie, przy pomocy złącza wsuwanego do komory akumulatora aparatu i śruby wkręcanej w uchwyt statywu.
Decydując się na fotografowanie przy użyciu dodatkowego gripu zyskamy możliwość znacznego wydłużenia czasu pracy aparatu (VG-C70AM dysponuje komorą mieszczącą dwa akumulatory), ale też wydatnie zwiększymy rozmiary i masę aparatu. W modelach tej klasy wykorzystanie wszelkich dodatkowych akcesoriów jest jednak czymś całkowicie naturalnym i gabaryty gripu na pewno nie zniechęcą zaawansowanych fotografów, dla których A700 jest w końcu przeznaczona. Od przybytku głowa nie boli!
Bardzo ciekawym dodatkiem do testowanego aparatu jest moduł GPS-CS1. Zadaniem tego niewielkiego, walcowatego urządzenia jest zapisywanie w wewnętrznej pamięci danych o swojej aktualnej pozycji dzięki czemu będziemy mogli poznać długość i szerokość geograficzną miejsca, w którym wykonaliśmy daną fotografię.
Jak widać testowany moduł GPS nie pełni właściwie żadnych konkretnych funkcji fotograficznych i może być traktowany jedynie jako egzotyczny dodatek uprzyjemniający robienie zdjęć. Możliwości CS1 powinni jednak docenić ci, którzy na stronach internetowych korzystających z systemu map Google chwalą się zdjęciami ze swych wojaży. Prostota obsługi modułu z pewnością ułatwi im to zadanie.
Sony A700, specyfikacja techniczna:
Matryca: CMOS, 12 megapiseli
Mocowanie obiektywu: obiektywy Sony alfa oraz Konica i Konica Minolta z mocowaniem bagnetowym typu A
Wyświetlacz: TFT 3 cale, 921 tys. punktów
Czułość: ISO 6400
Pamięć: Karty CF i Memory Stick Duo
Zasilanie: akumulator NP-FM500H
Wymiary: 141,7x104,8x79,7 mm
PLUSY:
+ duża liczba funkcji i ustawień
+ dobra jakość zdjęć
+ duży wybór dodatkowych akcesoriów
+ czytelny wyświetlacz
MINUSY:
- nieczytelna obsługa niektórych ustawień
- działanie systemu redukcji szumów
- brak funkcji live view