Podróżnych w Krakowie przywitają elegancko umyte pociągi. Powstaje nowa myjnia

W Krakowie powstaje nowoczesna, ekologiczna myjnia pociągów. Będą z niej korzystały składy rozpoczynające swoją trasę w stolicy Małopolski.

Na początku przyszłego roku uruchomiona zostanie nowoczesna ekologiczna myjnia pociągów, z której będą korzystały składy rozpoczynające bieg w Krakowie. To inwestycja przeprowadzana w trybie "zaprojektuj i buduj". Firma Budimex, która wygrała przetarg, w pierwszym etapie przygotowała i zaprezentowała projekt. Obecnie rozpoczął się drugi etap, czyli budowa. Łączna wartość kontraktu wynosi 21,9 mln zł. brutto. 

Nowoczesna myjnia pociągów w Krakowie: Ekologia i pełna automatyzacja

Cała instalacja powstanie na świeżym powietrzu przy ulicy Składowej 17, na torze nr 11. Tor na długości 480 metrów otrzyma szczelną nawierzchnię z posadowieniem na płycie betonowej, która zarówno przed jak i za myjnią ma być także ociekowa. Obiekt zostanie też wyposażony w oczyszczalnię ścieków, woda po oczyszczeniu będzie ponownie używana w ramach obiegu zamkniętego.

Reklama

Ciekawym rozwiązaniem będzie zastosowanie systemu RFID, dzięki któremu wstępne ustawienia mycia zostaną automatycznie dobrane na podstawie numeru EVN (12-cyfrowemu oznaczeniu zawierającemu informacje o  charakterystyce technicznej pojazdu). Pozwoli to na mycie boków oraz górnych i dolnych skosów pudeł pojazdów. Myjnia zostanie też wyposażona w  stanowisko do zabezpieczania podwozia przed oblodzeniem.

Dzięki nieprzerwanej pracy w ciągu doby myjnia będzie można obsłużyć do 20 składów dziennie. Jeden cykl mycia potrwa około 5 minut, w przypadku jednego przejazdu, oraz  do 20 minut przy trzech. Wewnątrz myjni pociąg będzie się poruszał z prędkością  3-5 km/h.

― Zrealizujemy bardzo specjalistyczne zadanie budowlane do końca III kwartału tego roku. Prace będziemy prowadzić pod czynnym ruchem kolejowym na terenie torów serwisowych. Ciekawostką, a jednocześnie wyzwaniem inżynierskim będzie połączenie myjni z budynkiem sterowania, który będzie zlokalizowany w odległości 150 m ― mówi Jakub Nagraba, Dyrektor Budownictwa Ogólnego Budimex.

Krakowska instalacja ma być jedną z siedmiu nowoczesnych myjni PKP Intercity w Polsce. Jedna z nich już funkcjonuje na stacji postojowej Warszawa Grochów, kolejna budowana jest na stacji postojowej Wrocław Główny i zostanie uruchomiona w grudniu 2023 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKP Intercity
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy