Test Samsung Serii 9 - najcieńszy laptop na rynku

Każdy lubi otaczać się rzeczami ładnymi, a estetyka odgrywa coraz większą rolę przy projektowaniu urządzeń mobilnych. Właśnie dla takich osób stworzono Samsunga Serii 9, czyli ultracienkiego laptopa, nie tylko dla eleganckiego biznesmena.

Walka o stworzenie najcieńszego komputera mobilnego na rynku trwa w najlepsze. W kategorii tej prym wiodą ultrabooki, które w coraz mniejszym stopniu wzorują się na produktach Apple. Problemy z nomenklaturą w świecie komputerów mobilnych nie są niczym nowym, zwłaszcza jeżeli przyjrzymy się Samsungowi Serii 9. Jego pierwsza wersja została zaprezentowana jeszcze zanim narodziła się koncepcja ultrabooków, ale do dziś koreański producent z uporem maniaka "dziewiątkę" określa mianem laptopa. I choć, Samsung Serii 9 posiada wszystko, co pełnokrwisty ultrabook mieć powinien, oficjalnie ultrabookiem nie jest. Ale i tak nie przeszkodzi mu to podbić serce nawet najbardziej konserwatywnego estety.

Reklama

Louis Vuitton wśród laptopów

Najnowsza generacja Samsunga Serii 9 budową tylko nieznacznie różni się od poprzednika. Komputer jest smuklejszy - w najgrubszym miejscu mierzy zaledwie 13 mm! Co istotne, w parze z cienką obudową idzie niska masa, a ta wynosi 1,17 kg.

Bryła laptopa wykonana została z materiałów najwyższej jakości, które świetnie ze sobą spasowano. Żaden element obudowy nie odstaje i nie skrzypi pod punktowym naciskiem, co potwierdza solidność konstrukcji. Profil aluminiowej obudowy ma kształt klina, dzięki czemu "dziewiątka" wydaje się być jeszcze smuklejsza, niż w rzeczywistości.

Samsung Serii 9 może wydawać się ubogi w porty komunikacyjne. Po bokach obudowy znajdziemy 2 porty USB (po jednym 2.0 i 3.0), wyjście mini-VGA, złącze audio, mikro-HDMI, czytnik kart pamięci oraz wyjście dla przejściówki dodawanej do laptopa, która zapewnia dostęp do RJ-45. Dla zapracowanego biznesmena taki zestaw powinien w zupełności wystarczyć, ale miłośnicy podpinania pod komputer licznych urządzeń peryferyjnych mogą być zawiedzeni.

Do pisania i oglądania

Zawiasy przytrzymujące ekran laptopa są dyskretne, ale solidne zarazem, dzięki czemu nie chybocze się on na boki. Po otwarciu klapy wyświetlacza, naszym oczom ukazuje się dobrze zorganizowany pulpit roboczy, który idealnie współgra z całością. Laptop wyposażony został w wyspową klawiaturę z podświetleniem, której poszczególne przyciski charakteryzują się niewielkim skokiem. Szybko można się do tego rozwiązania przyzwyczaić, zwłaszcza że ich rozkład jest wzorowy. Poniżej znajdziemy duży touchpad, bez osobno wyodrębnionych przycisków imitujących działanie myszy. Czułość płytki dotykowej oraz przełożenie ruchów palca na położenie kursora na ekranie są bezbłędne.

Samsung Serii 9 wyposażony został w matowy ekran o przekątnej 13,3 cali, pracujący w rozdzielczości 1600 na 900 pikseli. Matryca zastosowana przez koreańskiego producenta praktycznie pod każdym względem wybija się z tłumu - szczególnie imponujące są szerokie kąty widzenia, które z powodzeniem można by zastosować w większych maszynach o multimedialnym charakterze. Zaś znakomite odwzorowanie kolorów, równomierna jasność oraz dobry kontrast sprawiają, że w Samsungu Serii 9 znajdziemy jeden z najlepszych ekranów dostępnych w 13-calowych laptopach. Jakby tego było mało, trzeba pamiętać, że dzięki matowej powłoce nie doświadczymy tu irytującego efektu lustra, a odciski palców nie będą gromadzić się na powierzchni ekranu nagminnie.

Cienka obudowa, standardowe wyposażenie

Specyfikacja techniczna modeli z Serii 9 Samsunga potwierdza, że to komputery dla biznesmenów, a nie dla miłośników wyjątkowej wydajności. Na rynku są dostępne wersje z procesorami Intel Core i5-3317U lub Core i7-3517U, 4 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartą graficzną Intel GMA HD 4000 oraz dyskiem SSD 128 GB. Całością naturalnie zarządza preinstalowany Windows 7 Home Premium w wersji 64-bitowej.

Wydajność komputera w codziennych czynnościach, takich jak przeglądanie stron internetowych, edycja dokumentów tekstowych czy proste operacje graficzne, nie budzi żadnych wątpliwości. Podobnie jest z wykorzystaniem potencjału 4-komorowej baterii, która spokojnie wystarczy na 6 godzin pracy z dala od gniazdka zasilania.

Warto wspomnieć jeszcze o opcjonalnym etui do laptopa, które zaprojektowane zostało przez duet Paprocki/Brzozowski i wycenione na bagatela 1000 zł. Cena najnowszego Samsunga Serii 9 zaczyna się od 5000 zł.

Do sklepu marsz

Samsung Serii 9 to jeden z najlepszych komputerów mobilnych dostępnych na rynku. Jest elegancki, wzorowo wykonany i przyzwoicie wyposażony, dzięki czemu sprawdzi się zarówno na formalnym spotkaniu biznesowym, jak i podczas zagranicznych wakacji.

Plusy:

+ wzorowe wykonanie;

+ bardzo dobry ekran;

+ wygodna klawiatura z podświetleniem;

+ przyzwoita żywotność baterii;

+ cichy i chłodny;

Minusy:

- rozmieszczenie portów komunikacyjnych;

- wysoka cena najmocniejszej wersji.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Laptop | Samsung | Intel | Windows | Ivy Bridge | Intel Core i7
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy