Trening mózgowców

Wyostrz swój umysł. Oto plan treningowy.

Trzymaj się sprawdzonych reguł

30-minutowy trening sprawia, że twój umysł pracuje szybciej i wydajniej. I to natychmiast po treningu. Jaki efekt daje trening 20- lub 10-minutowy? Tego jeszcze nie wiadomo, więc nie ryzykuj, tylko skorzystaj z programu, który został już przetestowany w laboratorium.

Czas trwania

Ruszaj się przez 30 minut. Rodzaj aktywności dowolny, byle były to ćwiczenia zmuszające do większej prac twój układ krążenia: bieg, jazda na rowerze, pływanie, ergowiosła, stepper, maszyny eliptyczne - to, co ci pasuje najbardziej. Tak naprawdę, najlepiej zmieniać rodzaj ruchu, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz. Pozwoli ci to uniknąć kontuzji i nudy.

Reklama

Częstotliwość

Trenuj za każdym razem, gdy wiesz, że będziesz potrzebował swojego mózgu w najlepszej formie. Przy planach długofalowych, staraj się poruszać 3 razy w tygodniu. Taki wysiłek wywołał zauważalne polepszenie pracy mózgu u osób starszych. Dlatego traktuj to jako absolutne minimum.

Intensywność

Efekty przynosi już energiczny marsz, ale by były one podobne do tych osiągniętych w badaniach, musisz nieco podkręcić tempo. By trenować na odpowiednim poziomie, skorzystaj ze skali Borga (naukowca, nie tenisisty, chociaż też Szweda). Skala zaczyna się od 6 (pomnożone przez 10 daje średnie tętno spoczynkowe). Staraj się tak trenować, by mieścić się pomiędzy 13 a 15 na skali. To jest oczywiście skala subiektywna - sam oceniasz, jak ciężko pracujesz.

Men's Health
Dowiedz się więcej na temat: umysł | trening
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy