10 niezwykłych zwierząt, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Na Ziemi istnieje ponad milion różnych gatunków zwierząt. Jeśli codziennie chcielibyśmy poznać bliżej jedno z nich, to zaznajomienie z wszystkimi zajęłoby nam około 2740 lat. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć krótkie zestawienie pokazujące 10 niezwykłych zwierząt, o których istnieniu najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.

article cover

10 niezwykłych zwierząt, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

Na Ziemi istnieje ponad milion różnych gatunków zwierząt. Jeśli codziennie chcielibyśmy poznać bliżej jedno z nich, to zaznajomienie z wszystkimi zajęłoby nam około 2740 lat. Właśnie dlatego postanowiliśmy stworzyć krótkie zestawienie pokazujące 10 niezwykłych zwierząt, o których istnieniu najprawdopodobniej nie miałeś pojęcia.

Zmrocznik oleandrowiec to gatunek motyla nocnego, którego latem możemy spotkać w Europie. Jego rozpiętość skrzydeł osiąga nawet 12 centymetrów, a wspaniałe ubarwienie wyróżnia go spośród innych owadów. Co ciekawe, już jako gąsienica imponuje wyglądem, przypominając stworzenie pochodzące z innej planety.
Wiewióra dekańska była znana do 2015 roku pod nazwą „malabar giant”. Możemy ją spotkać, jak sama nazwa wskazuje, wyłącznie w centralnej i południowej części Indii. Bogata kolorystyka i nawet pół metra długości to główne wyróżniki tego ssaka znajdującego się w czerwonej księdze gatunków zagrożonych.
Rawka błazen jest wyjątkowo barwnym i jaskrawym skorupiakiem. Posiada najprawdopodobniej najlepiej wykształcone oczy w świecie zwierząt. Ultrafiolet, podczerwień, rozróżnianie polaryzacji światła, 360 stopniowy zakres widzenia, niezależne poruszanie gałkami – co kto lubi. Dodatkowo potrafi uderzyć z nieprawdopodobną siłą, bez problemu rozbijając szybę w akwarium czy tworząc sobie norkę w skale.
Niebieski smok. Nie lata, nie zieje ogniem – co to za smok? Otóż jest to gatunek jadowitego ślimaka morskiego, który osiąga maksymalnie trzy centymetry długości. Jest on obojnakiem i poluje na większe od siebie stworzenia np. meduzy. Co ciekawe, mięczaki te pływają do góry nogami.
Kanczyle nazywane są nie bez powodu myszo-jeleniami, ponieważ wyglądają jak jelenie o rozmiarze myszy. Są najmniejszymi znanymi ssakami kopytnych, a ich masa ciała może wynosić zaledwie 1,5 kg przy długości wynoszącej 40 cm. Naturalnie zamieszkują Azję Południowo-Wschodnią, ale spotkamy je również w Ogrodzie Zoologicznym we Wrocławiu.
Gwiazdonos amerykański jest ssakiem z rodziny kretowatych zamieszkującym wschodnią część Ameryki Północnej. Osiąga do 13 centymetrów długości przy maksymalnej masie wynoszącej 80 gramów. Osobnik jest również rekordzistą w szybkim polowaniu. W ciągu średnio 0,22 sekundy jest w stanie znaleźć pożywienie, stwierdzić, czy jest jadalne i je spożyć.
Motyl greta oto charakteryzuje się przezroczystymi skrzydłami. Występuje on w Ameryce Środkowej i potrafi unieść przedmiot 40 razy cięższy od własnej masy ciała. Owady te potrafią również w ciągu jednego dnia przelecieć nawet 19 kilometrów, a ich rozpiętość skrzydeł wynosi około sześciu centymetrów.
Golec piaskowy - Golce zamieszkują pustynne obszary Etiopii, Somalii, Kenii i Dżibuti. Potrafią dożyć nawet 32 lat, co czyni je najdłużej żyjącymi gryzoniami na świecie. Osobniki nie wychodzą z podziemnych nor i są prawie całkowicie ślepe. Naukowcy od lat zastanawiają się, czemu te pozbawione owłosienia ssaki mają wyjątkowo dużą odporność na nowotwory.
Atheris hispida to wąż z rodziny żmijowatych. Jest on endemiczny dla Afryki Środkowej, a jego charakterystyczną cechą są wypukłe łuski grzbietowe, dlatego też bywa nazywany żmiją kolczastą. Osiąga maksymalnie 73 centymetry długości, a jego ugryzienie jest w stanie zabić dorosłego człowieka. Mateusz Zajega
Aj-aj jest znany również pod nazwą „palczak madagaskarski”. Można się łatwo domyślić, że spotkamy go wyłącznie na największej afrykańskiej wyspie. Małpiatki są największym, prowadzącym nocny tryb życia, przedstawicielem naczelnych. W latach 1933-1957 uważano je za wymarłe, ale na szczęście gatunek przetrwał.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas