Nowy lek na odchudzanie skuteczniejszy niż rozsławiony Ozempic?

Najnowszy lek na odchudzanie ma być o wiele skuteczniejszy niż popularny, stosowany przez gwiazdy Ozempic. Badania sugerują, że Tyrzepatid może być o wiele skuteczniejszy w odchudzaniu w porównaniu do dostępnych obecnie na runku leków. Preparat oczekuje na zatwierdzenie przez FDA jako leku na odchudzanie, obecnie dostępny jest tylko dla cukrzyków.

Nowy lek na odchudzanie czeka na zatwierdzenie przez FDA
Nowy lek na odchudzanie czeka na zatwierdzenie przez FDA 123RF/PICSEL

Tyrzepatid zastąpi popularny Ozempic?

Tyrzepatid pierwotnie powstał w celu leczenia cukrzycy, jednak coraz więcej badań udowadnia, że może on pomóc również ludziom w zrzuceniu nadmiernych kilogramów. Okazuje się, że jego skuteczność jest o kilka procent wyższa niż popularnego Ozempicu, który stosują takie gwiazdy jak Adele czy miliarder Elon Musk.

Najnowsze badania, których wyniki zostały zaprezentowane na corocznej konferencji ObesityWeek 2023, pokazują, że pacjenci przyjmujący raz w tygodniu zastrzyk tyrzepatidu stracili nawet do 24 procent masy ciała w ciągu 84 tygodni. Dla porównania wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci stosujący leki Ozempic i Wegovy zawierające semaglutyd w podobnym okresie stracili około 15 procent masy ciała.

Co więcej, tyrzepatid wpłynął również pozytywnie na ogólne samopoczucie pacjentów, a wyniki badań wykazały znaczną poprawę takich parametrów zdrowotnych jak poziom cukru we krwi, cholesterol oraz ciśnienie krwi. Okazuje się, że tyrzepatid może stanowić niezwykle skuteczną metodę leczenia i kontroli masy ciała oraz powiązanych z tym powikłań zdrowotnych.

Jak działa tyrzepatid

Tyrzepatid to rodzaj leku znanego jako agonista GLP-1. Działa on w taki sposób, że naśladuje naturalnie występujący w organizmie hormon zwany peptydem, który wpływa na określone receptory hormonalne odpowiedzialne za uczucie głodu i sytości. Naśladuje również hormon GIP, co wpływa na regulacje poziomu insuliny.

W badaniu wzięło udział prawie 600 osób ze stwierdzoną nadwagą lub otyłością. Początkowo uczestnicy poddani zostali 12-miesięcznej fazie utraty wagi bez dodatkowych stymulantów w postaci leków wspomagających odchudzanie. Pacjenci musieli przestrzegać rygorystycznych strategii związanych ze stylem życia i żywieniem. W tym okresie odnotowano spadek około 7 procent masy ciała u większości z nich.

Następnie podzieleni zostali na dwie grupy, jedna dostawała maksymalną dawkę tyrzepatidu, druga placebo. Pod koniec okresu badania, osoby przyjmujące lek straciły średnio dodatkowo 18,4 procent masy ciała. Dla porównania grupa placebo przybrała na wadze około 2,5 procent. Wyniki uzyskane z pomocą leku są porównywalne z tymi, jakie uzyskują pacjenci po zabiegach rękawowej resekcji żołądka.

Tirzepatid może stanowić bezpieczną i wysoce skuteczną alternatywę dla operacji u niektórych osób z ciężką otyłością.
Stwierdził w komunikacie prasowym Thomas Wadden, główny autor badania.

Jednak jak każdy lek, tak i tyrzepatid wykazuj pewne skutki uboczne związane z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi. Najczęstszymi objawami niepożądanymi zgłaszanymi przez badanych były nudności, biegunka, zaparcia oraz wymioty. Jednak podobne skutki uboczne wykazują leki zawierające semaglutyd. Obecnie tyrzepatid jest dostępny jako lek na cukrzycę, jednak czeka na zatwierdzenia przez FDA, by mógł być również sprzedawany osobom cierpiącym na nadwagę i otyłość.Czytaj też: Twój smartfon będzie... kluczykiem do samochodu

Szwecja. Hotel w latarni morskiej Deutsche WelleDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas