Polska restauracja trafiła do "biblii smakoszy"
Warszawskiej restauracji Wojciecha Modesta Amaro - "Atelier Amaro", przyznano prestiżową gwiazdkę w przewodniku Michelin. To pierwsza restauracja w Polsce, którą uhonorowano takim wyróżnieniem. Do sukcesu Amaro przyczynił się m.in jego nowatorski styl gotowania.
We czwartek na swoim facebookowym profilu Wojciech Modest Amaro zamieścił krótką informację: "Michelin Star!!!!!!!!!!!!". Oznacza to, że prowadzonej przez mistrza kuchni "Atelier Amaro", przyznano gwiazdkę w przewodniku Michelin. Rok wcześniej warszawski lokal odznaczono tytułem "Rising Star" ("Wschodzącej gwiazdy").
"Jeśli buduje się swoją karierę, a zdobycie gwiazdki Michelin stawia sobie za cel, trzeba być świadomym tego, z czym to się wiąże. Cała idea przyznawania gwiazdek Michelin polega na utrzymaniu standardu restauracji. Nie ma tu miejsca na poprawki, gorsze dni, nieuwagę albo podanie jakiemuś gościowi produktu lepszej jakości. Standard musi być utrzymany. Niezależnie od tego, kiedy inspektor się zjawi, musi zostać obsłużony tak samo dobrze" - mówił wcześniej polski kucharz.
Amaro słynie z nowatorskiego stylu gotowania i oryginalnej kombinacji składników. W jego restauracji można skosztować najdziwniejszych potraw, np. piany z czarnego bzu, tatara z sarny czy lodów z czerwonej kapusty. Kucharz wykorzystuje tak nietypowe składniki jak siano łąkowe czy kora brzozy.
"Sięgamy po składniki, które nie miały do tej pory swojego zastosowania. Nie chcemy się zamykać i ograniczać. Praca, w której znany jest koniec, nie inspiruje. Wolimy niewiadomą i adrenalinę związaną z tworzeniem czegoś nowego" - twierdzi Amaro.
"Atelier Amaro" jest tak wyjątkowe jak jego założyciel, który przez lata pracował i praktykował u najlepszych z najlepszych, Ferrana Adrii z Elbulli czy Yannicka Alleno z Le Meurice. Stąd pewnie zamiłowanie do eksperymentów i innowatorskiego podejścia do kuchni, którą sami pracownicy "Atelier" nazywają miejscem gdzie "Natura spotyka się z Nauką".
Minimalny zestaw trzech dań na osobę kosztuje ok. 200 zł.
Przewodnik gastronomiczny Michelin, nazywany przez wielu biblią smakoszy, oparty jest o rozbudowany system symboli, opisujących każdy lokal. Dodatkowo przy restauracjach oznaczonych gwiazdką, umieszcza się wykaz trzech ich specjalności kulinarnych. Przy tworzeniu przewodników Michelin stosuje anonimowe inspekcje, nie pobiera opłat za umieszczenie obiektu na liście, ale rości sobie prawo do jego wizytacji średnio raz na 18 miesięcy w celu aktualizacji oceny.