Sony FP90 - drukująca walizka

Samodzielne drukowanie cyfrowych zdjęć nie dość, że nie jest już żadnym luksusem, to może też być dziecinnie proste. Szczególnie jeśli drukarka jest na tyle mała, że możemy ją wszędzie zabrać ze sobą i nie potrzebujemy do jej uruchomienia komputera.

Dzięki poręcznemu uchwytowi drukarkę można wygodnie przenosić
Dzięki poręcznemu uchwytowi drukarkę można wygodnie przenosićmateriały prasowe

Na rynku dostępny jest coraz większy wybór amatorskich drukarek fotograficznych wykorzystujących rozmaite funkcje cyfrowej obróbki zdjęć. Nasza redakcja miała okazję sprawdzić działanie jednego z modeli oferowanych przez firmę Sony.

DPP - FP90 (bo o niej mowa) to termosublimacyjna drukarka fotograficzna pozwalająca na uzyskanie odbitek w formacie 10x15 cm o rozdzielczości 300 dpi. Urządzenie pozwala na drukowanie zdjęć z komputera, na bezpośrednie wydruki z aparatu cyfrowego (dzięki złączu PictBridge) lub kart pamięci. Obsługę drukarki ułatwia ruchomy, 3,6 calowy ekran LCD, a za przetwarzanie obrazu odpowiada znany z aparatów Sony procesor Bionz.

Budowa i funkcje

FP90 zwraca uwagę przede wszystkim swoją kompaktową budową (rozmiary urządzenia wynoszą 67 x 180 x 137 mm ) i charakterystyczną "rączką", dzięki której drukarkę przenosić możemy prawie tak wygodnie jak poręczną walizkę. Piszemy "prawie", ponieważ mobilność drukarki ograniczona jest w pewnym stopniu koniecznością zabierania ze sobą obowiązkowego przewodu zasilającego i zewnętrznego zasobnika, w którym umieścimy papier.

Obsługę wszystkich funkcji urządzenia umożliwia umieszczony na górnej pokrywie drukarki panel sterujący. W jego skład wchodzą m.in.: ekran LCD, włącznik zasilania, klawisze nawigacyjne, przycisk dostępu do menu oraz przyciski automatycznego retuszu - Auto Touch-up i zatwierdzania wydruku.

Z przodu obudowy znajdziemy jeszcze sloty kart pamięci (drukarka współpracuje z nośnikami Memory Stick, SD i Compact Flash) oraz komorę drukującą, do której przyczepić należy zewnętrzną kasetę z zapasem ok 20 arkuszy papieru. Toner z wkładem drukującym zainstalujemy w otworze po prawej stronie obudowy, a dostęp do złącz USB i PictBridge możliwy jest z lewej strony urządzenia.

Prosta, ergonomiczna budowa i niewielkie rozmiary FP90 ułatwiają dostęp do wszystkich złącz drukarki i sprawiają, że korzystanie z niej jest niezwykle proste. Nauka obsługi panelu sterującego i poznanie struktury menu także nie powinny nastręczać większych trudności. Użytkownik może dzięki temu błyskawicznie opanować wszystkie funkcje urządzenia i w kilka chwil uruchomić drukowanie. Bezboleśnie przebiega zarówno instalacja sterowników w systemie komputera, jaki i przygotowanie FP90 do drukowania z aparatu czy kart pamięci.

materiały prasowe

Drukarkę wyposażono w rozbudowane możliwości cyfrowej korekty zdjęć. Do dyspozycji będziemy mieli funkcję automatycznego retuszu - Auto Touch-up, której algorytm samodzielnie poprawi ostrość i parametry ekspozycji oraz usunie efekt czerwonych oczu i wykorzysta funkcję rozpoznawania twarzy. Jeśli nie mamy natomiast zaufania do opcji automatycznych, wówczas skorzystać będziemy mogli dodatkowo z manualnej zmiany ustawień takich jak: jasność, ostrość lub nasycenie kolorystyczne.

Drukarka pozwala także na dodawanie do zdjęć efektów filtrów: czarno - białego czy sepii lub bardziej egzotycznych jak np. efekt rybiego oka. Listę funkcji FP90 zamykają możliwości drukowania zdjęć w formie kalendarza i druku fotografii do dokumentów.

Działanie i jakość wydruków

Miniaturową drukarkę Sony można pochwalić za prostotę obsługi i szybkość, z jaką drukowane są odbitki. Atutami urządzenia są też jego poręczność oraz możliwość łatwego przenoszenia.

Irytować może natomiast ślimacze tempo odczytu danych z kart pamięci oraz niewielka wydajność tonera przez co eksploatacja drukarki może być naprawdę kosztowna . Szkoda też, że producent nie pomyślał o wyposażeniu FP90 w możliwość bezpośredniego druku z pendrive'a.

Rozczarowań nie oszczędzi nam też funkcja automatycznego retuszu - Auto Touch-up, która zdecydowanie zbyt często przesadza z rozjaśnianiem fotografii. Aby zatem uniknąć prześwietlenia zdjęć warto poświęcić trochę więcej czasu na manualną obróbkę drukowanych obrazów.

Większych zastrzeżeń nie powinna budzić natomiast jakość samych odbitek. Owszem, na zdjęciach zdarzają się smugi i przebarwienia, a w partiach o dużej rozpiętości tonalnej drukarka czasem "nie trafi" z kolorem, ale są to przypadki sporadyczne. Przy odbitkach o wymiarach 10x15 cm większość zniekształceń i tak pozostaje zresztą niewidoczna, więc ww problemami w zasadzie nie musimy się przejmować.

Sony DPP - FP90, specyfikacja techniczna:

Rozdzielczość wydruku: 300 x 300 dpi

Obsługiwane formaty papieru: A6

Prędkość drukowania: 45 s - wydruki z kart pamięci/PC, 58 s - wydruk z aparatu

Wymiary: 67 x 180 x 137 mm

Waga: 1,2 kg

Plusy:

+ niewielkie rozmiary i prostota obsługi

+ szybkość drukowania

+ dobra jakość wydruków

Minusy:

- wolny odczyt danych z kart pamięci

- mało wydajny toner

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas