Honda testuje autonomiczne pojazdy do zadań specjalnych w trudnym terenie

Chociaż nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, japońskie przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko samochodami, motocyklami czy skuterami, ale produkuje też samoloty czy różnego rodzaju maszyny do celów budowlanych, rolniczych i tym podobnych.

I to właśnie tę ostatnią gałąź swojej działalności ma zamiar w najbliższym czasie rozwinąć jeszcze bardziej, stawiając na autonomiczne pojazdy budowlane, które są właśnie testowane w zakresie poszukiwania i ratowania ludzi, walki z pożarami, celach budowlanych, rolnictwie, kształtowaniu krajobrazu czy usuwania śniegu.

Honda szuka też partnerów w celu dalszego rozwijania technologii swoich urządzeń przypominających przerośnięte quady, które są zbudowane na bazie rolniczych maszyn 4WD tego producenta - usunięto ich górną część i zastąpiono sensorami, systemem autonomicznej jazdy i wyposażeniem potrzebnym do konkretnych zadań.

Reklama

Można na nich zamontować mnóstwo różnych akcesoriów i dodatków, a system autonomicznego działania ustawić w trybach “podążaj za mną”, konkretnego “szablonu” czy “z punktu A do punktu B”, dzięki czemu mogą znaleźć szerokie spektrum zastosowania.

Honda testuje właśnie model wyposażony w kosiarkę, dbający o przycinanie chwastów i trawy, na plantacji solarnej w Północnej Karolinie, a strażacy z Kolorado zabierają inną wersję na akcje, bo ta jest w stanie przewozić za nich ciężki sprzęt, szczególnie w takim wymagającym terenie jak płonące lasy. Nie można też zapomnieć o egzemplarzach w Kalifornii, które zajmują się rozpylaniem środka chwastobójczego i owadobójczego, chroniąc ludzi przed ekspozycją na chemikalia.

Tak czy inaczej, wciąż mówimy o modelach testowych, które wymagają jeszcze wiele pracy, ale Honda liczy na to, że zbliżające się targi CES pomogą jej zdobyć nowych inwestorów i partnerów - to właśnie na tej imprezie w zeszłym roku poznaliśmy te maszyny, a teraz znowu się tam pojawią, by zaprezentować postępy. I miejmy nadzieję, że już niebawem zaczniemy szerzej korzystać z ich usług, bo wygląda na to, że mogą znacznie ułatwić nasze życie.

Źródło: GeekWeek.pl/newatlas/Fot. Honda

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy