Zupa z pokrzywy? Lepsza niż szczaw i mirabelki!
Remineralizująca, przeciwdziałająca anemii, przeciwtrądzikowa. Oprócz tego, że jest pyszna, zupa z pokrzywy ma wiele zalet prozdrowotnych. Wiosną - najlepsza. Główny składnik zupy znajdziemy na spacerze.
Już wkrótce na ugorach i nieużytkach w okolicach ludzkich posiadłości (to są rośliny, które "idą" za człowiekiem i rosną tam, gdzie on mieszka) pojawią się pokrzywy. Nie mijajmy ich z obrzydzeniem. Pokrzywa to znakomita, pełna cennych składników roślina, którą można dodać do sałatek albo ugotować z niej wiosenną, zdrową zupę.
Pokrzywa zawiera wiele cennych składników, ważnych w naszej diecie. Jest bogatym źródłem witamin A, C oraz E jak również B1, B2, B3 i B5. Jest również bogata w składniki mineralne, jak wapń, żelazo, potas, magnez, fosfor, selen oraz cynk. Pokrzywa ma także właściwości bakteriobójcze, dlatego w medycynie ludowej jest stosowana w leczeniu trądziku, czyraków, ropni, przyspiesza gojenie się ran.
Składniki:
Do przygotowania zupy pokrzywowej potrzebujemy: 500 g młodych świeżych liści pokrzywy, 2 l wody, 500 g ziemniaków, 30 ml oliwy z oliwek (najlepiej tłoczona na zimno), 2 łyżki świeżej śmietany, sól morską, pieprz, kromki wiejskiego chleba lub grzanki domowej roboty.
Przygotowanie:
Liście pokrzyw dokładnie myjemy. W rondlu rozgrzewamy oliwę i dodajemy po chwili liście pokrzyw, pozwalamy im brązowieć przez 2 minuty. Wlewamy wodę, dodajemy sól, następnie ziemniaki obrane i pokrojone w kostkę. Gotujemy zupę przez około 30 minut na małym ogniu, w połowie przykrywając garnek.
Na koniec dodajemy pieprz, śmietanę. Podajemy gorącą z chlebem lub grzankami.
Dorota Kieras