Sprawdzam dodatkowy dysk do PS5. Jak wypada WD Black SN850P?

Należę do tych graczy, którzy zaczynają kilka produkcji jednocześnie i gram w nie naprzemiennie. Wiem, że nie jestem wyjątkiem w tym względzie, ale ma to też swoje minusy. Pomimo tego, że konsola PlayStation 5 posiada dysk o pojemności 825 GB, to dla graczy na instalacje przeznaczone jest zaledwie około 660 GB. Przy najnowszych produkcjach oznacza to „upchanie” tam co najwyżej 5 obszernych gier. Jest na to sposób i właśnie mam okazję go testować. Poznajcie dysk WD Black SN850P.

Oczywiście takiej okazji na testy nie mógłbym przepuścić, dlatego od razu przystąpiłem do sprawdzenia, czy rzeczywiście dodatkowy dysk zewnętrznego producenta, sprawdzi się w moim pleyu. Wszak w internecie można przeczytać wszystko, a krytyków takich rozwiązań jest najwięcej.

WD Black SN850P - instalacja

W celu instalacji dysku trzeba zdjąć pokrywę naszej konsoli PS5. Wbrew pozorom nie jest to czynność skomplikowana, bo obudowa zawieszona jest na trzech zatrzaskach. Jeśli posiadamy "stopkę" konsoli, trzeba ją odkręcić (jedna śruba), a następnie sprawnie zdjąć obudowę. Jeśli sprawia wam to problem, warto skorzystać z instrukcji na YouTube, które trwają kilkanaście sekund, ale dokładnie pokazują, jak trzeba chwycić pokrywę.

Reklama

Kiedy już pozbędziemy się obudowy, znajdziemy kieszeń, w którą montujemy nasz dysk. Ten przykręcamy na jednej śrubie, która jest dołączona do konsoli. Następnie zamykamy obudowę (warto wcześniej przy okazji ją wyczyścić, bo siłą rzeczy zbiera sporo kurzu) i uruchamiamy urządzenie. W trakcie startu rozpocznie się także instalacja naszego dysku WD Black SN850P, a także ponowne uruchomienie konsoli. To wszystko, dysk jest już częścią naszego PS5, a w ustawieniach możemy wybrać miejsce instalacji: czy ma być to wbudowany dysk, czy też ten, który właśnie wpięliśmy.

Z założenia warto na dysku wbudowanym przez Sony instalować gry bardziej wymagające, obciążające nasz system, a na tym dodatkowym - gry mniejsze. Jednak nie byłbym sobą, gdybym nie sprawdził tej i tej możliwości. Warto zaznaczyć, że w dowolnej chwili możemy przerzucać gry z jednej pamięci na drugą.

WD Black SN850P to dysk SSD NVMe PCIe 4.0, który jest dostępny w pojemnościach od 1 do 4 TB. W moje ręce trafił ten najmniejszy, 1 TB. Jest to oficjalnie licencjonowany dysk dla konsoli PlayStation 5, co oznacza, że jest w pełni kompatybilny z tą konsolą i zapewnia najlepsze osiągi i bezpieczeństwo dla PlayStation 5.

Specyfikacja

 • Pojemność: 1, 2, 4 TB
 • Format: M.2 2280
 • Typ podłączenia: PCI-Express 4.0 x4
 • Maks. prędkość odczytu: 7300 MB/s
 • Maks. prędkość zapisu: 6300 MB/s
 • Maks. odczyt losowy: 800000 IOPS
 • Maks. zapis losowy: 1100000 IOPS
 • Średni czas niezawodności dysku (MTBF): 1750000 h

Wydajność

WD Black SN850P zapewnia bardzo dobre wyniki wydajności. W testach syntetycznych osiąga prędkości odczytu do 7300 MB/s i zapisu do 6300 MB/s. W praktyce oznacza to, że gry będą się ładować bardzo szybko, a rozgrywka będzie płynna i responsywna. Czy tak było? Testowałem dysk na:

 • Red Dead Redemption 2, 
 • Spider-Man 2,
 • God of War Ragnarök,
 • Gran Turismo 7.

W każdym z przypadków odpalałem gierkę na godzinę najpierw na dysku oryginalnym, następnie na dysku WD Black SN850P. W trakcie testów włączony miałem licznik klatek, a także inne parametry. Przyznaję, że wyniki mnie zaskoczyły, bo gry odpalane na dysku WD Black śmigały tak samo płynnie, jak te na dysku wbudowanym, a w kilku momentach nawet... osiągały wyższe wskaźniki fps.

Cena

Cena dysku WD Black SN850P jest konkurencyjna w stosunku do innych dysków SSD NVMe. Za nowiutki sprzęt zapłacimy aktualnie około 650 zł.

Podsumowanie

WD Black SN850P to doskonały wybór dla osób poszukujących szybkiego i wydajnego dysku SSD do konsoli PlayStation 5. Dysk zapewnia bardzo dobre wyniki wydajności, jest kompatybilny z konsolą. Wcześniej nie planowałem poszerzania pamięci ze względu na koszty, teraz zmieniam zdanie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama