Renault EZ-Ultimo, czyli luksusowe autonomiczne auto dla wybrańców

Francuski koncern samochodowy właśnie pochwalił się swoją wizją luksusowej przyszłości, w której autonomiczne pojazdy będą oferować znacznie więcej niż tylko podróż z punktu A do punktu B.

Trudno wyobrazić sobie lepszą dla Renault okazję do ujawnienia konceptu autonomicznego auta przyszłości niż rodzime targi Paris Motor Show, dlatego też to właśnie tam mogliśmy podziwiać EZ-Ultimo. Nie da się ukryć, że model Francuzów mocno prowokuje i to nie tylko futurystycznym i pełnym przepychu designem, ale i swoją wielkością.

Najbardziej trafne wydaje się tu porównanie do jachtu, a fani motoryzacji z pewnością szybko odnajdą tu nawiązania do takich projektów, jak Rolls-Royce Vision 100, Aston Martin Lagonda czy Volvo 360c. Wszystkie są pojazdami autonomicznymi, oferują nowatorskie rozwiązania w zakresie drzwi (już samo ich otwieranie robi wrażenie) i z pewnością mogą sobie na nie pozwolić tylko najbogatsi.

Reklama

Zdaniem Renault wszystko po to, by zrealizować projekt samochodu jako „holu pierwszej klasy”, będącego przedłużeniem oferty premium dostępnej w samolotach, hotelach czy ośrodkach wypoczynkowych. Sprawia to, że EZ-Ultimo skierowane jest raczej do dostawców usług najwyższej jakości niż klientów indywidualnych, ale jak wiadomo za odpowiednie pieniądze można wiele.

A że wnętrze auta musi pasować do jego ekstrawaganckiej zewnętrzności, to znajdziemy tu prawdziwy marmur, skórę, drewniane panele i światła ze ściemniaczami. Pasażer może zająć miejsce na siedzeniu przypominającym komfortowy fotel albo skórzanej ławce naprzeciw, która pomieści wygodnie do 3 osób. Oczywiście możemy też liczyć na takie dodatki, jak szklane panele sufitu czy przyciemniane szyby w celu zachowania prywatności.

Renault otwarcie przyznaje, że nie ma zamiaru produkować tego modelu, a jedynie prezentuje współczesne możliwości, nie tylko w zakresie samojeżdżących samochodów, ale i ich wyposażenia. Zresztą od dawna przyjmuje się, że targi motoryzacyjne są właśnie po to, by szokować i zaskakiwać nowatorskimi rozwiązaniami, a tego  EZ-Ultimo odmówić nie można.

Źródło: GeekWeek.pl/The Verge/Fot. The Verge

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama