Test Samsung Galaxy S21 5G
Mimo iż mamy dopiero początek roku, to Samsung Galaxy S21 5G ma wszystko, by stać się jednym z najlepszych smartfonów A.D. 2021. Czy tak się stanie? Przekonajcie się w naszej recenzji.
Początek roku to zawsze czas premier flagowych telefonów największych firm. Wydaje się, że teraz jest najlepszy moment, by kupić jednego z nich, bo Samsung zaprezentował naprawdę świetne urządzenia - zarówno pod kątem specyfikacji, jak i wyglądu. Galaxy S21 5G to nowy flagowy model w portfolio koreańskiego producenta, z który wiąże on ogromne nadzieje. Wraz z klasycznym S21, światło dzienne ujrzały także modele S21+ i S21 Ultra, różniące się przede wszystkim przekątną ekranu i niuansami w specyfikacji. A jak w tym wszystkim odnajduje się "najmniejszy" S21? Znakomicie! To bezkompromisowy smartfon, który może być w naszym kraju prawdziwym hitem.
Wygląd i jakość wykonania
Samsung Galaxy S21 wygląda przepięknie. Nie ma co ukrywać - koreański gigant tym razem naprawdę stanął na wysokości zadania, oferując nie tylko kosmetyczny face lifting, ale prawdziwe odświeżenie wzornictwa serii. Wszystkie tegoroczne modele z rodziny Galaxy S wyróżniają się na tle innych smartfonów, nie sposób ich pomylić z żadną inną marką.
Co tak naprawdę się zmieniło? Przede wszystkim wyspa zawierająca aparaty główne znajduje się w rogu obudowy i jest wyraźnie wydzielona, a jednocześnie stanowi przedłużenie aluminiowej ramki spinającej obudowę. Testowany przeze mnie Galaxy S21 był w kolorze fioletowym, a wspomniana ramka, jak i wyspa miały odcień różowego złota. Niestety, duża wyspa sprawia, że smartfon chybocze się, gdy położymy go na płaskiej powierzchni.
Tył obudowy jest matowy i bardzo przyjemny w dotyku. Nie gromadzą się na nim odciski palców, więc utrzymanie go w czystości nie stanowi żadnego problemu. Sam smartfon jest bardzo kompaktowy i wygodnie leży w dłoni. Wymiary Galaxy S21 wynoszą 151,7 mm x 71,2 mm x 7,9 mm, a jego waga wynosi 169 gramów.Przód smartfona praktycznie w całości wypełnia ekran, a jedynym punktem zaburzającym jego jednolitość jest położone centralnie oczko przedniej kamery. Obudowa Galaxy S21 jest bardzo dobrze spasowana, stanowi jeden zwarty blok i nic nie ugina się pod punktowym naciskiem. Trzymając smartfona w dłoniach mamy poczucie, że to sprzęt z najwyższej jakościowej półki.
Obudowa spełnia normę IP68, więc bez problemu można zabrać go na spacer w deszczu czy na basen. Ogromnym minusem jest brak slotu na kartę microSD, więc musi nam wystarczyć to, co zaoferował nam producent.
Ekran
Ekran Galaxy S21 ma przekątną 6,2 cali i jest w całości chroniony przez Gorilla Glass Victus - to podobno najtwardszy materiał stosowany na ekranach smartfonów. Pracuje w rozdzielczości 1080p+ (co jest obniżeniem w stosunku do S20), ale nadal dysponuje odświeżaniem 120 Hz. Wyświetlacz to już - klasycznie jak u Samsunga - Dynamic AMOLED, więc oferuje rewelacyjne odwzorowanie kolorów, świetny kontrast, wysoką jasność maksymalną i niezwykłą czytelność. Trudno się przyczepić do jakichś parametrów ekranu. Jest tu obecny Always on Display, który znacznie ułatwia korzystanie ze smartfona.
Czytnik linii papilarnych tym razem jest wbudowany w ekran i działa dość dobrze. W większości sytuacji jest responsywny i pozwala na szybkie odblokowanie smartfona. Nie można jednak określić go mianem doskonałego - Samsung ma w tej materii jeszcze sporo do poprawy.
Aparat
Możliwości fotograficzne Galaxy S21 są ponadprzeciętne, choć w większości to wszystko, co widzieliśmy już w poprzedniej generacji. Wyspa z aparatami składa się z trzech soczewek: obiektywu szerokokątnego 12 Mpix, ultraszerokokątnego 12 Mpix i teleobiektywu 64 Mpix.
Hybrydowy zoom optyczny i udoskonalona superrozdzielczość pozwalają robić nawet 30-krotne zbliżenia, bez uszczerbku dla wyrazistości i precyzji. Bardzo przydatną funkcją jest Zoom Lock, który pomaga stabilizować ujęcia, by móc jeszcze łatwiej i wygodniej rejestrować wyjątkowe chwile (przy powiększeniu 20x). Wszystko to w praktyce działa dobrze, podobnie jak ulepszony tryb nocny, który oferuje naprawdę spektakularne kadry.
Samsung Galaxy S21 5G - przykładowe zdjęcia
Jakość zdjęć z Galaxy S21 jest bez zarzutu. Samsung stanął na wysokości zadania i oferuje jeden z najlepszych zestawów fotograficznych na rynku. Zdjęcia charakteryzują się wysoką szczegółowością, a przełączając się na tryb Pro, mamy naprawdę mnóstwo opcji do wyboru. Interfejs kamery jest dość czytelny, ale są sytuacje, w których "wszystkiego" wydaje się być za dużo - zwłaszcza w trybie Pro. Osoby, które będą korzystać tylko z podstawowych funkcji fotograficznych (oraz koniecznie włączonego optymalizatora scenerii), odnajdą się tu bez problemu. Zazwyczaj wystarczy tylko nacisnąć przycisk migawki, a smartfon zrobi wszystko za nas - zdjęcie od razu gotowe na Instagrama.
Przedni aparat 10 Mpix robi przyzwoite selfie, których w większości sytuacji nie trzeba dodatkowo upiększać. Na pochwałę zasługują także opcje wideo, dzięki znakomitej stabilizacji obrazu (Super Steady).
Wydajność i bateria
Samsung Galaxy S21 oferuje mocną specyfikację techniczną. Sercem telefonu jest procesor Exynos 2100 wykonany w technologii 5 nm, który jest wspomagany przez 8 GB pamięci RAM. Smartfon działa bardzo płynnie i nie grzeje się (po stosownej aktualizacji systemowej), nawet w trakcie grania. Wyniki testów syntetycznych wyglądają następująco:
AnTuTu - 550 734 pkt.;Geekbench 5 - 783 pkt. (Single-Core); 2604 pkt. (Multi-Core);3DMark (Sling Shot Extreme) - 6259 pkt.;3DMark (Wild Life) - 5627 pkt.
Dla porównania:
OnePlus 8T miał wynik Antutu - 586 120. W Geekbench - 893 (Single-Core), 3126 (Multi-Core).
Xiaomi Mi 10 (wersja 8 GB RAM) w Antutu zdobył 520 202 punktów, a w benchmarku Geekbench: 890 pkt. (Single-Core Score) i 3281 (Multi-Core Score).
Relme X50 Pro 5G (12 GB RAM) miał wynik Antutu - 594 794. W Geekbench - 916 (Single-Core), 3341 (Multi-Core).
Galaxy S21 działa pod kontrolą Androida 11 z nakładką użytkownika One UI w wersji 3.1. Sam system jest bardzo czytelny i intuicyjny - nawet osoba niedoświadczona odnajdzie się w nim bez problemu. Podczas tygodniowego używania nowego smartfona Samsunga, ani razu nie zdarzyło mi się, by system zwolnił lub zawiesił się.
Smartfon został wyposażony w akumulator o pojemności 4000 mAh, który w zupełności powinen wystarczyć na dwa pełne dni funkcjonowania z dala od gniazdka zasilania. Naładowanie baterii do pełna zajmuje nieco ponad godzinę. Warto wspomnieć, że w pudełku ze smartfonem nie znajdziemy zasilacza, więc musimy zaopatrzyć się w odpowiedni (najlepiej wspierający technologię szybkiego ładowania).
Podsumowanie
Samsung Galaxy S21 został wyceniony na 3899 zł.