Rower z drewna? W Poznaniu takie budują i jeszcze dają za to nagrody

Koło Naukowe Technologów Drewna Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu ogłosiło 6. edycję odbywającego się co dwa lata konkursu "Zbuduj Rower z Drewna", w którym może wziąć udział każdy zainteresowany.

Masz pomysł na drewniany rower? Weź udział w konkursie
Masz pomysł na drewniany rower? Weź udział w konkursieUniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu123RF/PICSEL

Zbuduj Rower z Drewna. Masz czas do końca kwietnia

Jeśli rower na kwadratowych kołach, o którym pisaliśmy jakiś czas temu, to waszym zdaniem zbytnia ekstrawagancja, być może zainteresujecie się takim wykonanym drewna. Chociaż w tym przypadku chodzi o rower, który należy zbudować samodzielnie, a następnie zgłosić do konkursu organizowanego przez jedną z poznańskich uczelni.

Jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego, to już 6. edycja konkursu  "Zbuduj Rower z Drewna" skierowanego do wszystkich miłośników drewna i rowerów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów:

Celem konkursu jest zachęcenie studentów i uczniów szkół średnich do pracy z drewnem, promocja wykorzystania drewna i materiałów drzewnych jako materiału konstrukcyjnego oraz propagowanie kultury technicznej i zdrowego stylu życia
czytamy na stronie konkursu.

Jak jednak podkreśla Maciej Klucewicz, prezes Koła Naukowego Technologów Drewna, chociaż konkurs skierowany jest przede wszystkim do studentów i uczniów szkół średnich, to tak naprawdę wiek uczestników nie ma większego znaczenia, bo mile widziany jest każdy pasjonat z pomysłem na wyjątkowy rower.

Masz pomysł na drewniany rower, który spełnia te wymagania?

I choć nazwa "Zbuduj Rower z Drewna" mówi wszystko o tym, co jest przedmiotem konkursu, to warto doprecyzować, że zainteresowani muszą skonstruować rower spełniający funkcję transportową, czyli umożliwiający przemieszczanie się przy użyciu siły własnych mięśni, który posiada co najmniej ramę wykonaną z drewna lub/oraz materiałów drewnopochodnych.

Pozostałe elementy oraz osprzęt roweru mogą być wykonane z materiałów niedrzewnych, ale ilość i jakość elementów wykonanych z drewna jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny.

Różnorodność zaproponowanych rozwiązań czy użytych materiałów już nie raz nas zaskakiwała. W poprzednich edycjach widzieliśmy już ich cały przekrój - od bambusa, przez drewno gięte, do materiałów drewnopochodnych
dodaje Maciej Klucewicz.

Jak możemy przeczytać w regulaminie konkursu, komisja jurorska podczas oceny roweru będzie brała pod uwagę także odpowiednie wykorzystanie materiału w konstrukcji roweru, funkcjonalność (możliwość jazdy rowerem, wygoda, stateczność konstrukcji roweru, itp.) oraz stan wizualny (ciekawa konstrukcja, nietypowe rozwiązania, estetyka wykonania).

Zwycięzcy konkursu mogą liczyć na nagrody rzeczowe o wartości odpowiednio 3000 PLN za 1. miejsce, 2000 PLN za 2. miejsce i 1000 PLN za 1. miejsce, a przyznana zostanie też jedna nagroda specjalna o wartości 1000 PLN (szczegółowe informacje na temat nagród zostaną podane w późniejszym terminie).

Zgłoszenia od uczestników przyjmowane są do 30 kwietnia 2023 roku i należy je wysyłać na adres e-mail: konkursrowerzdrewna@gmail.com. W konkursie może wziąć udział każdy zainteresowany, a jedynym warunkiem jest uiszczenie opłaty w wysokości 50 PLN.

Misja JUICE: Czy na księżycach Jowisza może istnieć życie?Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas