GoodYear pokazał Eagle 360, sferyczną oponę w futurystycznym pojeździe miejskim [WIDEO]
Producenci opon tworzą coraz to bardziej innowacyjne opony, które pozwolą pojazdom przyszłości sprawniej i bezpieczniej poruszać się po miastach. GoodYear pokazał w akcji sferyczną oponę Eagle 360.
Jeśli oglądaliście film "Ja, robot" to być może pamiętacie także samochód, którym poruszał się Will Smith. Posiadał on kuliste koła, które pozwalały mu skręcać dowolnie we wszystkich kierunkach. Takie właśnie bardzo praktyczne rozwiązanie pokazał w akcji Citroen i firma GoodYear.
Pojazd koncepcyjny otrzymał nazwę Urban Collectif. Powstał on we współpracy z Accor i JCDecaux. Najciekawszym jego elementem są opony. Został on bowiem wyposażony w sferyczną ich odmianę o nazwie Eagle 360 od firmy GoodYear.
Pomysłodawcy projektu uważają, że takie futurystyczne pojazdy to przyszłość podróżowania po mieście. Mają one pozwolić nie tylko wykorzystać efektywniej już istniejącą infrastrukturę komunikacyjną, ale również uczynić przemieszczanie się bardziej ekologicznym i bezpiecznym.
Opony mają pozwolić na wykonywanie każdego możliwego manewru praktycznie w miejscu, a przy tym być ciche, dostosowywać się do nawierzchni, informować kierowcę o warunkach drogowych, ich ciśnieniu czy uszkodzeniach, a także będą potrafiły się same naprawiać.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że ten najważniejszy element pojazdów (często przez wielu niedoceniany), w końcu nie będzie ustępował inteligencją dosłownie naszpikowanym elektroniką najnowszym samochodom. Inżynierowie przewidują również wymianę informacji o warunkach na drogach pomiędzy oponami innych samochodów poruszających się w pobliżu naszego szlaku przejazdu.
"W firmie Citroen badamy średnio- i długoterminowe trendy, aby przewidywać oczekiwania i potrzeby konsumentów. Wierzymy, że ta nowa koncepcja może na nowo zdefiniować ramy mobilności miejskiej: współdzielonej, elektrycznej i autonomicznej. Dzięki rozwiązaniu, które prezentujemy we współpracy z Accor i JCDecaux, wymyślamy autonomiczną mobilność dla wszystkich
Wracając do pojazdu Urban Collectif. Citroen na razie nie podał konkretnej daty wprowadzenia tego wynalazku na rynek. Inżynierowie wciąż próbują dostosowywać się do szybko zmieniającej się rzeczywistości. Niebawem mogą rozpocząć się testy systemu na ulicach francuskich miast. Jeśli przebiegną pomyślnie, to wówczas może pojawią się plany wdrożenia tego w każdym calu futurystycznego pojazdu do życia miast.