Test Soundbar Samsung HW-F750 - dźwięk lepszy niż z telewizora

Czy soundbar, czyli listwa z głośnikiem 2.0 oraz z subwooferem, może zastąpić kino domowe? Sprawdzamy soundbar HW-F750 firmy Samsung oraz telewizor Samsung Smart TV UE46F8500 i próbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Soundbar Samsung HW-F750  (na rynku dostępna jest także soundbar HW-F751 - różni się wyłącznie kolorem, sprzęt jest srebrny), to system z oddzielnym, bezprzewodowym aktywnym subwooferem, który można umieścić w praktycznie dowolnym miejscu. Listwę z głośnikiem można ustawić pod , zawiesić na ścianie, postawić bliżej widza i tak dalej. W założeniu mamy zatem system dźwiękowy, który nie zajmuje tyle miejsca, co kino domowe 5.1/7.1 i ma w teorii dostarczyć równie niezłe doznania akustyczne.

Wygląd urządzenia

Lista dźwiękowa oraz subwoofer prezentują się dobrze. Trudno zarzucić coś ich wykonaniu (sprawdzaliśmy model o kolorze czarnym). Bez wątpienia będą się one dobrze komponować z nowymi telewizorami. Co ważne, wbudowany czujnik pozycji automatycznie wykrywa pozycję głośnika (listwy 2.0) i kalibruje dźwięk, tak aby zapewnić maksymalną moc i optymalną jakość dźwięku. To nie wszystko, listwa ma dwa wyświetlacze, każdy dedykowany konkretnemu ustawieniu. To bardzo przydatne rozwiązanie - większość soundbarów można umieścić tylko w jednej pozycji. Soundbar oraz subwoofer są zasilane osobno. Do obsługi listwy dostajemy małego pilota.

Reklama

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że soundbar został wyposażony w przedwzmacniacz z lampami próżniowymi. Po pierwsze, prezentują się one naprawdę efektownie. Po drugie, mają przyczynić się do polepszenia jakości dźwięku (dźwięk zyskuje dodatkową oktawę bez zniekształceń). W listwie znajdziemy wejście i wyjście , port optyczny oraz wejście na kabel zasilający. A także port USB - dzięki niemu możemy puszczać muzykę bezpośrednio z pendrive'a - Samsung HW-F750 i HW-F751 odtwarzają formaty: AAC, MP3, WAV, WMA, WMV, OGG, FLAC.


SoundShare i telewizor UE46F8500

HW-F750 korzysta z funkcji SoundShare, która pozwala bezprzewodowo połączyć listwę dźwiękową z telewizorem za pomocą technologii Bluetooth. W przypadku telewizora Samsung Smart TV UE46F8500, oznaczało to włączenie jednej opcji z menu telewizora, potem oba urządzenia automatycznie się zsynchronizowały. Dzięki SoundShare poziom głośności telewizora (a raczej - w ogóle poziomu głośności) można było zmienić przy pomocy pilota z zestawu HW-F750. Dodatkowo soundbar został wyposażony w funkcję Anynet+ (HDMI-CEC), która umożliwia obsługę telewizora i innych podłączonych urządzeń. Dzięki temu użytkownik potrzebuje tylko jednego pilota, za pomocą którego steruje wszystkimi urządzeniami (pilot posiada funkcję automatycznego przełączania trybów).

Podczas testów nie zaobserwowaliśmy jakichkolwiek problemów z komunikacją pomiędzy urządzeniami. SoundShare także sprawował się dobrze.

Sam telewizor Samsung Smart TV UE46F8500 to mniejsza wersja topowego modelu Samsunga z 2013 roku - dokładny test jego "większego brata" można znaleźć tutaj

Jakość dźwięku

Samsung HW-F750 i ma moc całkowitą (RMS) 310W. Soundbary Samsung wyposażone zostały w technologię Samsung Crystal Amplifier Pro, która poprawia jakość dźwięku. Obraz wyświetlany na ekranie może być dodatkowo wzbogacany o dźwięk 3D Sound Plus. Smart Volume utrzymuje równowagę dźwiękową pomiędzy wyświetlanymi scenami. W zestawach dostępne są formaty Dolby Digital i DTS oraz system automatycznej kalibracji dźwięku (ASC). Dzięki Bluetooth, zestaw można wykorzystać do odtwarzania muzykę z tabletów i smartfonów - bardzo przydatne rozwiązanie.

  
Jak zestaw sprawuje się w praktyce? Przy słuchaniu muzyki - nie ma większych problemów (lepiej nie korzystać wtedy z rozwiązań takich jak Sound Plus - psują one dobre wrażenie). Przy oglądaniu filmów lub podczas grania w gry również wszystko działało poprawnie. Niektórzy mogliby mieć pewne obiekcje, co do subwoofera, który pomimo niezłych rozmiarów, nie dostarczył basów tak dobrych, jak urządzenia droższych firm. Podsumowanie w tym temacie jakości dźwięku jest jednak proste - jeśli jesteśmy audiofilem, to jakość dźwięku HW-F750 może nas trochę rozczarować. Świetna bezprzewodowa komunikacja to jedno - ale eksperci w temacie mogą być zawiedzeni. Reszta będzie zadowolona.

Soundbar Samsung HW-F750

Jeśli miałbym polecić komuś soundbar Samsunga, to bez wątpienia byliby to "normalni" konsumenci, tacy, którzy chcą dobrego dźwięku podczas oglądania filmów oraz grania w gry, ale nie zależy im na jakości z bardzo wysokiej, audiofilskiej półki. Czy pomysł Koreańczyków może zastąpić kino domowe 5.1? Nie. Technicznie nie jest to możliwe (to dość oczywiste), ale w rzeczywistości soundbar to po prostu inny produkt, taka alternatywa dla popularnego jeszcze w latach 90. podpinania wieży (dwóch kolumn) do telewizora lub konsoli. Znacznie lepsza "alternatywa" - trzeba dodać. Ciekawe, co jeszcze Samsung zaoferuje w temacie sprzętu audio?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: telewizor Samsung | Audio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy