Zima - najlepsza pora na... rower

​Nadchodząca zima niekoniecznie musi oznaczać koniec sezonu rowerowego. Wystarczy przygotować się od strony technicznej, zaopatrzyć w odpowiedni strój i możemy ruszać w drogę.

Tak jak w przypadku samochodu, możemy zmienić opony również roweru. Zimowe opony są zdecydowanie grubsze i wyposażone w ćwieki, która zwiększają przyczepność na śliskiej nawierzchni czy lodzie.

Zmiana warunków atmosferycznych sprawia, że szczególną ochroną należy otoczyć łańcuch, który w okresie zimowym wymagają częstszej konserwacji przy użyciu odpowiednich smarów. Warto też zabrać ze sobą dodatkowy komplet linek i kabli, które w niskich temperaturach mogą łatwiej się niszczyć.

Poza odpowiednim przystosowaniem roweru równie istotny jest zimowy strój. Należy wybrać odzież, która ochroni nas przed wiatrem, a jednocześnie nie ograniczy naszego komfortu jazdy.

Reklama

Kompletowanie odpowiedniego stroju należy rozpocząć już w dziale z bielizną. Na dłuższe podróże warto zaopatrzyć się w bieliznę termo aktywną, która odprowadza nadmiar wilgoci z naszej skóry.

Ma to szczególne znaczenie, gdy chcemy pokonać więcej kilometrów. Wówczas, jeśli bardzo się spocimy, pot, który zacznie stygnąć może znacznie obniżyć temperaturę naszego ciała. 

Prowadzi to do wychłodzenia organizmu. Ważne jest również, aby zaopatrzyć w odpowiednią i wygodną odzież. Odpowiedni wydaje się strój z membraną, która z jednej strony będzie chronić przed wiatrem, z drugiej nie będzie ograniczać naszych ruchów.

Nie należy zapominać również o dobrych rękawicach i odpowiednich butach.

Zimą szczególnie należy zwrócić uwagę na dodatkowe środki bezpieczeństwa. Dni są coraz krótsze, dlatego zimowa wersja roweru powinna być zaopatrzona w dobre oświetlenie. Nie zaszkodzi też zabrać ze sobą termos gorącej herbaty.

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: zima | rower
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy