Co może ujawnić badanie krwi?

Badanie krwi może pomóc w zdiagnozowaniu wielu poważnych chorób, m.in. cukrzycy, anemii, a nawet nowotworu. Najnowsze badania wskazują, że z krwi można także wyczytać informacje o stanie naszych stawów.

Odkrycia dokonał zespół Gary'ego Gibsona z Henry Ford Hospital w Detroit wspólnie z kolegami z University of Guelph w Ontario i University of Toronto. Wysoki poziom dwóch substancji we krwi może wskazywać na uszkodzenie chrząstki stawowej - poinformowano podczas dorocznego zjazdu amerykańskiego Orthopaedic Research Society w San Francisco.

Uszkodzenie chrząstki

Jak wykazały badania przeprowadzone u 30 pacjentów, poziom dwóch rodzajów tak zwanego niekodującego RNA we krwi ma związek ze stopniem uszkodzenia chrząstki stawowej. Autorzy badań mają nadzieję, że dalsze prace pozwolą przewidzieć na podstawie badania krwi, w jaki sposób rozwinie się choroba u pacjenta i jakie leczenie może mu pomóc.

Stawy się zużywają

Choroba zwyrodnieniowa stawów, spowodowana ich zużyciem, to bardzo częste schorzenie - tylko w USA dotyczy około 27 milionów Amerykanów w wieku 25 lub więcej lat. Choroba przejawia się bólem i sztywnością stawów. Jej występowanie z wiekiem staje się coraz częstsze. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwyrodnienie stawów jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o liczbę lat przeżytych w stanie niepełnosprawności.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: badania | badanie | choroby | badanie krwi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama